۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۹

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان
"چند روزی است که شروع کردیم به پیداکردن مدارس کپری و اتصال آن‌ها برای هوشمندسازی، امروز ۱۰ مدرسه کپری را در کرمان و سیستان‌ و بلوچستان متصل کردیم، ۲۴ مدرسه دیگر هم تا چند روز بعد. همه‌ با هم باید تلاش کنیم تا آینده‌ روشن برای همه کودکان ایران بسازیم." این پست اینستاگرامی وزیر جوان شروع موجی از تایید و تکذیب عدم وجود مدارس کپری در استان کرمان را به همراه داشت.

به گزارش ایسنا، «کَپَر» نام گونه‌ای اقامتگاه سایه‌بانی در جنوب ایران و از جمله برخی شهرستان‌های جنوب استان کرمان و مناطق گرم در غرب استان هرمزگان بوده است. این نوع مسکن حاصل سال‌ها و شاید قرن‌ها اندوختۀ فرهنگی است که با بهره‌برداری از منابع محلی و فناوری کاملاً بومی ساخته و استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این نوع مسکن، انطباق آن با اقلیم و نوع اقتصاد مسلط منطقه است. اما این روزها این واژه در استان کرمان برای خود جنجالی درست کرده است.

"چند روزی است که شروع کردیم به پیداکردن مدارس کپری و اتصال آن‌ها برای هوشمندسازی. امروز ۱۰ مدرسه کپری را در کرمان و سیستان‌ و بلوچستان متصل کردیم، ۲۴ مدرسه دیگر هم تا چند روز بعد. همه‌ با هم باید تلاش کنیم تا آینده‌ روشن برای همه کودکان ایران بسازیم."  این پست اینستاگرامی وزیر جوان شروع موجی از تایید و تکذیب عدم وجود مدارس کپری در استان کرمان را به همراه داشت.

نخستین واکنش به این پست را مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا نشان داد و از شناسایی ۲۴ روستای دارای مدرسه کپری در شهرستانهای ارزوئیه، قلعه گنج، فاریاب و رودبار جنوب خبر داد و گفت: «براساس آخرین گزارش، تاکنون ۱۳ مورد از این مدارس کپری به شبکه ملی اطلاعات متصل شده‌اند که همه سرویس‌های شبکه ملی اطلاعات از جمله اینترنت پرسرعت، دسترسی به کتابخانه‌های الکترونیکی کشور، شبکه علمی کشور و ... را خواهند داشت.»

ایسنا برای پیگیری وجود یا عدم وجود مدارس کپری در استان کرمان از برخی مسئولین سوال کرد که آیا مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد؟ که متاسفانه با پاسخ‌های ضد و نقیضی روبرو شد و اما فاجعه جایی بود که آمار متنقاضی از مدارس کپری استان کرمان اعلام می شود.

آموزش و پرورش استان: وجود 29 مدرسه کپری در استان کرمان

امید سلاجقه رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان درباره وجود مدارس کپری در استان به ایسنا گفت: 29 مدرسه کپری به علت ماهیت منطقه ای در بخش های جنوبی و شرقی استان و تعدادی نیز در شهرستان ارزوئیه وجود دارد.


مدیر کل نوسازی مدارس؛ مدرسه کپری که هنوز جمع‌آوری نشده، قطعا نداریم

"محمد واعظی‌نژاد" مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمان به ایسنا گفت: اکنون دو روز است که از مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان سوال می‌کنیم که نام مدارسی که شما آنها را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده‌اید به ما بدهید اما هنوز پاسخی از آنها دریافت نکردیم.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد؟ اظهار کرد: از سال 1375 که طرح کپرزدایی در سطح استان کرمان در 5 مرحله اجرایی شد، دیگر مدرسه کپری در سطح استان نداریم.

مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان کپرنشینی را یکی از فرهنگ‌های مردم جنوب استان کرمان دانست و بیان کرد: با توجه به تغییر ساختار آموزشی و تغییر وضعیت آموزشی از 5 پایه به 6 پایه، لذا مدارس روستاهای ما که در گذشته 5 کلاسه بودند با کمبود یک کلاس درس مواجه شدند و ساده‌ترین راه‌حل احداث یک کلاس کپری در این مدارس بود.

وی با اشاره به زلزله سال 96 در شهرستان فاریاب افزود: زلزله باعث ایجاد ترک در برخی مدارس این شهرستان شده بود و دانش‌آموزان این منطقه که تعداد آنها حدود 100 نفر بود، از حضور در این مدارس واهمه داشتند بنابراین آموزش و پرورش این منطقه ساده‌ترین راه‌حل را احداث چند کپر برای رفع این مشکل انجام داد که هم اکنون این مدرسه ها نیز در مرحله پایانی عملیات بازسازی خود قرار دارند و در نتیجه این‌گونه مدارسی شاید وجود در سطح استان داشته باشد اما مدرسه کپری که هنوز جمع‌آوری نشده باشد، قطعا نداریم.

واعظی‌نژاد با اشاره به پست اینستاگرامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: آقای آذری‌جهرمی در این پست اذعان کرده‌اند که 5 مدرسه کپری در استان کرمان به شبکه ملی اطلاعات وصل کردیم و این 5 مدرسه سپس به 10 مورد افزایش پیدا کرد و آقای الهامی مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان نیز اذعان کردند که 13 مدرسه کپری را به سیستم شبکه ملی اطلاعات مجهز کردیم و این کار را تا 24 مدرسه ادامه خواهیم داد؛ حال جالب اینجاست که نه ما و نه آموزش و پرورش هیچ کدام در جریان این موضوع نیستیم و هرچه از آنها سوال می‌شود که اسم مدارس را اعلام کنید فقط بیان می‌کنند در منطقه ارزوئیه، قلع‌گنج، فاریاب و رودبار این کارها را انجام داده‌ایم.

وی با تاکید برآنکه کپر جزء فرهنگ جنوب استان است و تا 100 سال آینده نیز نمی‌توان کپر را از این مناطق حذف کرد، افزود: با توجه به اینکه سرما در جنوب استان شدید نیست و در فصل گرما نیز مدارس تعطیل هستند؛ کپر برای تحصیل مناسب نیست.

مدیر کل نوسازی مدارس استان کرمان اعلام کرد: کلاس کپری در استان داریم اما تصور نمی‌کنم مدرسه کپری داشته باشیم و در آمار آموزش و پروش نیز مدرسه کپری تصور نمی‌کنم، وجود داشته باشد.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه؛ مدرسه کانکسی و چادری داریم

"علی بختیاری" نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به ایسنا گفت: حدود 85 درصد مدارس شهرستان‌های بافت، رابر و ارزوئیه کلنگی است و استحکام لازم ندارند اما ممکن است در برخی از مناطق استان مدرسه کپری وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: مدرسه کپری شاید در مناطق عشایری وجود داشته باشد اما آنچه مهم است که بیشتر مدارس این مناطق استحکام بنا ندارند و این مقاوم نبودن مدارس مختص فقط روستاهای منطقه نمی‌شود بلکه در شهرهای حوزه انتخابیه بنده نیز موضوع صادق است.

نماینده مردم بافت، رابر و ارزوئیه در مجلس شورای اسلامی عمر بسیاری از مدارس این مناطق را 50 ساله دانست و تصریح کرد: تاحدودی ساخت و ساز مدارس جدید در این مناطق آغاز شده است اما شرایط مدارس ما خوب نیست و اگر زلزله‌ای در این منطقه به‌وقوع بپیوندد، قطعا دچار آسیب جدی در این بخش خواهیم شد.

وی عنوان کرد: در مناطق عشایری، مدارس کانکسی و چادری داریم و این مقتضای زندگی عشایری است اما مدرسه کپری نداریم و اینکه اعلام شده مدرسه کپری این منطقه به اینترنت متصل شده، بنده به شخصه اسامی این مدارس ندارم.

نماینده شهرستان‌های جنوبی استان؛ مدرسه کپری داریم

"احمد حمزه" نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی به ایسنا می‌گوید: مدرسه کپری در جنوب استان کرمان وجود دارد.

وی ادامه داد: نمی‌توانیم منکر مدارس کپری در جنوب استان شد اما در برخی مناطق که تعداد دانش‌موزان کم است نمی‌توان هزینه‌ای برای ساخت مدرسه کرد و مخصوصا برای مناطقی که جمعیت آن مهاجر هستند بنابراین در اینگونه مناطق براساس فرهنگ بومی منطقه مدارسی احداث می شود که هزینه ساخت آن زیاد نیست اما در عین حال چون محلی برای تحصیل دانش‌آموزان است، ایرادی ندارد.

نماینده پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی افزود: عیب آنجایی است که در روستاهای بزرگ، مدارس بزرگ 6 کلاسه کپری هستند و امیدواریم اداره کل نوسازی مدارس و واحد جذب کمک‌های مردمی اداره کل آموزش و پرورش استان با همکاری یکدیگر این مدارس کپری را برچینند.

نماینده مردم شهرستان‌های شرقی استان کرمان؛ مدرسه کپری نه، اما مدرسه کانکسی و خشت و گلی زیاد

"حبیب‌اله نیکزادی" نماینده مردم شهرستان‌های شرقی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: مدرسه کپری در شرق استان نداریم اما مدرسه کانکسی و خشت و گلی زیاد داریم.

وی با اشاره به زلزله بم اظهار کرد: پس از گذشت 16 سال از زلزله بم هنوز در بم تا سال قبل حدود 19 مدرسه کانکسی داشتیم ضمن آنکه بسیاری از مدارس ایجاد شده نیز به صورت خیرساز بود اما برخی از مدارس ما حیاط یا حصار ندارند و همچنین در سه شهرستان شرقی دیگر ما ساختمان‌های خشت‌گلی غیرفنی و غیراصولی که استحکام لازم ندارند را وجود دارد که بایستی نوسازی شوند.

نماینده مردم شهرستان‌های شرقی استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که دولت باید فکری برای نوسازی مدارس کند، تصریح کرد: از سه سال گذشته توسط خیرین نهضت مدرسه‌سازی خوبی در این منطقه آغاز شده است ضمن آنکه از یکسال گذشته اداره نوسازی مدارس چند مدرسه احداث کرده و مجوز ساخت چند مدرسه دیگر نیز صادر کرده است.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد؛ مدارس از جنس چادر داریم

"یحیی کمالی‌پور" نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی به ایسنا گفت: مدرسه کپری نداریم اما کلاس های درسی در برخی مناطق حوزه انتخابیه بنده داریم که در چادر برگزار می شوند که این مدارس در مناطق عشایری هستند و اگر هم مدرسه کپری وجود دارد بنده بی‌اطلاع هستم.

وی بیان کرد: حدود 120 مدرسه تخریبی و فرسوده در جیرفت و عنبرآباد داریم که نیاز به نوسازی دارند شایان ذکر است اقدامات خوبی از سال گذشته در سطح این دو شهرستان صورت گرفته است و در آینده نزدیک رییس نوسازی مدارس کشور به این منطقه سفر خواهد کرد تا راهکاری برای وضعیت مدارس این منطقه اتخاذ کنند.

نماینده مردم رفسنجان و انار؛ مدرسه کپری نداریم اما فرسوده داریم

"احمد انارکی محمدی" نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی به ایسنا می‌گوید: اکثر مدارس این منطقه خیرساز است اما با توجه به اینکه اقتصاد رفسنجان تک محصولی(پسته) بوده و چند سال اخیر تولیدات پسته کاهش یافته، بنابراین کمک‌های خیرین در تعمیر و تجهیز مدارس کمتر شده است.

وی ادامه داد: مدارسی در سطح این دو شهرستان داریم که نیازمند استحکام‌بخشی و جایگزینی هستند اما مدرسه کپری نداریم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: با توجه به اینکه در برخی از مدارس از وسایل گرمایشی غیراستاندارد استفاده می‌شود باید آموزش و پرورش تا قبل از شروع مدارس تکلیف این مدارس را روشن کنند اما خوشبختانه در رفسنجان همه گرم‌کننده‌های غیراستاندارد و خطرآفرین از مدارس جمع‌آوری شده‌اند.

نماینده مردم شهربابک؛ کپری نه؛ اما سن مدارس ما بسیار زیاد است

"علی اسدی" نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی به ایسنا می‌گوید: مدرسه کپری در حوزه انتخابیه بنده وجود ندارد اما چون شهربابک یک شهر فرهنگی است، بنابراین عمر مدارس آن بسیار زیاد است، به‌طوری‌که 60 درصد مدارس این شهرستان خیلی قدیمی هستند که نیاز مبرم به بازسازی دارند.

وی از بازسازی چند مدرسه در سال‌های اخیر در شهربابک خبر داد و اظهار کرد: اداره کل نوسازی مدارس بایستی هر ساله تعداد بیشتری از مدارس را نوسازی و تجهیز کند.

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی هشدار داد: اگر زلزله‌ای در این منطقه رخ دهد بسیاری از مدارس این شهرستان فرو خواهند ریخت لذا باید بازسازی مدارس شهربابک در اولویت کار مسئولین قرار گیرد.

نماینده مردم کرمان و راور؛ مدرسه کپری نه؛ اما آسیب‌دیده داریم

"محمدمهدی زاهدی" نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره به ایسنا می‌گوید: در شهرستان‌های کرمان و راور مدرسه کپری وجود ندارد اما حدود 30 درصد مدارس این دو شهرستان آسیب‌دیده هستند و نیاز به بازسازی دارند.

گزارش از سارا سلطانی خبرنگار ایسنا منطقه کویر
انتهای پیام

منبع : ایسنا
website tracking