۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۵

موشک‌های نقطه‌زن چین و عرصه تنگ آمریکا در آسیا-اقیانوسیه

موشک‌های نقطه‌زن چین و عرصه تنگ آمریکا در آسیا-اقیانوسیه
یک اندیشکده استرالیایی تاکید کرده موشک‌های دوربرد نقطه‌زن ارتش چین مجال حرکت آزادنه آمریکا در منطقه آسیا-اقیانوسیه را گرفته است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، یک اندیشکده مستقر در سیدنی اعلام کرده زرادخانه روبه گسترش موشک‌های دوربرد و نقطه زن چین در منطقه آسیا-اقیانوسیه مجال خودنمایی از حضور نظامی آمریکا را گرفته است.

بر اساس گزارش اندیشکده  "مرکز مطالعات ایالات متحده دانشگاه سیدنی" این موشک‌ها تهدیدی جدی برای آمریکا و همپیانان آن، پایگاه‌های آمریکا و تاسیسات نظامی همپیمانان آن در منطقه غرب اقیانوسیه محسوب می‌شوند.

این اندیشکده در گزارش خود که روز دوشنبه منتشر شده تاکید می‌کند تاسیسات آمریکا و همپیمانان آن در منطقه در ساعات اولیه درگیری احتمالی با حملات دقیق موشک‌های چین، بی استفاده خواهند شد.

این گزارش تاکید می‌کند موشک های چین می‌توانند قابلیت آمریکا برای حرکت آزادانه نیروهای آن در منطقه آسیا-اقیانوسیه را به چالش بکشند.

اندیشکده مذکور به استرالیا توصیه می‌کند به عنوان یک کشور همپیمان آمریکا در منطقه ذخایر موشکی خود را افزایش دهد.

بر اساس این گزارش،‌ بودجه دفاعی آمریکا در دهه آینده احتمالا نتواند نیازهای راهبرد دفاع ملی را به دلیل فشارهای سیاسی، مالی و داخلی برآورده کند.

این فشارها از هم اکنون خود را نمایان کرده و بودجه دفاعی آمریکا چند سالی است با تاخیر در تصویب روبرو می‌شود. ناکامی کنگره در تصویب بودجه های مربوط موجب شده قابلیت پنتاگون برای اختصاص منابع و برنامه ریزی طولانی مدت به شکل چشمگیری آسیب ببیند.

استرالیا به علت نگرانی های امنیتی، مانع از آن شده است که شرکت هواوی چین تجهیزات مخابراتی نسل پنجم را در این کشور عرضه کند. استرالیا همچنین به دنبال مقابله با نفوذ چین در جزایر واقع در جنوب اقیانوس آرام است.

گزارش اندیشکده استرالیایی در حالی منتشر شده که مارک اسپر رئیس پنتاگون اخیرا از طرح آمریکا برای استقرار موشک در منطقه آسیا - اقیانوسیه خبر داده بود.

وزیر دفاع آمریکا در سفر اخیر خود در سیدنی اعلام کرد: آمریکا باید هرچه زودتر برای استقرار موشک‌های میان‌برد متعارف (غیرهسته‌ای) با قابلیت‌های پیشرفته در منطقه آسیا - اقیانوسیه اقدام کند.

البته اسکات موریسون نخست‌وزیر استرالیا به این طرح آمریکا اعتراض و اعلام کرد کشورش میزبان موشک‌های میان برد آمریکا نخواهد بود.

آمریکا به بهانه مقابله با نفوذ چین در منطقه آسیا - اقیانوسیه قصد دارد حضور نظامی خود را گسترش دهد.

تلاش انگلیس برای کشاندن استرالیا به ائتلاف دریایی در غرب آسیامخالفت استرالیا با استقرار موشک‌های آمریکا

منبع : تسنیم
website tracking