۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۷

آغاز فصل جدیدی در روابط اقتصادی فارس

گروه سیاست و اقتصاد ـ نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس با بیان اینكه به‌منظور توسعه صادرات بر بازارهای بزرگ و پر جمعیت 5 كشور همسایه تمركز كرده‌ایم، گفت: با تمرکز بر این پنج کشور به عنوان بازارهای صادراتی استان فصل جدیدی در روابط اقتصادی فارس ایجاد می‌شود.

به گزارش ایكنا از فارس، ابراهیم غلام‌زاده، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس امروز، 23 مردادماه در کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق گفت: تلاش می‌کنیم تجار استان فارس را به سمت تجارت با بازارهای بزرگ صادراتی سوق داده و شرایط فعالیت اقتصادی را برای آن‌ها تسهیل کنیم.
وی افزود: در دوره جدید فعالیت اتاق بازرگانی تمرکز ما بر بازارهای بزرگ و پر جمعیت همسایه به عنوان اولویت‌های بازار صادرات است که در این زمینه پنج کشور هندوستان، سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان مشخص شده است.
غلام‌زاده با بیان اینکه زوایای صادرات به این کشورها به صورت کارشناسی ارزیابی و در اختیار تجار استان قرار می‌دهیم، افزود: فرصت‌های صادراتی ما، تبادلات بانکی، استاندارد کالاها، مسایل فرهنگی بازارهای هدف، اخذ ویزا و حمل و نقل کالا از مواردی است که به صورت جامع مورد ارزیابی و کارشناسی دقیق کارشناسان در اتاق قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: به عنوان مثال تجار ایرانی می‌توانند در کشور هند ثبت شرکت انجام داده و دارای حساب بانکی شوند و یا برخی از کالاها در کشور هند مشمول برخورداری از استانداردهای اجباری هستند که به زودی لیست ابعاد تجارت به این کشورها در دبیرخانه کمیسیون صادرات اتاق تهیه می‌شود تا بتوانیم شرایط تجارت با این کشورها را تسهیل کنیم.
غلام‌زاده با اشاره به مزایای صادرات به کشور پر چمعیت هندوستان اضافه کرد: کشور هند بازار بزرگی برای مواد غذایی و مصالح ساختمانی برای تجار استان فارس خواهد بود و این درحالی است که این کشور در آینده بسیار نزدیک یکی از کشورها با رشد اقتصادی خواهد بود.
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: همچنین بازار کشور سوریه نیز می‌تواند فرصت مناسبی برای کالاهای ایرانی باشد که بهره‌مندی از این فرصت‌ها می‌تواند ثبات اقتصادی بیشتری را برای استان به ارمغان بیاورد.
غلام‌زاده با بیان اینکه هدف ما در صادرات فروش ارزان کالا نیست، گفت: یکی از الزامات تجارت در فضای بین الملل شرکت در نمایشگاه‌ها و اعزام و پذیرش هیئت‌هاست که در این زمینه نیز با محوریت پنج کشور اعلام شده برنامه‌هایی در اتاق بازرگانی فارس تدوین و برنامه‌ریزی شده است.
وی با تصریح با تمرکز بر این پنج کشور به عنوان بازارهای صادراتی استان فصل جدیدی در روابط اقتصادی استان فارس ایجاد می‌شود،‌ گفت: ایجاد دفتر تجاری استان فارس در این کشورها در دستور کار ما قرار دارد.
غلام‌زاده با اشاره به اینکه کار رایزن اقتصادی فراتر از هماهنگی است لذا اتاق ایران به دنبال کردن اجرای طرح استقرار رایزن اقتصادی واقعی از سوی اتاق در سفارتخانه‌ها است، افزود: این طرح با جدیت در اتاق بازرگانی فارس در حال پیگیری است تا رایزن اقتصادی اتاق در کشورهای هدف صادراتی استان مستقر شود که در صورت تحقق این مهم، فارس نخستین استان در اجرای این طرح خواهد بود.
نائب رئیس اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: رایزن اقتصادی باید پل ارتباطی تجار با کشورهای مقصد صادرات باشند که متاسفانه رایزن ما درکشور هند پاسخگو نیست و ما این موضوع را از طریق سازمان توسعه تجارت دنبال می کنیم.

تمرکز بر بازارهای صادراتی استان در دستور کار کمیسیون صادرات اتاق
خسرو فروغان، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس نیز گفت: بازار کشور هند یکی از فرصت‌های خوب برای تجارت بازرگانان استان فارس است که سهولت شرایط تجار با این کشور را دنبال می‌کنیم.
وی اظهار كرد: کشور هند از دیرباز سابقه تجارت با کشور ایران را دارد و کالاهای ایرانی در بازار این کشور شناخته شده است هر چند برای صادرات به این کشور باید فرهنگ تجارت و ذائقه مردم آن کشور شناسایی شود.
فروغان اضافه کرد: این کمیسیون فراخوانی اعلام کرده تا بتوانیم مشکلات صادرات و صادرکنندگان به این کشور را احصا کنیم که به زودی تمام مسایل در تجارت به کشور هند را کارشناسی و در دسترس فعالان اقتصادی استان قرار می‌دهیم.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس ادامه داد: کشور هند با جمعیت بیش از یک میلیارد نفر بازار مناسبی خواهد بود که در این زمینه در حال راه‌اندازی میز هند برای ساماندهی و دنبال کردن مسایل تجارت با این کشور در اتاق بازرگانی فارس هستیم.
وی با اشاره به بازارهای صادراتی استان گفت: تمرکز بر بازار کشورهای سوریه، عراق، افغانستان و پاکستان نیز در دستور کار این کمیسیون قرار دارد که در حال انجام کارهای کارشناسی بر روی بازار این کشورها نیز هستیم.
فروغان بیان كرد: به عنوان مثال در حال حاضر بزرگترین مشکل ما در صادرات به سوریه، حمل و نقل است که در حال برگزاری جلسات کارشناسی و ارائه راهکار برای سهولت تجارت با این کشور هستیم.
در این جلسه فعالان بخش خصوصی و نمایندگان دستگاه های اجرایی مسایل مختلف پیرامون صادرات به این کشور را مطرح کردند.
انتهای پیام

منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking