۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۹

مصرف بالای آنتی بیوتیک در سبد دارویی

مصرف بالای  آنتی بیوتیک در سبد دارویی
معاونت غذا و داروی استان گفت: میزان استفاده از دارو‌های سرماخوردگی بزرگ سالان، دارو‌های ضد درد و انواع آنتی بیوتیک‌ها بیش از حد است.

ناصری معاون غذا و داروی استان در گفت و گو با خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ،  گفت: داروخانه‌ها تنها محل توزیع قانونی دارو و انواع مکمل‌های دارویی است.

او با بیان اینکه داروخانه‌های استان عمدتا به صورت خود ارزیاب یا توسط کارشناسان دارویی دانشگاه همه ساله مورد بررسی قرار می‌گیرند افزود: نمره مطلوب برای داروخانه‌های سطح کشور ۸۰۰ است که میانگین نمره داروخانه استان ۸۷۲ است.

ناصری ادامه داد: این نمره نشان از مطلوبیت کارکرد داروخانه‌های سطح استان بوده و چنانچه در زمینه تغییر قیمت دارو یا نبود مسئول فنی به هنگام مراجعه کارشناسان مشکلی ایجاد شود در اسرع وقت به آن رسیدگی می‌شود.

معاون غذا و داروی استان افزود: در صورتی که مراجعه کننده به دنبال دریافت اقلام دارویی وارداتی باشد حتما باید به برچسب اصالت دارو یا مکمل دارویی توجه نماید.

او با اشاره به اینکه ممکن است مراجعین شناختی نسبت به برچسب اصالت دارو نداشته باشند گفت: آن‌ها می‌توانند از مسئول فنی داروخانه مشاوره گرفته و علاوه بر این داشتن برچسب زرد یا سفید رنگ روی دارو یا مکمل‌های دارویی و سایر اقلام آرایشی و بهداشتی نشان از سلامت دارو خواهد بود.

ناصری گفت: با وجود اینکه الگوی مصرفی دارو در استان مشابه الگوی مصرفی کل کشور است، اما میزان استفاده از دارو‌های سرماخوردگی بزرگ سالان، دارو‌های ضد درد و انواع آنتی بیوتیک‌ها بیش از حد است.

معاون غذا و داروی استان توصیه کرد: برای جلوگیری از افزایش فشار خون، بیماری‌های گوارشی و مقاومت میکروب‌ها در برابر مصرف زیاد آنتی بیوتیک باید از مصرف خودسرانه دارو خودداری کرد.

انتهای پیام / ط ا

نمره مطلوب داروخانه‌های استان در رده بندی کشوری
کلیدواژه ها :سرماخوردگی
منبع : باشگاه خبرنگاران

اخبار مرتبط

website tracking