۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۵

اردبیل| صدور مجوز رسانه‌ای بدون نظارت صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد

اردبیل| صدور مجوز رسانه‌ای بدون نظارت صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد
رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل گفت:‌ صدور مجوز رسانه‌ای بدون نظارت بر تخصص و علم خبرنگاری توسط وزارت ارشاد موضوعی نگران‌کننده بوده و صدمات جبران‌ناپذیری به دنبال دارد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، سرهنگ علی لطفی به مناسبت هفته خبرنگار با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم و گفت‌وگو با خبرنگاران این رسانه در اردبیل با تبریک روز خبرنگار اظهار داشت: حل مشکلات و دغدغه‌های خبرنگاران باید مورد توجه مسئولان و متولیان در این حوزه قرار گیرد تا بتوانیم شاهد فعالیت این قشر بدون دغدغه و در راستای حل مشکلات جامعه باشیم.

وی افزود: با توجه به اینکه در حال حاضر جبهه رسانه‌ای و خبرنگاران در حال جنگ در مقابل تهاجمات رسانه‌ای دشمن هستند باید برنامه‌ریزی لازم را داشته باشیم تا رسانه به حالت آفندی باشد به طوری که ما آفندکننده و دشمن پدافندکننده باشد که این مهم محقق نمی‌شود جز با وحدت رویه رسانه‌ها و مسئولان که باید به این مهم پرداخته شود.

کواکبیان در سمنان: رفع مشکلات خبرنگاران از بیمه تا تضمین امنیت شغلی در دستور کار قرار گیردفعالسازی اینترنت رایگان خبرنگاران/ مهلت مجدد برای جاماندگانتجربیات هولناک خبرنگار زن در میان داعشی‌هااستاندار سمنان: خبرنگاران در مطالبه‌گری مردم از مسئولان نقشی مهم دارندمطالبات کمتر گفته شده مدیران اردبیلی به خبرنگاران؛ احساس جمعی حلقه گمشده است

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل با تاکید بر حل مشکلات خبرنگاران بیان کرد:‌ حریت خبرنگاران، بیمه و معاش این قشر مقوله ای بوده که باید تعریفی مشخص در جامعه داشته باشد تا این قشر بتوانند بدون اینکه رانتی بدهند آزادانه و با حریت تمام مطالبات مردم و مسئولان را متقابلا به گوش یکدیگر  برسانند.

لطفی گفت: باید زمینه‌ای فراهم شود تا خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه در مقابل تهاجمات دشمن به راحتی فکر کرده و حالت آفندی داشته باشند چرا که جنگ نرم عرصه‌ای نیست که بتوان بدون فکر وارد شد و نتیجه مطلوب گرفت و علم و اندیشه نخستین موضوع بوده که در مقابله رسانه‌ای در مقابل دشمن صف‌آرایی می‌کند و پس از تحلیل و بررسی این افکار است که می‌تواند به صورت آفندی در مقابل دشمن مقابله کند.

وجود خلاءهای قانونی در مورد فعالیت‌های خبرنگاران و رسانه‌ها

وی با انتقاد از خلاءهای قانونی در مورد فعالیت‌های خبرنگاران و رسانه‌های تصریح کرد: در حال حاضر قانونی که برای رسانه در کشور تعریف شده قانونی فراگیر نیست و خلاءهایی وجود دارد که باید این خلاءها مورد توجه قرار گرفته و برای رفع آنها اقدامات لازم انجام شود.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل افزود: مجلس باید در بحث رسانه کمیسیون ویژه رسانه‌ای تشکیل داده و قانونی که برای فعالیت در رسانه لازم است را تهیه و تدوین و ابلاغ کند تا قانگذار با توجه به قانونی که در مجلس تصویب شده بتواند در زمینه ساماندهی این قشر گام بردارند.

لطفی گفت: متاسفانه در کشور شورایی که هم در بحث نیازمندی، هم محتوایی و هم بحث چگونگی مقابله با دشمن طرح داشته و بتواند در این زمینه به شایستگی وارد شده و به صورت تعریف شده در سطح متمرکز و تشکیلاتی اقدام کند وجود ندارد.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل تصریح کرد: انتظار می‌رود مجلس شورای اسلامی اهتمام ویژه و جدی به این موضوع داشته باشد تا این مشکل و خلاء برطرف شود و این قشر بتوانند در جبهه خود به وظایف تعریف‌شده و مشخص عمل کنند.

حمله رسانه‌ای نخستین حرکت دشمنان برای تغییر در ساختار کشور است

وی جنگ رسانه‌ای را نخستین برنامه دشمنان در هر اقدامی دانست و اظهار کرد: دشمنی که در مقابل ما قرار گرفته در ابتدای هر عملیاتی اعم از نظامی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بحث حمله رسانه‌ای را قرار داده و در ابتدای اقدامات از این حربه استفاده می‌کند.

لطفی بیان کرد: دشمن با حمله رسانه‌ای  افکار عمومی را مخدوش کرده و تلاش می‌کند تا ترس و اضطراب را در افکار عمومی ایجاد کند به طوری که حتی در تحریم نیز در ابتدای کار تحرکات رسانه‌ای انجام می‌شود چرا که دشمن به دنبال تغییر باور، ساختار، رفتار و افکار است تا بتواند تاثیرات خود را در جامعه بگذارد و به اهداف شوم خود دست یابد.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل افزود: در مقابل این تحرکات باید تثبیت برای تغییرات به وجود آید که بسیج در حد خود به دنبال این مهم است تا هم تثبیت در باور و هم تثبیت در ساختار محقق شده و با ساماندهی رسانه‌ای به تثبیت رفتاری دست یابیم.

وی تصریح کرد: برای تثبیت این موضوع لازم است که تمامی رسانه‌های کشور به فکر تثبیت برای مقابله با دشمن باشند که باید د این زمینه قوانین لازم نیز تدوین شد تا بتوانیم به این عرصه وارد شده و به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

لطفی صدور مجوزهای بدون نظارت برای متقاضیان در عرصه رسانه را موضوعی نگران‌کننده دانست و گفت: در حال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون توجه به تخصص، تمکن و آموزش‌های لازم در طول چند هفته به صورت اینترنتی اقدام به صدور مجوز برای متقاضیان فعالیت در این عرصه می‌کند که این امر سبب سستی و رخوت در فعالان این عرصه می‌شود و می‌تواند ضربات جبران‌ناپذیری به دنبال داشته باشد.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل اظهار کرد: نظارت بر تخصص، تعهد و علم خبرنگاری برای صدور مجوز باید در استان‌ها توسط ادارات کل فرهنگ و ارشاد و نیز وزارت ارشاد به صورت کارشناسی و دقیق انجام شود تا به متخصصان در این عرصه مجوز ارائه شود نه افردی که به فکر سیاست‌بازی حزبی و یا رانت‌خواری هستند.

درگیری کنونی استکبار با جمهوری اسلامی ایران منازعه هویتی است

لطفی درگیری حال حاضر در منطقه با استکبار را منازعه هویتی دانست و افزود: استکبار جهانی وقتی می‌بیند هویت جمهوری اسلامی ایران در منطقه مستحکم شده و این سبب شده تا استکبار به سادگی نتواند در منطقه فعالیت کرده و ثروت آن را به راحتی چپاول کند و منافعش اکنون به خطر افتاده به منازغه با جمهوری اسلامی روی آورده است.

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل تصریح کرد: این منازعه نشان می‌دهد که هویت غرب  شدیدا در منطقه مورد حمله قرار گرفته و این سبب شده تا در مقابل جمهوری اسلامی حساسیت نشان دهد و سعی می‌کند افکار و باور منطقه را نسبت به جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد.

وی گفت: کشور ما برای اینکه هویت اسلامی و انقلابی جمهوری اسلامی حفظ شود سعی می‌کند در منطقه ساختارمندانه حرکت کند و این حرکت سبب می‌شود هویت کاملا مستحکم پیدا کند و کشورهای منطقه را نیز با توجه به اینکه هم از لحاظ دینی و هم از لحاظ فکری و آداب و رسوم در منطقه با جمهوری اسلامی ایران مشترکات زیادی داشته به مشارکت در مسائل مختلف منطقه‌ای دعوت کرده و این هویت و سازماندهی را به وجود آورد و در نتیجه استکبار هر روز بیشتر و بیشتر احساس بی‌هویتی در منطقه کند.

گرایش رسانه به محافظه‌کاری نگران‌کننده است

رئیس سازمان بسیج رسانه استان اردبیل با اشاره به آسیب‌های در حوزه رسانه اظهار کرد: در حال حاضر یکی از موضوعات نگران‌کننده در مورد رسانه تبدیل و گرایش رسانه به محافظه‌کاری است که از سوی احزاب به وجود می‌آید که باید خود رسانه‌ها به این موضوع توجه داشته و به هیچ وجه چه در بحث حزبی و چه در بحث افردی که دنبال رانت‌خواری از طریق رسانه هستند با هوشیاری وارد شده و جلوی این روزنه را بگیرند.

لطفی افزود: اگر رسانه‌ها با وخدت رویه به این موضوع توجه نکنند مشکلاتی که در حال حاضر دارند چندین برابر در آینده مشهودتر شده و سبب می‌شود این قشر که قشری مظلوم بوده مظلوم‌تر شده و نتوانند به رسالت خود به درستی عمل کنند.

وی بیان کرد: برای اینکه رسانه‌ها بتوانند باور، رفتار و افکار جامعه را به سوی فرهنک اسلامی هدایت کنند باید مسئولان در این عرصه در بحث آموزشی، سازماندهی و ساختارسازیوارد شود که بسیج رسانه در این عرصه آماده همکاری و مشارکت بوده و نیز انتظار می‌رود نمایندگان با ارتباط‌گیری لازم با مسئولان تلاش کنند تا مشکلات این قشر برطرف شود.

کلیدواژه ها :وزارت ارشاد
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking