۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵

وجود 39 پروژه نیمه‌کاره کتابخانه‌ای در مازندران

وجود 39 پروژه نیمه‌کاره کتابخانه‌ای در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان نور، آرزو ولی‌پور صبح امروز در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی این شهرستان با تبریک دهه ولایت و امامت به ویژه عید سعید غدیرخم، اظهار کرد: در سال گذشته 21 میلیارد و 500 میلیون تومان برای کتابخانه‌های عمومی‌ مازندران هزینه شد.

وی افزود: متاسفانه کلنگ‌زنی‌های بی‌حساب سبب شده تاکنون 39 پروژه نیمه‌کاره در استان داریم، که من باید پاسخگو باشم، با این حال در مدت تصدی تاکنون 8 پروژه که پیشرفت فیزیکی آن‌ها به 50 درصد رسیده بود را با کمک خیران به پایان رساندیم.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران با اشاره به سخنان فرماندار شهرستان نور در خصوص توجه بیشتر به کتابخانه‌های این شهرستان، گفت: مطالبات فرماندار به حق است، البته اقدامات خوبی در این مدت انجام شد و همه سعی و تلاش ما تسریع در پروژه‌هاست اما اختیار خانه‌های کتاب از یک تا چهار واحد در اختیار استان نیست و ویژه کتابداران کشور است در عین حال مصوبه انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان نور را به مسؤولان کشوری اعلام می‌کنیم.

معاون فرماندار شهرستان نور نیز در این جلسه با تبریک دهه ولایت و امامت اظهار کرد: حق و سهم نیم درصدی کتابخانه‌ها در هر شهر به کتابخانه موجود در همان شهر پرداخت می‌شود.

رقیه صفری افزود: با توجه به وسعت، جمعیت و تعدد شهر در شهرستان نور، لزوم توجه ویژه استان به این شهرستان ضروری است و نباید با شهرستان‌های تک شهر و یا دارای یک تا دو بخش مقایسه شود.

وی با تاکید بر ساماندهی کتابخانه و بوستان کتاب، کتابخانه عمومی شهر رویان، خواستار تسریع در اقدامات و حصول نتیجه منطقی شد.

 

احمد مهدوی سرپرست شهرداری رویان در این جلسه با اشاره به واگذاری 13 هزار متر زمین در قبل از انقلاب(سال 55) به وزارت فرهنگ و هنر وقت با تعیین شرایط خاص از جمله احداث بوستان کتاب و ... اظهار کرد: با توجه با گذشت سالیان طولانی و عدم اجرای تعهدات لازم شهرداری خواهان جابجایی مکان کتابخانه با واگذاری زمین و احداث کتابخانه در سطح هزار متر مربع در منطقه‌ای از شهر و باز پس گیری زمین کتابخانه فعلی برای کاربری بهینه‌تر با توجه به موقعیت مکانی شد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نور نیز در این جلسه، اظهار کرد: از ابتدای سال تا کنون در بحث عمرانی، فرهنگی و کتابخانه‌ای فعالیت‌های زیادی صورت گرفت.

سیدبزرگ حسینی افزود: کتابخانه‌عمومی شهرستان نور 3 هزار و 565 عضو فعال دارد که 853 عضو جدید هستند و تعداد مراجعان نیز یک‌هزار و 280 نفر افزایش داشت.

وی با اشاره به افزایش 317 کتاب دریافتی بیان کرد: اکنون 96 هزار و 427 نسخه کتاب در 70 هزار و964 عنوان در 6 کتابخانه شهری و روستایی شهرستان موجود است.

این مسوول برگزاری 12 نشست کتاب‌خوان، 23 عنوان نمایشگاه کتاب، قصه خوانی، نقاشی، نشست و معرفی کتاب، داستان نویسی، برگزاری جشنواره رضوی با حضور 2 هزار و400 شرکت کننده در شهرستان آمل و تقدیر از برگزیدگان جشنواره رضوی را از اقدامات کتابخانه‌های عمومی شهرستان نور ذکر کرد.

 حسینی از منظور کردن 500 میلیون تومان اعتبار، 400 میلیون تومان برای تکمیل کتابخانه ایزدشهر و 100 میلیون تومان برای تکمیل کتابخانه آلش رود در کمیته برنامه‌ریزی شهرستان خبر داد.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان نور در پایان با اشاره به نیازمندی‌های شهرستان در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی گفت: 3 روستای بالای 3 هزار نفر جمعیت در شهرستان نور، همچنین در 2 نقطه از شهر نور نیازمند احداث کتابخانه است و برخی کتابخانه‌ها نیز نیازمند تجهیز کتاب‌های مرجع و تجهیزات اداری هستند.

معاون مدیرکل کتابخانه‌های عمومی مازندران نیز در این جلسه از هزینه 185 میلیون تومانی در سال گذشته در شهرستان نور خبر داد و اظهار کرد: دستگاه مجری احداث کتابخانه عمومی ایزدشهر از راه و شهرسازی به بسیج سازندگی با اعتبار مصوب 400 میلیون تومان، تغییر و مقرر شد این کتابخانه تا پایان سال تکمیل شود.

سید احسان موسوی افزود: این پروژه از سال 90 تا کنون به دلیل عدم تعهدات دستگاه مجری تنها 25 درصد پیشرفت دارد و به همین دلیل پیمان‌کار ماده 48 شد.

وی گفت: مجموع بدهی شهرداری‌های شهرستان نور به کتابخانه‌های عمومی قریب به 600 میلیون تومان است.

فرماندار شهرستان نور نیز در این جلسه اظهار کرد: در بحث کتابخانه‌های شهرستان دچار روزمرگی هستیم و از وضعیت پروژه‌ها راضی نیستم زیرا ماده 48 کردن پیمان‌کار مشکلی از رکود پروژه حل و رفع نمی‌کند.

علی شادمان افزود: این قابل قبول نیست که پروژه‌ای با هشت سال سابقه کلنگ زنی تنها 25 درصد پیشرفت داشته باشد، در حوزه شهرستان نور همه نوع همکاری شد اما اتفاق خاصی نیفتاد، نمی‌شود از حوزه کتاب و فرهنگ به راحتی گذشت، از شهرداران هم نمی‌پذیرم حق و سهم کتابخانه‌ها را واریز نکنند.

وی در پایان گفت: ساختمانی که برای استراحت رایگان عده‌ای خاص در نظر گرفته شده را برای نفع اقتصادی کتابخانه‌های شهرستان نور در نظر گرفته و با درصدی تخفیف به مهمانان اجاره داده شود تا درآمد حاصله صرف کتابخانه‌های عمومی شهرستان شود.

انتهای پیام/86023/ج

منبع : فارس
website tracking