۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۰۰

امید در گفت‌وگوی ویژه خبری مطرح کرد؛

تخصیص ١/٥ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستاییان

گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب بیست و چهارم مردادماه با موضوع توسعه اشتغال روستائیان برگزار شد.

تخصیص ١/٥ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستاییانبه گزارش خبرنگار گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت‌و‌گوی ویژه خبری امشب بیست و هفتم مردادماه با موضوع توسعه اشتغال روستائیان و با حضور محمد امید معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری و محمود عسگرى آزاد رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برگزار شد.

در ابتدای این برنامه، محمد امید معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری اظهار کرد: ١/٥ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی برای توسعه اشتغال روستاییان در نظر گرفته شده است، ٩٠ درصد بخش مهمی از این کار هم اعتبارات است و مجری این سیاست، وزارت کار است.

وی ادامه داد: طبق آمار اخیر، بنگاه‌ها متعهد به اجرا ٢١٠ هزار فرصت شغلی شده اند، اما بعضی بنگاه‌ها به سطح کاملی نرسیدند،۱۲۰ هزار فرصت شغلی هم در وزارت کار مشخص شده که اگر تمام این اعتبارات به کار گرفته شود، قاعده این است که ۳۰۰ هزار شغل در جامعه روستایی ایجاد شود.

 امید یادآور شد: سهم اشتغال روستایی در سطح کشور در سال ۹۴، ۹۵ و ۹۶ از ۵ درصد بهتر نبوده، اما در سال ۹۷ این آمار به ۲۵ درصد تبدیل شده است.

محمود عسگرى آزاد هم در این برنامه گفت: در حال حاضر چالش اصلی ما منابع نیست، با پول نمی‌شود مشکلی را حل کرد. اگر بخواهیم اشتغال را توسعه دهیم باید مدلی طراح شود، مدلی که بر اساس آن بتوان توسعه را در روستا‌ها أیجاد کرد.

وى افزود: در گذشته، دولت‌های مختلف منابع زیادی را برای اشتغال در نظر گرفته بودند و فکر می‌کردند که با پول این مشکلات حل می‌شود در صورتی که ما باید به تنوع مشاغل در روستا‌ها دقت کنیم و آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) اضافه کرد: اولین اقدام این این است که خود مردم نسبت به این موضوع حساس باشند، ما طرحی به نام آسمان را طراحی کردیم که سرمایه گذاری کاملا مردمی است، ما در سال گذشته ٣٠٠٠ روستا را هدف گزاری کردیم، اما امسال این رقم را به ٦٠٠٠ روستا تغییر دادیم.

سپس همایون براداران نصیری در برنامه حاضر شد و اظهار کرد: شاید نزدیک‌ترین شکل به مفهوم توسعه، کاری بأشد که آقای عسگرى آزاد در بنیاد برکت کرده است، تمام تلاش ما این است که ظرفیت‌های هر منطقه را شناسایی کنیم، اما دولت باید سالیانه ۵۰۰۰ روستا را شناسایی کند و با توجه به ظرفیت و توانشان، برای آن‌ها برنامه‌ای را در نظر بگیرد.

در پاسخ به این صحبت برادران نصیری امید گفت: این طرح از سال ۹۶ باید اجرا می‌شد، که شد در حال حاضر هم در دست اجرا است؛  همچنین ما کار نزدیک به ۹۴۰۰ روستا را انجام دادیم.

برادران نصیری تصریح کرد: ما برای اشتغال روستاییان کار‌های لازم را انجام می‌دهیم و در بعضی روستا‌ها هم به صورت آزمایشی انجام می‌شود.

عسگری آزاد  با اشاره به اینکه نباید با کار‌های مقطعی صورت مسئله را پاک کرد گفت: حداقل باید در کل روستا‌ها یک میلیون شغل جدید و بر اساس بار تکفل حداقل سه میلیون شغل به وجود آید لذا با بخشنامه و پول نمی‌توان مشکلات را حل کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر ۲۰۰۰ تسهیلگر مطلع داشته باشیم می‌توانیم مشکلات را برطرف کنیم اظهار داشت: باید دید که چند نفر با مردم در رابطه با موضوع اشتغال صحبت می‌کنند و به آموزش طرح‌ها پیرامون موضوع می‌پردازند.

عسگری آزاد با اشاره به اینکه تعامل میان بانک و متقاضی صورت می‌گیرد، اما مشخص نمی‌شود که تسهیلات ارائه شده در کجا به کار گرفته می‌شود خاطرنشان کرد: باید سازمان‌های توسعه‌ای ایجاد شود و در آن تسهیلگران به حل مشکلات مردم بپردازند.

رئیس هیئت مدیره بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه بنیاد برکت ۳۵۰ تسهیل گر را تربیت کرده است که هر یک از آن‌ها ۱۵ روستا را تحت کنترل خود دارند افزود:قبل از دادن اعتبار باید طرح‌های توجیهی از سوی مردم طی شود و از سوی دیگر باید نظارت کلی بر روی امور صورت بگیرد.

وی با اشاره به این که رصد و تسهیلگری نباید فقط برای گروه‌های خاص باشد گفت: روستا‌ها نیاز به کسب مهارت‌های جدید دارند و لذا باید از کسب و کار‌های سنتی به سمت کسب و کار‌های جدید هدایت شوند بنابراین برای این امر نیاز به یک پیام آور داریم لذا تا زمانی که مدل و برای اجرا ساختار نداشته باشیم موفق نمی‌شویم.

در حال تکمیل ... 

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking