۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۲

معاون وزیر صمت اعلام کرد

فعال‌شدن ۱۳واحد راکد در استان قزوین/ قزوین دارای ۱۳۰۰طرح نیمه‌تمام است

فعال‌شدن ۱۳واحد راکد در استان قزوین/ قزوین دارای ۱۳۰۰طرح نیمه‌تمام است
معاون وزیر صمت گفت: از ابتدای سال ۱۳واحد راکد در استان قزوین فعال شد و دو خوشه جدید نیز برنامه ریزی شده که تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین؛ مراسم افتتاحیه و بازدید از چند طرح صنعتی با حضور استاندار و سعید زرندی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، امروز(چهارشنبه) برگزار شد.

در ابتدا شرکت فرآورده‌های نوساخت ژاو در شهرک صنعتی کاسپین و فعال در زمینه تولید انواع رزین‌ها و حلال‌ها فعال است افتتاح شد.

محمدصادق اسکندری درباره تولیدات لین شرکت گفت: شرکت با ظرفیت تولید 11هزار تن در سال و اشتغال‌زایی برای 30نفر در فاز نخست و 60نفر در فاز دوم در زمینه تولید رزین‌ها و حلال‌های رنگی فعالیت دارد.

مدیرعامل شرکت ابراز کرد: شرکت نیمی از محصولات این شرکت که از زیرمجموعه‌های صنعت پتروشیمی به شمار می‌آید و ماده اولیه صنایع رنگ سازی و نساجی است به تعدادی از کشورهای همسایه از جمله عراق، پاکستان و تاجیکستان و آفریقا صادر می‌شود.  

وی با اشاره به طرح توسعه شرکت اظهار کرد: طرح توسعه شرکت تا 18ماه آینده در شهرک کاسپین راه اندازی خواهد شد.

سعید زرندی در حاشیه بازدید از واحدهای صنعتی استان قزوین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تکمیل واحدهای نیمه تمام درحال پیگیری است و استان قزوین نیز دارای 1300طرح نیمه تمام و بیش از 200طرح در شرف افتتاح است و می‌تواند از طریق منابع بانکی و حمایت‌هایی که در قالب کسب و کارهای کوچک دارد به بهره برداری رسیده و کمک زیادی به اشتغال داشته باشد.

وی ادامه داد: در مجموعه صنایع رویکرد فعال سازی واحدهای تعطیل است که 2هزار واحد هدفگذاری شد و در سال 97 از این تعداد بیش از 400واحد توسط شرکت شهرک‌ها و سازمان‌های صنعت و معدن استان‌ها احیا شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ابراز کرد: از ابتدای سال 13واحد راکد در استان قزوین فعال شد که برخی از آن‌ها دارای مشکل مالی، حقوقی و مدیریتی بودند که با رویکرد کلینیک‌های کسب و کار در مجموعه شهرک‌ها به سمت فعال سازی واحدها حرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: بخش اعظمی از اشتغال کشور به عهده واحدهای کوچک و اس ام ای است و حضور در شهرک‌ها به منظور بررسی وضعیت واحدها و برنامه ریزی جدی در راستای استفاده از ظرفیت واحدها برای اشتغال‌زایی است.

این مقام مسئول عنوان کرد: در دنیا ترکیب واحدهای بزرگ به عنوان پیشران صنعت و واحدهای کوچک و متوسط به عنوان پشتیبان و شبکه ساز سبب رونق تولید و اقتصاد خواهد شد که در هر دو مورد وزارت صمت اقدامات مناسبی انجام داده است.

برنامه ریزی 40خوشه جدید صنعتی برای سال جاری

وی افزود: در راستای توسعه خوشه‌ها به عنوان یکی از محورهای جدی در صنایع کوچک 40خوشه جدید برای سال جاری برنامه ریزی شده که تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید و سهم استان قزوین دو خوشه است.

زرندی بیان کرد: با رویکردی که در قالب حمایت از صنایع و تولید داخلی شکل گرفته واحدهای کوچک فعالیت مجددی پیدا کرده‌اند چراکه از واردات بسیاری محصولات که توان تولید داخلی آن‌ها را داشتیم ممانعت شده است.

وی ادامه داد: اکنون واحدهای صنایع کوچک با شبکه‌هایی که از طریق شرکت شهرک‌ها در قالب خوشه‌ها و شبکه‌های spx تشکیل داده‌اند و در در کمک به ساخت نیازمندی‌های شرکت‌های بزرگ فعال شده‌اند و امروز افتتاح نمایشگاه نیازمندی‌های صنعت را با محوریت فناورانه افتتاح می‌شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اذعان کرد: واحدهای فن آور و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند در نمایشگاه حضور داشته و با توسعت تعامل طرفینی شاهد باشیم اقتصاد ایران علی رغم مشکلات برآمده از تحریم با تکیه بر توان داخلی به رونق برسد.

وی عنوان کرد: در مجموع 466خوشه شناسایی شده که 97مورد از آن‌ها به پایان رسیده و 40مورد نیز برای امسال برنامه ریزی شده و رویکرد به صمت تقویت صادرات است تا بتوانیم به صادرات صنایع کوچک کمک کنیم و این موضوع بطور مداوم بررسی می‌شود.

این مقام مسئول در پایان بیان کرد: امسال تغییر قیمت ارز که به حوزه صادرات در صنایع کوچک کمک کرد و در قالب برنامه ریزی‌های صورت گرفته این کار پیگیری می‌شود.

منبع : دانا

بازتاب این خبر در رسانه ها

website tracking