۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱

8 کاوش باستان‌شناسی در اردبیل انجام شد

8 کاوش باستان‌شناسی در اردبیل انجام شد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از انجام 8 کاوش باستان‌شناسی از سال گذشته تاکنون در سطح استان اردبیل خبر داد.
- اخبار استانها -

نادر فلاحی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: سال 97، پنج کاوش باستان‌شناسی در سطح استان انجام شده که شامل کاوش‌‎های نجات بخشی در یئل سویی  و قلعه آلاجوق گرمی، کاوش گورستان شال شهرستان خلخال، کاوش تپه تاریخی آتشگاه و غارهای دستکند روستای  کنزق شهرستان سرعین است.

وی افزود: در سال جاری نیز سه کاوش باستان‌شناسی انجام شده که شامل کاوش های کول تپه(آناهیتا) در شهرستان سرعین، کاوش باستان‌شناسی در جمعه مسجد اردبیل و کاوش در گورستان فخر آباد مشکین شهر است.

ناگفته‌های کاوش معماری دست‌کند و غارهای زیرزمینی «گنزق» در سرعینفاز نخست عملیات کاوش مجموعه تاریخی کنزق اردبیل به اتمام رسیدنارین قلعه اردبیل کاوش می شوداخذ مجوز کاوش‌های باستان‌شناسی جمعه مسجد اردبیل در دستور کار است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اشاره به اینکه در سال جاری 3 مجوز کاوش دیگر نیز اخذ شده است، گفت: این مجوزها شامل کاوش باستان‌شناسی  بوبی تپه سی ایردی موسی شهرستان سرعین، کاوش نارین قلعه اردبیل و کاوش فصل دوم کهنه گنزق در شهرستان سرعین است.

به گفته فلاحی اخذ مجوز سه کاوش دیگر نیز در دست اقدام است که شامل کاوش باستان‌شناسی کهنه قلعه مشکین شهر، کاوش باستان‌شناسی احد بیگلو تپه سی شهرستان گرمی و کاوش باستان‌شناسی قلعه فیروز آباد شهرستان کوثر است.

وی تصریح کرد: کاوش‌های باستان‌شناسی فرصتی جهت مطالعه تاریخ مناطق و میراث فرهنگی موجود فراهم می‌سازد که در دو سال اخیر با جدیت به منظور احیای هویت تاریخی مناطق مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار کرد: مجموع کاوش‌ها گویای غنای تاریخی شهرهای مختلف استان اردبیل است و این موضوع بیانگر وجود آثار میراثی متعددی است که جهت صیانت از آن لازم است تمامی نهادها و تک تک شهروندان مشارکت داشته باشند.

منبع : تسنیم

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking