۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۱

رمزگشایی از گام خطرناک صهیونیست‌ها علیه مسجدالاقصی

رمزگشایی از گام خطرناک صهیونیست‌ها علیه مسجدالاقصی
براساس شواهد صهیونیست‌ها به دنبال اجرای دوباره طرح تقسیم مکانی- زمانی مسجدالاقصی هستند امری که سال 2015 به انتفاضه عملیات فردی ختم شد حال با نزدیک شدن به آن وضعیت باز سبب تشدید عملیات فردی شده است.
- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، قدس به عنوان پایتخت فلسطین و مسجدالاقصی به عنوان قبله اول، خط قرمز همه فلسطینیان و مسلمانان جهان است. صهیونیست‌ها از زمان اشغال فلسطین درصدد اشغال قدس و سیطره بر مسجدالاقصی بوده اند. آنها تلاش های مختلفی را در عرصه بین المللی و داخلی انجام داده اند تا بر شهر قدس و مسجدالاقصی حاکمیت کامل یابند. آخرین تلاش آنها اظهارات گلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی دولت نتانیاهو و اقدامات همراستا با آن توسط ارتش رژیم صهیونیستی است که با وجود ظاهر ساده آن ریشه دار و برآمده از یک طرح قدیمی است.

گلعاد اردان، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی روز سه شنبه 22 مرداد در یک گفتگوی رسانه ای اعلام کرده بود: وضعیت کنونی مسجد الاقصی باید تغییر کند و یهودیان نیز بتوانند در آنجا نماز توراتی را اقامه کنند. اعم از اینکه این نماز به صورت فرادی یا جماعت انجام شود یا در مکان های باز یا مسقف باشد. این جملات اردان به کلید واژه هایی اشاره دارد که کشف آنها پیام این اظهارات را مکشوف ساخته، نشان خواهد داد این کلمات همین طور اتفاقی از زبان یک وزیر دولت نتانیاهو بیان نشده اند.

پیامدهای اظهارات وزیر صهیونیست درباره مسجدالاقصی؛ واکنش اردن و فلسطینیانهشدار مقاومت به رژیم صهیونیستی درباره پیامدهای ادامه هتاکی به مسجدالاقصی

رمزگشایی از جملات گلعاد اردان

جملات اردان کاملاً هدفمند در همان مسیری بیان شده است که صهیونیست ها از سال 2012 تحت عنوان تقسیم زمانی و مکانی، مسجدالاقصی به دنبال آن بوده اند و از سپتامبر 2015 در تلاش برای اجرایی کردن آن، به انتفاضه عملیات فردی ختم شد.

اردان در جملات خود به «تغییر وضعیت مسجدالاقصی» اشاره کرده است. تغییر وضعیت یعنی اینکه از این وضعیت خارج شود. در وضعیت کنونی براساس کنوانسیون ژنو و قطعنامه های 3گانه ای که یونسکو صادر کرده است، مسجدالاقصی یک مکان اسلامی است و هیچ بخشی از آن به ادیان دیگر تعلق ندارد. تغییر وضعیت یعنی اینکه باید به یهودیان نیز حقی در مسجدالاقصی داده شود.

اشاره به طرح تقسیم مکانی و فراتر از آن

بر اساس طرح تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی، از حیث مکانی، مکان های مسقف به فلسطینیان و مکان های غیر مسقف به یهودیان داده شده بود. اما گلعاد اردان، در کلمات خود جمله ای را گفته است که از آن هم فراتر می رود. او می گوید باید به یهودیان اجازه داد شود نماز توراتی را در مسجدالاقصی بخوانند اعم از اینکه در مکان های باز باشد یا مسقف. او از طرح تقسیم مکانی، نیز پای فراتر نهاده و می خواهد در تمام بخش های مسجدالاقصی، یهودیان اجازه اقامه نماز توراتی داشته باشند.

واکنش به اظهارات گلعاد اردان

اظهارات اردان، با واکنش سریع وزیر امور خارجه اردن مواجه شد. اردن به دلیل آنکه از پیش از اشغال فلسطین دستی در اداره مسجدالاقصی و مکان های مقدس فلسطین داشته و پس از اشغال نیز، تولیت مسجدالاقصی و دیگر مکان های مقدس فلسطین به او واگذار شده، بلافاصله به این موضوع واکنش نشان داد. اردن از رژیم صهیونیستی خواست هر چه سریعتر اقدامات در راستای تغییر وضعیت مسجدالاقصی را متوقف کند.

پس از اردن، گروه های مقاومت و مقامات حکومت خودگردان فلسطین بودند که به اظهارات اردان، واکنش نشان دادند و مسجدالاقصی را خط قرمز غیر قابل عبور فلسطینیان توصیف کردند که عبور از آن تبعات بدی برای صهیونیست ها خواهد داشت.

سناریوی محتمل

براساس وضعیت موجود 2 سناریوی احتمالی برای اعلام اظهارات گلعاد اردان وجود دارد:

اهرم فشار علیه غزه

براساس برآوردهایی که اندیشکده های رژیم صهیونیستی از راهپیمایی بازگشت ارائه کرده اند، این راهپیمایی ها به شدت به صهیونیست ها فشار وارد کرده است و همه اقدامات آنها را تحت الشعاع قرار داده است. سناریوی نخست در خصوص اظهارات اردان این است که رژیم صهیونیستی با حمله به مسجدالاقصی می خواهد فلسطینی ها را مجبور کند در ازای عقب نشینی از راهپیمایی های بازگشت- که در حال گسترش به کرانه باختری است- وضعیت مسجدالاقصی را به حالت اول بازگرداند.

تکمیل سناریوی الحاق قدس

سناریوی دوم این است که صهیونیست ها در راستای اجرای معامله قرن به دنبال الحاق بخش هایی از کرانه باختری و قدس به سرزمین های اشغالی 1948 هستند و می خواهند در این راستا وضعیت مسجدالاقصی را نیز به نفع یهودیان- که هیچ حقی در آنجا ندارند- تغییر دهند.

شواهد تقویت سناریوی دوم

براساس شواهدی که در فلسطین به وقوع پیوسته سناریوی دوم از سوی صهیونیست ها در حال اجرا است و آنها قصد تغییر وضعیت مسجدالاقصی را دارند:

افزایش تجاوز شهرک نشینیان به مسجدالاقصی

طی دوره ای که ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا رسید میزان تجاوزات شهرک نشینان صهیونیست نشین، به مسجدالاقصی شدت بیشتری یافته است. این تجاوز که همواره با حمایت پلیس رژیم صهیونیستی از پل باب المغاربه صورت می گیرد با تعداد بیشتری صورت می گیرد. تفاوت ملموسی که طی یک سال اخیر در این تجاوزات شاهد آن هستیم در ساعات حضور یهودیان است. پیش از این یهودیان در ساعاتی وارد صحن های مسجدالاقصی می شدند که مسلمانان حضور کمرنگ تری داشتند. آنها معمولا هنگام برپایی نماز جماعت یا در اعیاد رسمی به مسجدالاقصی نمی رفتند. اما طی یکسال اخیر این تجاوزات در زمان های نماز جماعت نیز صورت می گیرد. بزرگترین شاهد در این زمینه تجاوز وسیع آنها در روز عید قربان به مسجدالاقصی بوده است.

اخبار رژیم اسرائیل|از مشارکت خاخام‌ها و وزیران صهیونیست در یورش به مسجدالاقصی تا حمله مجدد گانتس به نتانیاهوپیامدهای اظهارات وزیر صهیونیست درباره مسجدالاقصی؛ واکنش اردن و فلسطینیانیورش باندهای شهرک‌نشین به همراه وزیر صهیونیست به مسجدالاقصیسوء‌استفاده رژیم صهیونیستی از اوضاع آشفته کشورهای عربی برای سیطره بر مسجدالاقصی

محدود کردن فلسطینیان در داخل مسجدالاقصی

صهیونیست ها طی یک سال اخیر حضور فلسطینیان در برخی بخش های داخلی مسجدالاقصی را محدود کرده، از آن جلوگیری به عمل آوره اند. نمونه بارز آن جلوگیری از حضور آنان در ورودی «باب الرحمة» بود که به یک بحران تبدیل شد و می توانست به یک انتفاضه ختم شود.

از جمله دیگر محدودیت ها، محدودیت هایی بود که آنها در عید قربان امسال به وجود آوردند و به جز صحن اصلی مسجدالاقصی، نماز در دیگر بخش های مسجد را ممنوع اعلام کردند.

حمله رژیم صهیونیستی به مصلی باب الرحمه/ تشدید محاصره وادی‌الحمص در حومه قدس

ورود شخصیت های رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی

از سال 2015 پس از آنکه انتفاضه عملیات فردی، آغاز شد، دولت نتانیاهو طی مصوبه ای، ورود مقامات سیاسی و مذهبی را به مسجدالاقصی ممنوع اعلام کرد. اما این مصوبه سال گذشته لغو شد و برخی حاخام های یهودی وارد صحن های مسجد شده اند. ضمن آنکه اخبار غیر رسمی از حضور مخفیانه برخی مقامات سیاسی از جمله وزیران دولت در مسجدالاقصی حکایت دارند.

در همین راستا صهیونیست ها خواننده بدنام آمریکایی مشهور به جِی لو را پس از یک کنسرت مفتضح در تل آویو پای دیوار ندبه بردند.

جمع بندی

صهیونیست ها در راستای معامله قرن قصد دارند قدس و مسجدالاقصی را به سرزمین های 1948 الحاق کنند و در این راستا به سمت سیطره تدریجی بر مسجدالاقصی حرکت کرده اند. اقدام گلعاد اردان، به احتمال قوی بخشی از یک سناریوی آزمایشی برای تست وضعیت واکنشی فلسطینیان و جهان اسلام به وضعیت مسجدالاقصی است. اردان که خود از مخالفان حضور مقامات رژیم صهیونیستی در مسجدالاقصی بوده است در حال حاضر به عنوان پلیس بد در حال ایفای نقشی است که در این نقش میزان حساسیت فلسطینی ها در مقابل مسجدالاقصی در حال سنجش است. اینکه طی کمتر از 10 روز شاهد دو عملیات فردی قابل توجه در فلسطین هستیم نشان دهنده حساسیت فلسطینیان به مسجدالاقصی هستیم. ادامه اقدامات صهیونیست ها شاهد تشدید این وضعیت خواهد بود. امری که در سال 2015 یک بار تجربه شده و نتانیاهو را به عقب نشینی وا داشت. اما صهیونیست ها شاید محاسبه نکرده اند که ممکن است این بار به زوال آنها ختم شود.

با این سناریو، اگر واکنش قابل توجهی از سوی فلسطینیان و جهان اسلام به صهیونیست ها نشان داده شود قطعاً آنها را در اقدامات کوتاه مدت شان ناکام خواهد گذاشت و موجب عقب نشینی آنها دست کم در کوتاه مدت خواهد شد.

منبع : تسنیم
website tracking