۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۲

خاموشی تدبیر!

اولین کوره هوفمان سرخس پس از ۴۶ سال خاموش شد+فیلم

اولین کوره هوفمان سرخس پس از ۴۶ سال خاموش شد+فیلم
اولین کوره آجرپزی هوفمان سرخس که سال 1350 تاسیس شده، با 40 کارگر و پس از 46 سال فعالیت در سال 1396 به دلیل عدم حمایت دولت تدبیر و امید، خاموش و از چرخه تولید خارج شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، اولین کوره آجرپزی هوفمان سرخس در سال ۱۳۵۰ تاسیس شد.

این کوره آجرپزی یکی از فعال‌ترین کارگاه‌های تولیدی و اشتغال‌زای شهرستان سرخس بود که با ۴۰ کارگر تا سال ۱۳۹۲ با قدرت فعالیت می‌کرد.

کوره آجرپزی آقای آجری در سال ۱۳۹۱ از حالت سنتی خارج شد و برای مصرف بهینه سوخت با مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان خط تولید بلوک و سفال در این کارگاه راه اندازی شد.

متاسفانه در سال ۹۲ و با روی کار آمدن دولت «تدبیر و امید» بازار مسکن در کشور به رکود رفت و ساخت و سازها متوقف شد و خط تولیدی که بدون یک ریال تسهیلات بانکی توسط آقای آجری خریداری شده بود به خاطر عواملی مثل افزایش بهای گاز، افزایش دستمزدها و کاهش قیمت آجر و نبود تقاضا متوقف شد و معوقات زیادی بر روی دست مالک این کوره آجرپزی گذاشت.

پیگیری از طریق فرمانداری، استانداری و اداره صنعت، معدن و تجارت سرخس نیز تاثیری در روشن نگه‌داشتن شعله‌های این کوره آجرپزی نداشت و حتی مالک این کوره که از خانواده شهدا نیز است از طریق بنیاد شهید موضوع را پیگیری کرد و از آن طریق نیز به نتیجه‌ای نرسید.

عدم حمایت دولت تدبیر از کارگاه‌های تولیدی و معطوف شدن نگاه دولت به خارج از کشور باعث شد رکود در بازار مسکن ایجاد شود و در نهایت کوره آجرپزی که با تمام توان فعال بود پس از ۴۶ سال، در سال ۱۳۹۶ عملا تعطیل و خاموش شد.

اما بنیاد برکت با توجه به دغدغه رهبر معظم انقلاب بر اجرای اقتصاد مقاومتی و رونق تولید در دی ماه سال گذشته از این کوره بازدید کرد و با توجه به طرحی که مالک این کوره ارائه کرده است، این امید می‌رود با حمایت این نهاد اولین کوره آجرپزی هوفمان سرخس دوباره راه‌اندازی شود.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking