۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۵

آیت‌الله سعیدی:

تبلیغ ولایت هنرمندانه و نمایش‌گونه باشد

تبلیغ ولایت هنرمندانه و نمایش‌گونه باشد
گروه سیاست و اقتصاد ــ تولیت آستان مقدس حرم بانوی کرامت گفت: ائمه(ع) برای تبلیغ ولایت پرگویی نمی‌کردند و به صورت خلاصه این مسئله را یادآور می‌‌شدند بنابراین باید به صورت هنرمندانه و نمایش‌گونه آن را تبلیغ کنیم.

تبلیغ ولایت هنرمندانه و نمایش‌گونه باشدبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله سید‌محمد سعیدی، تولیت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) امروز، 23 مردادماه در دیدار با سردار سلیمانی، رئیس ستاد بازسازی واقعه غدیر گفت: به برکت ولایت اهل بیت(ع) نعمت خدا تعظیم شده و از تفرقه و اختلاف جلوگیری می‌‌شود، علت این مسئله نیز حقیقت دین  یعنی همان ولایت ائمه معصومین(ع) است.

وی افزود: خداوند در قرآن کریم از طریق انبیاء و اولیاء، خود را معرفی می‌‌کند و لذا این سخن بیهوده‌ای نیست اگر بگوییم اینکه مردم خدا را می‌شناسند به واسطه برکت اهل بیت(ع) است بنابراین اگر کسی به ولایت درست معتقد باشد خدا را درست خواهد شناخت.

سعیدی با اشاره به حدیث سلسله‌الذهب از امام رضا(ع) یادآور شد: این حدیث را حضرت در جمع اهل سنت نیشابور بیان کردند، ایشان بعد از این که سلسله روات را به خدا می‌‌رساند، می‌‌فرماید: کلمه «لا اله الا الله» دژ و قلعه محکم من خدا است ولی ولایت شرط آن است؛ در زمان پیامبر هم مردم این جمله را مردم می‌‌دانستند اما ابتدای نبوت بیشتر از آن اقتضا نداشت اما ایشان در روز غدیر ولایت را به آن پیوست کردند.

‌نماینده ولی‌فقیه در استان قم ادامه داد: کلمه ولایت به خداوند متعال باید پیوست شود، ولایت یک جنبه حقیقی و یک جنبه حقوقی دارد، جنبه حقیقی آن است که هر امامی در هر عصری که حضور دارد باید مردم به ایشان اعتقاد داشته باشند و جنبه حقوقی آن هم به این است که این سمت ویژه شخص ایشان نیست بلکه مربوط به کسی است که لیاقت این جایگاه را داشته باشد.

وی بیان کرد: هر موقع کلمه «لا اله الا الله» با ولایت همراه باشد دین ما مورد رضایت خدا است، بنابراین ابتدا خودمان و بعد از آن خانواده، اهل محل و دوستان را باید نسبت به این مسئله تذکر بدهیم، بحث غدیر و امامت و ولایت حضرت امیرالمؤمنین(ع) نه تنها منافی با انسجام و وحدت جامعه نیست بلکه محافظ وحدت جامعه است چراکه در زیارت جامعه می‌‌خوانیم که به برکت ولایت شما تفرقه‌افکنی‌ها از بین می‌رود.

سعیدی اعتراض‌ها و شایعه‌های در مورد بحث غدیر را ناشی از سبک‌های غلط و اشتباه دانست و گفت: باید سبک تبلیغ ولایت را نیز از خود ائمه(ع) بیاموزیم، شما ببینید امام رضا(ع) در جنب اهل سنت نیشابور آن حدیث معروف را خواندند در حالی که ایشان خود امام معصوم است و یقیناً به فکر وحدت هم هستند.

وی اظهار کرد: ائمه برای تبلیغ ولایت پرگویی نمی‌کردند و به صورت خلاصه این مسئله را یادآور می‌‌شدند و دوم آن که این کلمه را به صورت هنرمندانه و نمایش‌گونه بیان کنیم، به همین جهت از حرکت‌های زیبای امام رضا(ع) این بود که جمله «بشروطها و انا من شروطها» را بعد از ایجاد فاصله‌ای از جمله «کلمه لا اله الا الله حصنی» و با قرار گرفتن درون محمل و کنار زدن پرده محمل بیان کردند.

امام‌جمعه قم در بخش دیگری از سخنان خود حرکت بازسازی واقعه غدیر را کاری لازم و ضروری دانست و گفت: همیشه دست‌هایی از درون وبیرون هستند که می‌‌خواهند کلمه «لا اله الا الله» را از «بشروطها» جدا کنند و می‌‌خواهند مردم را یله و رها قرار بدهند تا به راحتی و آسانی طعمه دشمن شوند.

وی افزود: ولایت الله، ولایت رسول‌الله، ولایت ائمه و ولایت فقیه چهار نوع ولایت است که در عصر حاضر ولایت چهارمی مورد نشانه قرار گرفته است هرچند همگی در یک راستا هستند و از یکدیگر جدا نیستند و کار شما باید مخاطب را به فکر بیاندازد تا متوجه شود که ولایت خدا همان ولایت پیامبر و ولایت پیامبر همان ولایت اهل بیت(ع) و در دوران غیبت به فقیه جامع الشرایط منتقل شده‌است.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :وحدت کلمه
منبع : خبرگزاری قرآن

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking