۲۶ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۳

«بنه» گنجی بی‌پایان از دل کوه‌های استان ایلام / از صادرات تا خواص درمانی «بنه»

«بنه» گنجی بی‌پایان از دل کوه‌های استان ایلام / از صادرات تا خواص درمانی «بنه»

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، درخت بنه مانند سایر درخت‌های کوهستان در مناطق مختلف کوه یافت می‌شود اما بیشتر در قله‌های پرارتفاع، پرتگاه‌ها و مناطق دور دست کوهستانی می‌روید.
این درخت با مقاومت زیاد در مناطق کوهستانی با آب و هوای نه چندان سرد رشد می‌کند و امروزه در لیست درختان حفاظت شده قرار دارد. مغز بنه به پسته شبیه ولی بسیار کوچکتر است که در زبان عامیانه به آن پسته وحشی و در زبان محلی «ونوشک» گفته می‌شود.
به دلیل سخت بودن پوست دانه آن، در شرایط عادی نمی‌توان با کاشت آن نهال تولید کرد، بلکه دانه آن پس از چند سال ماندن در محیط و سایش پوسته یا ترک خوردن در یخبندان در بهار جوانه می‌زند. بنه بیشتر در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کردستان می‌روید.

قلی پور کارشناس محصولات دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام، کاربرد و خواص درمانی بنه را به شرح زیر عنوان کرد و گفت: از جمله گیاهان چوبی مناطق خشک و نیمه خشک کشور است که جدا از ارزش‌های زیست محیطی بی‌شماری که دارد، مصارف دارویی و صنعتی گسترده‌ای نیز به همراه دارد. جنبه‌های دارویی و صنعتی این گیاه کاملاً روشن است.

وی افزود: صمغ بنه مصارف دارویی و صنعتی زیادی داشته و از میوه آن به عنوان گیاه دارویی استفاده می‌شود.

خواص درمانی بنه

این کارشناس محصولات دارویی تصریح کرد: مقوی کبد و طحال است، خارج کننده‌ی اقسام کرم معده بوده و سرفه و خفقان را تسکین می‌دهد و مسکن درد کمر، درد پشت و درد قولنج است.

قلی پور ادامه داد: ضماد بنه در درمان ورم‌ها و زخم‌های سخت مفید است؛ از آن جایی که بنه دارای ویتامین‌های (آ، ب، د) بوده مقوی اعصاب است و ترک لب را معالجه و از شبکوری جلوگیری می‌کند و نرمی استخوان را درمان می‌کند. در صنعت داروسازی با صمغ آن پمادی درست می‌کنند که مالیدن آن بر بدن از گزش پشه جلوگیری می نمایدخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: سقز مقوی معده بوده و به هضم غذا کمک می‌کند و محرک اشتها است. ضماد آن که با پیه ذوب می‌شود، جهت رفع کجی و ترکیدن ناخن کاربرد دارد. مخلوط سقز با روغن زیتون جهت برطرف کردن ورم‌ها و ترک پوست و خارش آن سودمند است.

  بررسی اثرات ضد میکروبی

این کارشناس محصولات دارویی اذعان کرد: استفاده زیاد از آنتی بیوتیک‌ها باعث مقاومت روزافزون باکتری‌ها به این داروها شده است، به طوری که کارایی آنتی بیوتیک‌ها روز به روز محدودتر می‌شود.

ووی افزود: از آنجایی که بعضی از گیاهان خاصیت ضد میکروبی از خود بروز می‌دهند، با شناخت این گیاهان می‌توان از آنها علیه میکروب بیماری زای معین استفاده و جایگزین بی‌ضرری برای آنتی بیوتیک‌ها پیدا کرد.

قلی پور گفت: در راستای این اهداف، اثرات ضد میکروبی اسانس بنه روی چند باکتری بیماری‌زا مورد آزمایش قرار گرفت و با جدیدترین آنتی بیوتیک‌ها که علیه این باکتری‌ها توصیه می‌شوند، مقایسه شد؛ نتایج حاصل از این آزمایش نشان می‌دهد که عصاره بنه بر استافیلوکووس اورئوس و استافیلوکوکوس اپیدرمیدیس، اثرات ضد میکروبی نشان داده است.

سقز

محصول سقز درختان بنه که دارای ارزش اقتصادی فراوانی است، جزء اقلام صادراتی است که از نظر ارز آوری حائز اهمیت بوده. سقز جزء دسته صمغ‌های (الئورزینها) قرار می‌گیرد که دارای خواص دارویی، خوراکی و صنعتی فراوان دارد و در طب سنتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چند نمونه از کاربرد سقز: در صنایع چسب، صنایع لاک، صنایع رنگ، صنایع پلیمری، صنایع داروسازی است. به عنوان امولسیون کننده، در تهیه روغن چاپ و روغن کابل، در تهیه پارکت و کفپوش، آهارهای کاغذ، به عنوان قارچ کش جهت حفاظت چوب و کاغذ و پارچه، در تهیه اسانس و عطریات، ضدعفونی کننده در درمان بیماری‌های مختلف نیز هست.

فتحی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در این باره و در گفت و گو با خبرنگار فارس در ایلام گفت: بهره برداری از محصولات جنگلی براساس سیاستی با عملکرد صحیح از سوی سازمان جنگل‌ها تنظیم و ابلاغ خواهد شد.

وی افزود: باتوجه به شرایط اقلیمی که در استان حاکم است، همچنین بررسی وضعیت درخت بنه در استان ایلام با انجام بازدیدهای میدانی از جنگل‌های استان و باتوجه به بارندگی وضعیت سلامت درختان بنه هر ساله نسبت به برداشت و بهره برداری از درخت بنه با رعایت کردن دوره تناوب ۳تا ۴ساله اقداماتی انجام می‌شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام تصریح کرد: کل تعاونی‌های منابع طبیعی استان ۱۲۰شرکت هستند که با حوزه عمل گوناگون در استان فعالیت می‌کنند، به طور کلی ۲۵۰‌هزار هکتار عرضه جنگلی تحت پوشش این شرکت‌های تعاونی در استان قرار دارد.

فتحی به این نکته تاکید کرد: امسال ۸۹شرکت تعاونی ضمن بهره برداری از منابع زر راستای پیشگیری از حریق در استان فعالیت ویژه دارند.

صادرات از درخت بنه به خارج از کشور

محصول سقز درختان بنه که یارای لرزش اقتصادی فراوانی است و جز اقلام صادراتی است از این نظر حائز اهمیت است. بهره برداری از درخت بنه هرساله علاوه بر صادرات این محصول به استان‌های همجوار به خارج از کشور نیز صادر می‌شود، به طوری که شرکت‌های تعاونی و بهره برداری اداره منابع طبیعی ۱۵تا۱۶میلیارد هر ساله براساس میزان تولید محصول بدست می‌آورند.

گفتنی است، رعایت حال درختان بنه و آسیب نزدن به این گنج‌های با ارزش توسط تعاونی‌ها و مردم یکی از ملزومات کار سقزگیری است.

کلیدواژه ها :خواص گیاه درمانی
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking