۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۸

زخم کهنه بر پیکره بازار فروش محصولات کشاورزی/علاج درد کشاورزان در دستان چه کسی است؟

زخم کهنه بر پیکره بازار فروش محصولات کشاورزی/علاج درد کشاورزان در دستان چه کسی است؟

خبرگزاری فارس-اردبیل/ سرویس اقتصادی: استان اردبیل به‌عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی کشور سالانه بیش از ۴ و نیم میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‌کند و طبق وعده مسؤولان استانی پس از اتمام سدپایاب خدآفرین نزدیک به  یک و نیم میلیون تن دیگر به حجم تولیدات محصولات کشاورزی این استان افزوده خواهد شد.

علی‌رغم حجم زیاد تولید انواع محصولات کشاورزی در استان اردبیل نبود بازار فروش مناسب و هم‌چنین کمبود صنایع تبدیلی در استان درد و زخم کهنه‌ای بر پیکره کشاورزی استان بوده و این امر همه ساله سبب ضرر و زیان کشاورزان شده و علاوه برآن باعث خام‌فروشی محصولات کشاورزی از استان می‌شود.

در سال‌جاری پس از خاطره تلخ کشاورزان از عدم فروش محصول سیر در بازار و ضرر هنگفت کشاورزان باری دیگر این مشکل برای باغداران مشگین شهری به‌خصوص آنان که باغ سیب داشتند به‌وجود آمد و به گفته مسؤولان جهاد کشاورزی در سال‌جاری ۱۴ هزار هکتار از باغات اردبیل زیر سطح کشت سیب رفته و نزدیک به ۲۲۰ هزار تن سیب در استان اردبیل تولید خواهد شد.

 

به گفته کشاورزان تعرفه و قیمت پایین سیب بر سر مزارع باعث شده که باغداران با ضرر مالی زیادی مواجه شوند به طوری‌که قیمت نهایی برای سیب حتی هزینه‌های جاری همانند جعبه، هزینه کارگر و اجاره اراضی باغداری و کشاورزی و ... را تامین نمی‌کند و این چنین باعث ضرر کشاورزان می‌شود و در کنار آن برخی از محدودیت‌های صادراتی از دیگر نکاتی است که کشاورزان و باغداران مشگین شهری را به نگرانی انداخته است.

داستان تکراری عدم مدیریت بازار فروش از سوی مسؤولان ذی‌ربط که به موجب آن معیشت خیل عظیمی از فعالان حوزه کشاورزی استان به مشکل می‌خورد سبب اعتراض کشاورزان شده و تقاضای رسیدگی به‌موقع، علاج سریع و دائمی از مسؤولان را دارند.

عدم وجود بازار فروش مناسب نیازمند اتخاذ تدابیر عملیاتی است

رضا کریمی، نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به مشکل جدی در حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی گفت: در حال حاضر اقتصاد استان اردبیل وابسته به کشاورزی بوده لذا باید توجه جدی برای حل مشکلات موجود در این حوزه شود و متاسفانه نوسانات قیمت ارز باعث اختلال در سطح معیشت کشاورزان شده است.

وی افزود: بحث بازرگانی کشاورزی درد و زخم کهنه بوده و مسؤولان امر در طی سال‌های گذشته موفق به حل این مشکل و اتخاذ تدبیر اساسی در این حوزه نشده‌اند و برای التیام‌بخشی به این درد حرکت جدی انجام نشده است.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: ناکارآمدی مدیران و دلالی‌های موجود در این حوزه از جمله مسائل موثر در ضعف حوزه بازرگانی کشاورزی بوده و برای بازاریابی نیازمند بازارسازی مناسب در فراسوی مرزها هستیم.

 

نیاز به الگوی کشت مناسب و طرح آمایش سرزمینی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: یکی از مشکلات موجود در حوزه کشاورزی نبود الگوی کشت مناسب و هم‌چنین عدم وجود طرح آمایش سرزمینی در اکثر حوزه‌ها بوده و از این رو نیاز به طرح جامع آمایش سرزمینی در حوزه آب و کشاورزی هستیم.

کریمی تشریح کرد: مشکل دیگر در این خصوص این است که کشاورزان متاثر از وضعیت فعلی محصولات اقدام به کشت سال آتی می‌کنند و اگر در سال‌جاری یک محصول به قیمت بالا به فروش برسد زارعان به آن سمت حرکت کرده و در این صورت باعث افزایش عرضه یک محصول خاص در بازار می‌شوند و در پی آن به دلیل مشکلات ذکر شده و هم‌چنین نبود تاجران مناسب در این حوزه با مشکل بازار فروش مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: برای مثال علی‌رغم هشدارها و اطلاع‌رسانی‌های انجام یافته کشاورزان استان اردبیل به ویژه منطقه پارس آباد در سال‌جاری اقدام به کشت محصول سیر کرده و نزدیک به ۹۰ هزار تن سیر در استان تولید شد و با توجه به شرایط سخت نگهداری این محصول و عدم وجود بازار فروش مناسب کشاورزان با ضرر زیادی مواجه شدند که البته با ورود به این موضوع خرید توافقی ازسوی تعاون روستایی انجام یافت.

کمبود صنایع تبدیلی در استان اردبیل از عمده مشکلات استان است

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به کمبود صنایع تبدیلی در استان اردبیل بیان کرد: کمبود صنایع تبدیلی و عدم زیرساخت‌های لازم آن یکی از مشکلات اساسی استان بوده که این موضوع باعث خام فروشی محصولات کشاورزی و منابع آبی موجود در استان می‌شود.

کریمی تصریح کرد: البته این موضوع نیز در مدت زمان کوتاه قابل حل نیست و نیاز به برنامه مدون دارد و بنابراین افزایش تعداد کارخانجات صنایع تبدیلی در استان اردبیل لازم و ضروری است.

ضعف در شبکه توزیع محصولات کشاورزی

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تشریح کرد: در کنار این موضوعات نحوه عرضه محصولات نیز با مشکل مواجه بوده و شبکه توزیع کشور از کارآمدی لازم برخوردار نیست که این مسائل نیز باعث بروز مشکلات عدیده‌ای در حوزه کشاورزی شده است.

وی بیان کرد: متاسفانه شورای هماهنگی اقتصادی با تصمیمات نابهنگام و غیرکارشناسی خود در خصوص اعمال برخی از ممنوعیت‌های صادراتی بازار محصولات کشاورزی را به‌هم می‌زند و نیاز به هماهنگی بیشتر در این خصوص است.

تنها چاره کار ورود فعالان بخش خصوصی است

کریمی گفت: با توجه به آنکه بنا به اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی دولت در بحث سرمایه‌گذاری با محدودیت مواجه شده تنها راه چاره بسترسازی برای فعالیت بخش خصوصی است و باید زیرساخت های لازم جهت احداث کارخانجات صنایع تبدیلی در استان مهیا شود و حمایت‌‌های لازم از این سرمایه‌گذاران انجام گیرد تا فعالان بخش خصوصی برای کسب مجوزهای خود دچار بروکراسی‌های اداری نشوند.

۱۴ هزار هکتار سطح زیر کشت باغات سیب استان اردبیل

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اردبیل اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات برای عموم میوه‌جات دانه‌دار و هسته‌دار در استان اردبیل ۳۹ هزار هکتار بوده که از این مقدار ۱۴هزار هکتار آن مربوط به محصول سیب است و طبق پیش‌بینی‌های انجام یافته در سال‌جاری ۲۲۰هزار تن سیب در استان اردبیل تولید خواهد شد.

وی افزود: پیک برداشت این محصول از نیمه دوم شهریور ماه آغاز می‌شود و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و پس از این زمان به‌صورت معنی‌دار وارد چرخه صادرات خواهد شد و در جهت جلوگیری از مشکلات در فروش این محصول مکاتبات لازم با سایر استان‌ها در خصوص میزان تولید سیب در استان اردبیل انجام شده است.

 

عدم وجود صنایع تبدیلی برای سیب در استان اردبیل

نیکشاد ادامه داد: در کنار آن برای جلوگیری از افت قیمت و ضرر و زیان کشاورزان هماهنگی‌های لازم با سازمان صنعت، معدن و تجارت در راستای صادرات این محصول به کشورهای هدف انجام یافته است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به کمبود صنایع تبدیلی استان در خصوص محصول سیب عنوان کرد: در حال حاضر مجوز بیش از یک و نیم میلیون تن صنایع تبدیلی انواع محصولات کشاورزی توسط مدیریت صنایع تبدیلی سازمان جهاد کشاورزی در استان اردبیل صادر شده و متاسفانه در خصوص سیب و صنایع تبدیلی مرتبط با آن همانند کارخانجات کنسانتره، پودر میوه، میوه خشک کنی، آب میوه‌گیری و سایر تکنولوژی‌های روز در دنیا با کاستی و ضعف جدی مواجه هستیم.

حمایت از سرمایه‌گذاران حوزه صنایع تبدیلی استان

وی بیان کرد: سیاست‌های هدایتی و حمایتی از سرمایه‌گذارانی که قصد ورود در حوزه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی را داشته باشند انجام می‌گیرد تا از خام فروشی محصولات کشاورزی جلوگیری شود و در کنار آن باعث افزایش ارزش افزوده و اشتغال‌زایی در استان خواهد شد.

نیکشاد با اشاره به صدور مجوز برای تولید ۱۴۰ هزار تن صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی در سال گذشته تصریح کرد: در سال گذشته مجوز تولید ۱۴۰ هزار تن صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی و برای ۸۰ هزار تن نیز پروانه بهره‌برداری صادر شده و هدفمندی برای سال جاری نیز ۱۲۰هزار تن است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اردبیل تشریح کرد: در حوزه محصولات کشاورزی باید بعضی سیاست‌های حمایتی که فرابخشی است و در ارتباط با سایر وزارتخانه ها اعمال شود و هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مرتبط انجام گیرد همانند ارائه تسهیلات بانکی کم‌بهره که نظام بانکی باید اهتمام بیشتری در این خصوص داشته باشد.

لزوم تغییر نظام سنتی بازار محصولات کشاورزی به نظام مدیریتی مدرن

وی ادامه داد: ضوابط و مقررات گمرکی مساله دیگری است که در خصوص تعرفه‌ها و عوارضی که برای صادرات و واردات محصولات کشاورزی در زمان‌های مختلف اعمال می‌شود مورد توجه قرار گیرد و تامین سرمایه در گردش مورد نیاز برای صادرکنندگان نیز یکی دیگر از موارد حمایتی از این بخش بوده است.

نیکشاد گفت: در کنار این موارد باید مدیریت بازار فروش و جریان‌سازی بازار با خرید تضمینی محصولات کشاورزی انجام گیرد و باید با راهبرد نوین از نظام سنتی به مدیریت بازار مدرن وارد شویم که برای تحقق آن باید تمامی اتحادیه‌ها و تشکل‌ها به‌صورت تخصصی به این موضوع ورود کنند و علاوه بر آن ورود محصولات کشاورزی به بازار بورس نیز یکی دیگر از از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار فارس از اردبیل، با توجه به موارد مذکور از سوی مسؤولان و کشاورزان اردبیلی نبود بازار فروش مناسب و عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی در استان اردبیل جزو مهم‌ترین و اساسی‌ترین مشکلات استان زرخیز اردبیل است و با توجه به قرارگیری در جنگ اقتصادی و نام‌گذاری سال‌جاری به عنوان سال رونق تولیدی تمامی مسؤولان دستگاه‌های ذی‌ربط باید در کنار یکدیگر در راستای تحقق اهداف شعار سال گام اساسی بردارند.

با توجه به آنکه حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی مورد نیاز آن جزء مسائل فرابخشی بوده و نیازمند همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی نیز است از این رو مسؤولان استان اردبیل باید با توجه جدی بر این موضوع با زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فعال در حوزه صنایع تبدیلی زمینه ایجاد اشتغال و رونق تولیدی و جلوگیری از خام‌فروشی محصولات کشاورزی تولیدی در استان اردبیل را فراهم سازند.

******* گزارش از: مهران عقلمند *******

کلیدواژه ها :تن فروشی دست فروشی
منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking