۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۲

کتاب 22 جلدی فرهنگ‌نامه جامع شهدای استان مرکزی منتشر می‌شود

کتاب 22 جلدی فرهنگ‌نامه جامع شهدای استان مرکزی منتشر می‌شود
فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با شاره به آخرین جزئیات از کنگره نقش امام(ره) و 6200 شهید استان گفت: سند جامع اعزام‌های رزمندگان استان مرکزی به مناطق عملیاتی تهیه و تدوین و در این راستا تاکنون 4 لیست اعزام گردآوری و مستندسازی شده است.
- اخبار استانها -

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، سردار محسن کریمی ظهر امروز در نشست با اصحاب رسانه با اشاره به آخرین جزئیات از کنگره ملی نقش امام(ره) و 6200 شهید استان مرکزی اظهار داشت: اهمیت برگزاری کنگره‌ها را می‌توان از این فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند «هرجا که سخن از کنگره است بدانید دل من هم آنجاست» دریافت، از این رو کنگره ملی نقش امام(ره) و 6200 شهید استان بسیار حائز اهمیت بوده و برای اینکه موفق شویم به این کنگره عمق ببخشیم و کار تبیینی خود را در حد مطلوب انجام دهیم به فکر افتادیم که در راستای برگزاری کنگره ستاد تدوین کنگره را به عنوان نخستین قدم انجام دهیم.

وی افزود: از این رو در بهار 93 این کار کلید خورد و ذیل آن 12 کارگروه شامل کارگروه اجرایی، کارگروه عملیات‌ها، کارگروه تبلیغات هنری، کارگروه بانوان، کارگروه تدوین و انتشار، کاگروه انقلاب اسلامی، کارگروه ادارات و سازمان‌ها، کارگروه تاریخ شفاهی، کارگروه آمار و اطلاعات، کارگروه فرهنگ‌نامه شهدا، کارگروه جهاد و مهندسی رزمی و کارگروه اطلاعات عملیات تشکیل شد.

تهیه 20 هزار عنوان کتاب مرجع در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: از اهم اقدامات کنگره اجرایی می‌توان به دایر کردن کتابخانه تخصصی و تهیه 20 هزار عنوان کتاب مرجع در حوزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، راه‌اندازی سایت شهود و انتشارات مرکز، فراخوان انتخاب برترین یادواره شهدای استان مرکزی، برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی در سطح استان، راه‌اندازی و تجهیز دو استودیو تخصصی و دفاع مقدس و جمع‌آوری نزدیک به 700 هزار سند اشاره کرد.

کریمی با اشاره به اهم اقدامات کارگروه عملیات‌ها بیان کرد: به کارگیری بیش از 18 محقق و پژوهشگر از رزمندگان و پیشکسوتان این عرصه برای جمع‌آوری نقش رزمندگان استان مرکزی در عملیات‌های دوران دفاع مقدس و انعقاد قرارداد 40 پروژه تخصصی با محققین و پژوهشگران از جمله اقدامات مهم در این کارگروه بوده است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از ماموریت‌های این کارگروه مصاحبه با فرماندهان، رزمندگان و پیشکسوتان دفاع مقدس بوده که تاکنون با بیش از 530 نفر از این افراد مصاحبه شده است، همچنین در این کارگروه آرشیو تخصصی جهت این کارگروه در گنجینه دفاع مقدس با بیش از 307 جلد کتاب تخصصی عملیات‌ها از مرکز اسناد و مطالعات دفاع مقدس و سایر کتابخانه‌های تخصصی کشور تهیه شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به دیگر اقدامات مهم کارگروه عملیات‌ها گفت: در راستای این کارگروه جمع‌آوری و اسکن دفاتر وضعیت گردان‌های دوران دفاع مقدس را با بیش از 103 جلد داشتیم.

تهیه و تدوین سند جامع اعزام‌های رزمندگان استان

کریمی عنوان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات این کارگروه تهیه و تدوین سند جامع اعزام‌های رزمندگان استان در دفاع مقدس به مناطق عملیاتی بوده و در این راستا تاکنون 4 لیست اعزام گردآوری و مستندسازی شده است.

وی با اشاره به دیگر کارگروه ذیل این کنگره افزود: کارگروه تبلیغات هنری سومین کارگروه بوده که اهم اقدامات آن، مصاحبه با فرماندهان لشکر، تیپ، گردان، گروهان و مسئولان واحدهای لشکری به مدت حدود 4 هزار ساعت، برگزاری همایش بزرگ 14 هزار نفری یاران انقلاب، تولید 22 برنامه یک مسجد، یک فرمانده، یک خاطره در مساجد شهرهای اراک، خمین، ساوه، شازند، و تفرش، ساخت و تولید 33 مستند فاخر دفاع مقدس، تشکیل دو گروه سرود ویژه ستاد تدوین عملکرد استان مرکزی در دفاع مقدس به نام گروه سرود ثارالله، تهیه  و تدوین تاریخ شفاهی 7 نفر از فرماندهان دفاع مقدس استان مرکزی به منظور تالیف و چاپ کتابخانه که در این راستا این پروژه تاکنون 70 درصد پیشرفت داشته اشاره کرد.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی کارگروه بانوان را از دیگر کارگروه‌های ذیل این کنگره برشمرد و تصریح کرد: برگزاری دوره‌های متعدد آموزشی به منظور کادرسازی برای جمع‌آوری، مصاحبه و موضوعات تخصصی، جمع‌آوری بیش از 10 هزار و 746 سند و تصویر شامل 8 هزار و 207 سند و 2 هزار و 539 تصویر، ضبط 937 جلسه مصاحبه تصویری شامل 566 فیلم به میزان 959 ساعت و 20 دقیقه، ضبط 1000 جلسه مصاحبه صوتی شامل 1378 ساعت و 29 دقیقه و تحقیق و گردآوری 22 عنوان کتاب و چاپ 5 عنوان از آنها از اهم اقدامات این کارگروه بوده است.

کریمی با اشاره به کارگروه تدوین و انتشار هم بیان کرد: تاکنون بیش از 130 عنوان کتاب به این کارگروه ارسال که از عناوین ارسال‌شده 32 عنوان چاپ و مابقی در مراحل قبل از چاپ قرار دارند.

وی کارگروه انقلاب اسلامی را از دیگر کارگروه‌ها برشمرد و ادامه داد: این کارگروه موفق به تدوین و تالیف 3 عنوان کتاب، 2 مستند فاخر و چندین کلیپ ماندگار شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به کارگروه ادارات و سازمان‌ها عنوان کرد: این کارگروه تاکنون 80 نهاد دولتی و کارخانه را شناسایی و اطلاعات 50 سازمان گردآوری شده که از آن میان 35 سازمان تکمیل و تحویل کارگروه تدوین برای سیر مراحل چاپ شده است.

2 هزار مصاحبه به صورت تاریخ شفاهی با رزمندگان دوران دفاع مقدس

کریمی افزود: از دیگر کارگروه‌های ذیل این کنگره کارگروه تاریخ شفاهی است که وظیفه مصاحبه با تمامی رزمندگان دوران دفاع مقدس اعم از بسیج مردمی، سپاه، ارتش، ناجا و جهاد سازندگی را برعهده دارد که تاکنون بیش از 2 هزار مصاحبه به صورت تاریخ شفاهی انجام شده است.

وی با اشاره به کارگروه آمار و اطلاعات هم گفت: این کارگروه وظیفه مقایسه و تفکیک آمار شهدا، جانبازان، آزادگان، جاویدالاثران و رزمندگان استان مرکزی را برای یکسان‌سازی برعهده دارد که تاکنون 50 هزار نفر به روزرسانی شده است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی کارگروه فرهنگ‌نامه شهدا را از دیگر کارگروه‌ها برشمرد و تصریح کرد: در این کارگروه اطلاعات اولیه 6200 شهید استان مرکزی در قالب فرهنگ‌نامه جامع شهدا برای آخرین بار بازبینی، پالایش و ویرایش شده که در این راستا تاکنون بیش از 5 هزار 740 پرونده شهید از نظر فیزیکی و نرم‌افزاری شامل عکس، سند، زندگی‌نامه، وصیت‌نامه و خاطرات شهدا ثبت، تدوین و تکمیل شده است.

تالیف و چاپ کتاب 22 جلدی فرهنگ‌نامه جامع شهدا با عنوان ستارگان سرزمین آفتاب

کریمی بیان کرد: مابقی هم درحال تحقیق و بررسی است، نهایتا ماموریت این کارگروه به تدوین، تالیف و چاپ کتاب 22 جلدی فرهنگ‌نامه جامع شهدا با عنوان ستارگان سرزمین آفتاب می‌شود.

وی ادامه داد: از دیگر کارگروه‌ها می‌توان به کارگروه جهاد و مهندسی رزمی اشاره کرد که ماموریت جمع‌آوری نقش جهاد سازندگی استان و یگان‌ها و گروه‌های مهندسی و رزمی در دوران دفاع مقدس، بازخوانی پرونده 80 پروژه مهندسی رزم، تدوین نقش مهندسی گروه 42 قدر و مهندسی رزم جهاد و برگزاری نشست‌های تخصصی و تبیین در دانشگاه‌های استان را برعهده دارد.

‌‌130 جلد کتاب برای کنگره نقش امام (ره) و6200 شهید استان مرکزی تدوین شدکنگره ملی نقش امام خمینی(ره) مهرماه 98 در استان مرکزی برگزار می‌شودکنگره ملی نقش امام(ره) در دفاع مقدس و 6200 شهید استان مرکزی برگزار می‌شود

تدوین 6 عنوان کتاب از شهدای اطلاعات عملیات

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به آخرین کارگروه عنوان کرد: کارگروه اطلاعات عملیات آخرین کارگروه ذیل کنگره است که از جمع‌آوری نقش رزمندگان و گروه‌ها و یگان‌های اطلاعاتی در دوران دفاع مقدس ماموریت آن بوده و از اقدامات آن می‌توان به جمع‌آوری اسناد 100 پیشکسوت عرصه اطلاعات و عملیات، نشست مشترک اعضای اطلاعات عملیات پنج استان(قزوین، قم، زنجان، اراک و سمنان) در 7 سال متوالی، بازخوانی تعدادی از عملیات‌ها با موضوع نقش اطلاعات عملیات و تدوین 6 عنوان کتاب از شهدای اطلاعات عملیات اشاره کرد.

کریمی با اشاره به برگزاری اجلاسیه‌ها قبل از برگزاری اجلاس نهایی گفت:  12 اجلاسیه برگزار می‌شود که تاکنون اجلاسیه سنگرسازان بی‌سنگر در فرهان، اجلاسیه کارگری در ساوه، اجلاسیه مدافع حرم در دلیجان و اجلاسیه فرهنگیان و شهدای دانش‌آموزی در اراک برگزار شده و تا پایان شهریورماه هم اجلاسیه‌های پیشکسوتان، روحانیت، ورزشکاران، بانوان و جامعه پزشکی برگزار می‌شوند.

وی افزود: اجلاسیه دانشگاهیان و امام(ره) از دیگر اجلاسیه‌هایی است که در برنامه داریم و اجلاس نهایی هم در 11 مهرماه امسال با حضور فرمانده کل سپاه در مصلی اراک برگزار می‌شود.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: از جمله برنامه‌های اساسی ذیل کنگره می‌توان اردوهای 7 اقلیم شامل خمین، اراک، قم، تهران، ترکیه، نجف و فرانسه را نام برد که هر یک به تبیین بخشی از ابعاد شخصیتی امام‌(ره) می‌پردازد.

ایجاد دهکده مقاومت استان مرکزی

کریمی با اشاره به گزارش برنامه‌های اجرایی‌شده در راستای کنگره ملی شهدای استان مرکزی تا تیرماه 98 گفت: از جمله برنامه‌های اجرایی شده در راستای این کنگره می‌توان به راه‌اندازی ستاد تدوین پیشینه رزم استان مرکزی در راستای تحقق بخشیدن به برنامه‌های فرهنگی و هنری کنگره ملی شهدای استان که به ستاد تدوین عملکرد استان مرکزی در دفاع مقدس تغییر نام یافت، ایجاد دهکده مقاومت استان مرکزی، تهیه تابلوفرش منقش به تصویر 6200 شهید استان، ساخت و تولید 33 اثر هنری فاخر از سوژه‌های ناب دفاع مقدس  و پیش‌بینی و امضا تفاهم‌نامه با گروه‌های فرهنگی و هنری بومی استان به منظور اجرای تئاتر و نمایش فرهنگی رزمی در راستای کنگره شهدا با عنوان حماسه فرزندان روح‌الله اشاره کرد.

موزه دفاع مقدس استان مرکزی بعد از 11 سال درحال تکمیل است

وی راه‌اندازی موزه دفاع مقدس استان، افتتاح و نام‌گذاری پروژه عمرانی به نام شهدای استان، ایجاد گنجینه و ویترین دفاع مقدس در نقاط پرتردد استان و ورودی ادارات و دانشگاه‌ها، برگزاری دوره روایتگری ملی، اعزام گروه‌های جهادی برای محرومیت‌زدایی از مناطق محروم استان و راه‌اندازی سایت شهدا و فعالیت در فضای مجازی را از عناوین برنامه‌های مصوب ستاد کنگره ملی نقش امام(ره) و 6200 شهید استان در دفاع مقدس برشمرد و بیان کرد: موزه دفاع مقدس استان مرکزی بعد از 11 سال درحال تکمیل است.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی ادامه داد: استان مرکزی با توجه به آمار جمعیتی در دوران دفاع مقدس و مقایسه آن با تعداد شهدا، رزمندگان، جانبازان و مجروحانی که داشته از استان‌های رتبه‌دار بوده و در برخی از موضوعات شاید بتوان گفت که نقش اول را در دوران دفاع مقدس داشته است.

کریمی با اشاره به وضعیت کنونی کشور گفت: در راهبردی که دشمن از سال گذشته علیه ایران شروع کرده، علی‌رغم مشکلاتی که در حوزه اقتصادی برای مردم ایجاد شده، اما دشمن نتوانست به هدف خود دست پیدا کند و در واقع با شکست رو به رو شد.

نظام جمهوری اسلامی به رغم همه چالش‌ها و مشکلات پیش رو در اوج اقتدار قرار دارد

وی افزود: خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی به رغم همه چالش‌ها و مشکلات پیش رو در اوج اقتدار قرار دارد، برای اثبات این اقتدار کافی است که به عناصر بیانگر اقتدار مراجعه کنیم، این درحالی است که بسیاری از کشورها با وجود داشتن مولفه‌های قدرت اما اقتدار ندارند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: یکی از عوامل اصلی اقتدار، رهبری بزرگ بوده که در این زمینه رهنمودهای امام(ره) و مقام معظم رهبری بیانگر این مهم بوده به طوری که استکبار، اندیشکده‌های آن و بزرگان اعتراف می‌کنند که ای کاش آنها هم رهبری بزرگ مثل ایران داشتند، رهبری با حکمت و درایت و مبتنی بر ارزش‌های الهی، افرادی که بسیاری از موضوعات را می‌دانند و در موضع تصمیم‌گیری قرار دارند شاید اهمیت تصمیمات رهبری را بهتر درک کنند.

کریمی بیان کرد: مولفه دوم اقتدار، آرمان‌های بزرگ است که تمدن اسلامی بزرگترین آرمان این ملت بوده و از زمان حضرت آدم شروع و توسط منجی بشریت کامل می‌شود.

وی ادامه داد: سومین مولفه اقتدار، مردم، ملت و امت بزرگ است که همین در وصف ملت ایران بس که امام(ره) این مردم را از ملت صدر اسلام برتر دانستند، مردمی که در این 40 سال همه هزینه‌ها را پرداخت کردند و همچنان در میدان هستند.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی عنوان کرد: مولفه آخر هم دشمن بزرگ است که از دیدگاه قرآنی دشمن بزرگ یک موهبت به شمار می‌رود چراکه اگر دشمن بزرگ نداشته باشی انگیزه‌ای هم برای حرکت نخواهی داشت.

کریمی افزود: در کنار این مولفه‌ها رمز پیروزی را هم باید مورد توجه قرار داد که آن نصرت الهی است، نصرت الهی گذر از سختی‌ها به سمت آرامش بوده که در گذر از سختی‌ها اگر ملتی با اخلاص در نیت و تقوای عمل حرکت کرد، بدون شک نصرت الهی شامل حال او می‌شود.

وی تصریح کرد: از این رو نظام مقدس اسلامی هم از مولفه‌های اقتدار برخوردار بوده و هم نصرت الهی بارها شامل حال این نظام شده است، اگر اکنون برخی از موضوعات مطرح بوده و نتیجه‌گیری‌هایی می‌شود که وضع خراب است و باید به دنبال مذاکره بود و غیره پذیرفته نبوده، هرچند ممکن است در برخی حوزه‌ها مشکلاتی وجود داشته باشد، اما باید به این باور برسیم که با نگاه به داخل می‌توان از این سختی‌ها عبور کرده و راه نصرت الهی را طی کرد.

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی با اشاره به اقتدار جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر گفت: ائتلاف عربی که در این چند سال شکل گرفت و می‌خواست یمن را ببلعد، رجزخوانی استکبار پیر که شاخش شکست و غیره از جمله مواردی است که ایران اسلامی در تمام آنها خوش درخشیده و اقتدار خود را به نمایش گذاشته است.

راه برون‌رفت از مشکلات نسخه مقام معظم رهبری همان افتصاد مقاومتی است

کریمی افزود: بنابراین باید گفت راه برون‌رفت از مشکلات پیش رو به‌ویژه در عرصه اقتصادی، تکیه به همان نسخه مقام معظم رهبری یعنی اقتصاد مقاومتی، نگاه به توان داخلی و نیروی جوان است، از حیث منابع هم کمبودی نداریم و تنها راهکار موفقیت و عبور از تنگنا، نگاه به درون، انسجام و حرکت به جلو است.

دست‌یابی به بازدارندگی در حوزه نظامی دستاورد تحریم‌های اوایل انقلاب بود

فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی تصریح کرد: تحریم اقتصادی دشمن یک فرصت است که اگر بخواهیم می‌توانیم از آن سربلند بیرون بیاییم، همان طور که در حوزه صنایع نظامی با کمترین امکانات در ابتدای انقلاب الان به بازدارندگی دست یافته‌ایم و علت آن هم تحریم در این حوزه بود که سبب شد به این باور برسیم که خودمان می‌توانیم تولید کنیم.

جمهوری اسلامی همواره با اقتدار از هستی و موجودیت خود دفاع می‌کند

کریمی با اشاره به توانمندی ایران در حوزه نظامی بیان کرد: با همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح به سطح بالایی از توانمندی در این حوزه رسیده‌ایم و آخرین دستاورد آن ضرب شصتی بود که به دشمن با ساقط کردن پهپاد آمریکایی و اقدام علیه کشتی‌های انگلیسی نشان دادیم و گفتیم که نظام جمهوری اسلامی همواره با اقتدار از هستی و موجودیت خود دفاع می‌کند.

منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking