۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵

خروج فعالیت فرهنگسراهای مشهد از حالت کیفی؛ «کمیت‌گرایی» بر فرهنگ چیره شده است

خروج فعالیت فرهنگسراهای مشهد از حالت کیفی؛ «کمیت‌گرایی» بر فرهنگ چیره شده است
خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی در پرونده‌ای ویژه به بررسی عملکرد فرهنگسراهای مشهدمقدس و دور افتادن آنها از کارکرد واقعی خود می‌پردازد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهدمقدس، خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی در پرونده‌ای ویژه به بررسی عملکرد فرهنگسراهای مشهد در شرایط فعلی پرداخته است و سوال اصلی این است که فرهنگسراها چه میزان در حال حاضر کارکرد اصلی خود را صورت می‌دهند.

در روزهای گذشته گزارش‌هایی در این زمینه از سوی خبرگزاری تسنیم خراسان رضوی در گفت‌وگو با کارشناسان مطرح شد و دیدگاه‌ها و نقطه‌نظرات در این زمینه بیان شد.

سوال اصلی در گزارش‌ها این بود که چرا باید فرهنگسرایی که عنوان تخصصی دارد کارکرد عمومی انجام دهد؟ آیا اساسا برای فرهنگسراها باید کارکرد عمومی قائل بود و یا اینکه باید از آنها انتظار فعالیت‌های تخصصی داشت؟

محمدمهدی برادران؛ معاون سابق برنامه‌ریزی شهرداری مشهد و البته قائم مقام وقت معاونت فرهنگی شهرداری مشهد و عضو هیئت مدیره سازمان فرهنگی شهرداری مشهد بوده که نطفه و مبنای فرهنگسراهای تخصصی در زمان وی شکل گرفته؛ با وی در مورد اهداف و چشم‌اندازها و البته وضعیت این روزهای فرهنگسراهای شهر مشهد گفت‌وگویی ترتیب دادیم که در ادامه می‌خوانید:

نماینده مردم مشهد در مجلس: فرهنگسراها از مسیر و کارکرد اصلی خود خارج شده‌اندکارکرد تخصصی یا عمومی؛ عناوین فرهنگسرای مشهد شهروندان را دچار «سرگیجه» می‌کندابهام در کارکرد فرهنگسراهای مشهد؛ اعضای کمیسیون فرهنگی شورا پاسخگو نیستند

برادران می گوید: یکی از موضوعات مهمی که باید به آن توجه شود اشاعه فرهنگ عمومی و فرهنگ شهروندی است؛ حوزه فرهنگ عمومی دارای متولیان خاص خود مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا مجموعه‌های دیگر مانند صدا و سیما و آموزش و پرورش است. این نهادها در حوزه فرهنگ مکتوب و یا تصویری تمرکز دارند و تلاش آنها در مسیر اعتلای فرهنگ عمومی است.

برادران تصریح کرد: از سوی دیگر باید با نگاهی آسیب‌شناسانه، خلاء این مجموعه‌ها و اقدامات فرهنگی صورت گرفته از سوی آنها را پیدا کنیم و اینجاست که شهرداری‌ها به ویژه در حوزه «فرهنگ شهروندی» می‌توانند ایفای نقش کنند و نهادهایی مانند سازمان بازیافت و پسماند شهرداری و یا مجموعه‌های مرتبط با ترافیک و فرهنگ شهروندی می‌توانند در این حوزه ایفای نقش کنند.

وی خاطرنشان کرد: برای مثال در حوزه گسترش دوچرخه‌سواری یکی از مشکلات اساسی ما مباحث فرهنگی است که تبلیغ و ترویج صحیحی صورت نگرفته و یا در حوزه ورزش عمومی نیز با همین مشکل روبرو هستیم؛ در زمان مسئولیت ما، تلاش کردیم فرهنگسراهای تخصصی با تمرکز بر هویت شهر مشهد را راه‌اندازی کنیم؛ برای مثال فرهنگسرای بهشت در این راستا راه‌اندازی شد و تصمیم این بود که این فرهنگسرا، دبیرخانه مناسبت‌های خاص شهر مشهد باشد.

برادران با اشاره به اینکه این فرهنگسرا ارتباط خوبی با جامعه مورخین مشهد برقرار کرد تاکید کرد: نمایشگاه‌های متعددی در این راستا برگزار شد و حتی نمایشگاه‌های متعددی در مورد مشهد قدیم و مشاغل طراحی و شکل گرفت؛ این حرکت‌ها نیاز به محوریتی داشت که به فرهنگسرای بهشت محول شده بود.

برادران اظهار داشت: تورهای تاریخی متعددی با محوریت مشهد از سوی فرهنگسرای بهشت راه‌اندازی شد؛ فرهنگسرای ترافیک نیز در یکی از بافت‌های جدید مشهد طراحی شد و تعامل خوبی با سازمان ترافیک نیز شکل گرفت و تلاش شد عمق لازم در این حوزه از طریق سازمان فرهنگی شهرداری مشهد و با محوریت فرهنگسرای ترافیک ایجاد شود.

وی تاکید کرد: فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن در موضوع زیبایی شهر شکل گرفت؛ انتظار بجای اصحاب رسانه نیز آن زمان این بود که پاتوق و فرهنگسرایی تخصصی داشته باشند و این کار با راه‌اندازی فرهنگسرای فناوری و رسانه ۤبرآورده شد؛ احساس می‌شد دو رسالت فناوری و رسانه بسیار مهم است و باید دنبال شود.

برادران تاکید کرد: هویت شهر مشهد با شهدای دفاع مقدس و ایثارگران گره خورده است و بر این اساس در آن زمان با این محوریت، فرهنگسرای پایداری راه‌اندازی شد. رویکرد این فرهنگسراها این بود که از کارهای کمی که در شهرداری دیده می‌شود به سمت فعالیت جدی کیفی برویم. در واقع گرایش این بود که شهرداری‌ها مقداری خدمات خود را در قالب فرهنگسراها، ضریب تخصصی بدهند.

وی گفت: رویکرد فرهنگسراها ارائه خدمات تخصصی با حضور نیروهای کیفی مطرح بود و هیئت مدیره‌های مجربی نیز در راس کار بودند تا راندمان خوبی داشته باشند اما اکنون شاهد هستیم که رویکرد فرهنگسراها از تخصص‌گرایی خارج شده و به سمت فعالیت عمومی رفته و فعالیت‌ها بیشتر حالت کمی دارد.

برادران ادامه داد: در حوزه ارتباط با قشر حوزوی نیز خلاءهایی وجود دارد؛ تعامل با هیئت‌های مذهبی هم کمرنگ‌تر شده است؛ مجددا باید سندهایی که وجود دارد بازنگری شود زیرا این سندها حاصل صدها ساعت مشاوره و مصاحبه و پژوهش است و براساس این سندها باید فعالیت فرهنگسراهای مشهد بازنگری شود.

وی گفت: زمانی تابلوهای تبلیغاتی مشخصی در اختیار مراکز فرهنگی بود اما این تابلوها این روزها عمدتا رنگ و بوی تبلیغاتی و تجاری گرفته و این وضعیت تبلیغاتی گسترده، نگران کننده است و حتی بخشی از این تبلیغات تجاری، غیرفاخر است. فرهنگ و فرهنگ‌سازی نیازمند محصول فاخر است و با اقدامات غیرفاخر نمی‌توان به نتیجه رسید.

برادران عنوان کرد: برای مثال هزینه بیلبوردهایی که برای اطلاع‌رسانی پاسخگویی یک عضو شورای شهر صورت می‌گیرد بسیار بالا است و بنظرم این حجم تبلیغات توجیهی ندارد؛ باید تشکل‌های مردمی را دید و باید آنها نیز سهمی در فضاهای تبلیغاتی و فرهنگسراها داشته باشند. باید از ظرفیت تشکل‌ها و نخبگان و اساتید دانشگاهی بهره بیشتری گرفت.

گفت‌وگو از علی رحیمیان

کلیدواژه ها :ترافیک
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking