۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۳

فردوس،پیشتاز در موقوفات غدیر

فردوس،پیشتاز در موقوفات غدیر
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت: شهرستان فردوس بیشترین وقف با نیت غدیررا در استان دارد.

 به گزارش   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند  ، حجت‌الاسلام بخشی‌پور، مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت مسئله غدیر، گفت: ۸۲ موقوفه با نیت غدیر در خراسان‌جنوبی به ثبت رسیده است.


او افزود: هر ساله از محل موقوفاتی که توسط واقفین برای عید قربان و غدیر وقف شده برنامه‌هایی از جمله اطعام روز عید غدیر، قربانی کردن، برگزاری مراسمات جشن و شادمانی و صدقه به نیازمندان اجرا می‌شود.


حجت‌الاسلام بخشی‌پور گفت: باید برای غدیر موقوفاتی داشته باشیم تا با استفاده از این موقوفات فرهنگ غدیر را در جامعه نهادینه کنیم.


او با بیان اینکه بیشترین موقوفات مرتبط با غدیر مربوط به شهرستان فردوس با ۴۵ موقوفه است، ادامه داد: همچنین در شهرستان طبس ۱۸ موقوفه، بشرویه ۷ موقوفه، بیرجند سه موقوفه، قاین سه موقوفه، سرایان دو موقوفه، سربیشه دو موقوفه و خضری و خوسف هم هر کدام یک موقوفه با نیت غدیر به ثبت رسیده است.


مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اعلام اینکه ۹ هزار و ۷۴۶ موقوفه در استان وجود دارد که بیش از ۵۰ درصد این موقوفات دارای کاربری کشاورزی است، عنوان کرد: با توجه به اینکه اکثر نیات ثبت شده در استان مذهبی و ویژه روضه‌خوانی و عزاداری است تاکنون وقف برای غدیر نتوانسته در بین خیرین به خوبی تبیین شود.


حجت‌الاسلام بخشی‌پور گفت: آحاد جامعه باید برای ترویج فرهنگ غدیر به‌عنوان فرهنگ برتری ارزش‌ها و پیروی از فضیلت‌های الهی و معنوی تلاش کنند و شاید یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور، موضوع وقف است.


مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی با اشاره به طرح نشاط معنوی که با هدف غنی‌سازی اوقاف فراغت کودکان و نوجوانان اجرا می‌شود، ادامه داد: این طرح در ایام دهه کرامت آغاز و اختتامیه آن همزمان با عید غدیر برگزار می‌شود.


او گفت: از دیگر برنامه‌های دهه ولایت می‌توان به برگزاری محافل انس با قرآن کریم، پیاده‌روی سادات به سمت بقاع متبرکه، اجرای نمایش واقعه غدیر، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، برپایی نمایشگاه محصولات فرهنگی با موضوع ترویج فرهنگ غدیر، برپایی خیمه‌های معرفت با غرفه‌های متعدد در موضوعات کودک و نوجوان، مشاوره، پاسخگویی به مسائل شرعی، چند رسانه‌ای و گفتمان غدیر اشاره کرد.

کلیدواژه ها :استان فردوس
منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking