۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۳

کاهش 70 هزار هکتاری مناطق تحت حفاظت محیط زیست جبران شد

کاهش 70 هزار هکتاری مناطق تحت حفاظت محیط زیست جبران شد

حمید ظهرابی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس، در‌خصوص کاهش مناطق تحت حفاظت این سازمان اظهار داشت: شورای عالی محیط زیست سال گذشته تصمیم گرفت اراضی تغییر کاربری یافته‌ای که عمدتاً در محدوده‌های شهری و روستایی قرار داشتند ساماندهی کنند. از آنجایی که سازمان محیط زیست نمی‌تواند به مردم بگوید حق ندارید روستاها و شهرهای خود را توسعه دهید، به فکر تغییر محدوده مناطق حفاظت شده افتادیم البته این مسأله فارغ از مناطقی است که در آن ویلاسازی اتفاق افتاده است. 

وی ادامه داد: حتی این حساسیت را داشته‌ایم که در مناطقی که رشد به صورت طبیعی و بر اساس طرح هادی اتفاق افتاده است از محدوده مناطق تحت حفاظت محیط زیست خارج کنیم تا هم مشکل مردم حل شود و هم منطقه حفاظت شده ارزش بالاتری پیدا کند.

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه در طول سال گذشته حدود 0.2 درصد یعنی حدود 70 هزار هکتار از مناطق تحت حفاظت سازمان محیط زیست از محدوده تحت حفاظت آن خارج شده است، گفت: این عدد در مقابل 17 میلیون و 700 هزار هکتار مناطق تحت مدیریت عدد کوچکی است.

وی خاطرنشان کرد: از عدد 17 میلیون و 770 هزار هکتار تنها  70 هزار هکتار از محدوده تحت حفاظت محیط زیست کم شده است.

ظهرابی گفت: براساس مصوبه جدید شورای عالی محیط زیست یک میلیون و 70 هزار هکتار به مناطق تحت مدیریت افزوده و این کاهش  70 هزار هکتاری جبران شد. 

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست انتقادات وارده به کاهش محدوده مدیریت شهری را از لحاظ فنی و قانونی بی‌مورد خواند و گفت: در برنامه ششم توسعه سازمان محیط زیست مکلف شده است حد و حدود مناطق را بازنگری کند تا مشکلات مردم حل شود.

ظهرابی افزود: امیدواریم از یک میلیون هکتار افزایش یافته حفاظت مناسبی به عمل بیاید. 

وی مانور برخی کارشناسان و افرادی که به عنوان فعال محیط زیست شناخته شده‌اند بر روی کاهش مناطق حفاظت شده را  نوعی جوسازی برای فریب عوام دانست و اظهار داشت: کارشناسان و محیط‌بانان از همه کسانی که خود را دایه مهربان‌تر از مادر برای محیط زیست می‌دانند برای حفاظت از مناطق و طبیعت کشور بیشتر دغدغه دارند و امیدواریم درک و آشنایی و اطلاعات این افراد از حوزه محیط زیست به قدری بالا رود که نخواهند با انتقال مفاهیم نادرست به مردم دست به عوام‌فریبی بزنند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

    website tracking