۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۰

حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه دینی است

حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه دینی است
گروه معارف - عضو هیئت رییسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به نقش و جایگاه روحانیت و حوزه‌های علمیه در کشور، گفت: حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه اسلامی است.

حوزه علمیه زیرساخت بنیادین جامعه دینی است

به گزارش ایکنا از خراسان‌شمالی، آيت الله سید احمد خاتمی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، در نخستین همایش دانش‌آموختگان مدرسه علمیه امام صادق (ع) بجنورد، امروز، 23 مرداد با اشاره به جایگاه ویژه علما، اظهار کرد: امام صادق (ع) در تعریف علمای اسلام فرمودند: «عُلَمَاءُ شِیعَتِنَا مُرَابِطُونَ فِی الثَّغْرِ الَّذِی یلِی إِبْلِیسَ وَ عَفَارِیتَهُ یمْنَعُوهُمْ عَنِ الْخُرُوجِ عَلَی ضُعَفَاءِ شِیعَتِنَا»؛ دانشمندان پیروان ما همانند مرزدارانی هستند که در برابر ابلیس و لشگرهایش صف کشیده و از یورش آن‌ها به افرادی از شیعیان ما که قدرت دفاع از خود ندارند جلوگیری می‌کنند.
وی با اشاره به جایگاه ویژه خراسان‌شمالی درعرصه‌های مختلف، اظهار کرد: این استان هم درعرصه فرهنگ، دانش و پژوهش و هم درعرصه ایثار ممتاز است.
وی خاطرنشان کرد: خراسان‌شمالی درعرصه فرهنگی نام دو بزرگ را به یدک می‌کشد، نخست مرحوم آیت‌الله میرزا حسن بجنوردی صاحب کتاب‌های ارزشمند القواعد الفقهیه و منتهی الاصول که از شاگردان مرحوم نائینی است.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه شخصیت دیگرمرحوم آیت‌الله مهمان نواز است، ادامه داد: بنده همراه با ایشان در دو دوره مجلس خبرگان بودم و دراین عالم بزرگ بصیرت و نهایت ولایتمداری را دیدم.
وی عنوان کرد: آیت‌الله مهمان‌نواز عالم مخلصی بود که قبل از انقلاب زجرهای انقلاب را دراین دیارکشید و پس از انقلاب هم منشأ خدمات و برکات فراوانی برای این استان شد.
آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: آیت‌الله مهمان‌نواز از جهت علمی و اخلاقی شاگرد آقا میرزا جواد آقای تهرانی بود و نفس میرزا جواد آقا دراین مرد خدوم هم احساس می‌شود.
عضو هیئت رییسه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: بعد از ایشان هم راه خدمت ادامه پیدا کرد و نماینده ولی فقیه در خراسان‌شمالی با تمام توان در میدان خدمت قرار دارد.
وی با قدردانی از ارتباط صمیمانه و نگاه ارزشمند استاندار خراسان‌شمالی به روحانیت، افزود: در مملکت اسلامی در هر استان اگر استانداری بخواهد خدمت کند باید روحانیت را به‌عنوان سرمایه ببیند.
آیت‌الله خاتمی عنوان کرد: اینکه استاندار خراسان‌شمالی برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای از روحانیان استمداد کرده نشان از واقع‌بینی ایشان است، زیرا اگر بخواهیم کشورساخته شود راهی جز این نیست، چراکه همه سوار یک کشتی هستیم.
وی با اشاره به جایگاه و کارکردهای روحانیت در جامعه دینی، اظهار کرد: زیرساخت‌های یک شهر فقط زیرساخت‌های اقتصادی نیست، بلکه زیرساخت‌های اقتصادی اهمیت بیشتری دارند.
آیت‌الله خاتمی عنوان کرد: زیرساخت‌های فرهنگی را باید به‌عنوان زیرساخت بنیادین دید و حوزه علمیه هم اصل زیرساخت‌ها است.
آیت‌الله خاتمی افزود: حوزه‌های علمیه در تاریخ خود مستقل بوده‌اند، هستند و خواهند بود، به‌گونه‌ای که ما یک ریال شهریه خود را از بودجه‌های دولتی نمی‌گیریم.
وی یادآورشد: درست است مرکز خدمات حوزه‌های علمیه داریم که خدمات شهروندی را به طلاب ارائه می‌دهد، اما همه افراد این کشور بیمه هستند و علما هم باید بیمه باشند.
آیت‌الله خاتمی ادامه داد: یک ریال شهریه ما طلاب از بودجه دولتی نیست؛ به‌گونه‌ای که اگر به مراجع، سهم امام برسد شهریه می‌دهند و اگر نرسد، شهریه نمی‌دهند و رهبری هم تأکید کردند که حوزه دولتی نخواهد شد.
امام جمعه موقت تهران خطاب به مسئولان استانی، افزود: بهترین جای مصرف بودجه‌های فرهنگی تربیت کادراست و این صاحبان عمامه‌های سفید و مشکی از بهترین کادرها هستند.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ مرادف با سواد نیست، بلکه بخشی از فرهنگ سواد بوده و مجموعه دانش‌ها، بینش‌ها و ارزش‌ها فرهنگ را تشکیل می‌دهد، بنابراین اگر سواد باشد فرهنگ نباشد خطر مضاعف دارد، زیرا چو دزدی با چراغ آید؛ گزیده‌تر برد کالا را.
آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه اگر بخواهیم سواد همراه با فرهنگ ایجاد کنیم، در کنار این سواد باید حوزه علمیه را هم تقویت کرد، ادامه داد: باید در کنار آموزش الفبا، الفبای دین را هم آموزش داد.
وی با بیان اینکه در این راستا یکی از امکانات موجود حوزه علمیه است، عنوان کرد: آموزش و پرورش و سایر نهادها باید به حوزه علمیه به دید سرمایه نگاه کند؛ زیرا امروز در حوزه علمیه برادران و خواهران به‌صورت منضبط آموزش می‌بینند و دارای سطوح مختلف آموزشی هستند.
آیت‌الله خاتمی اضافه کرد: طلاب خواهر و برادر اکنون با توجه به نیازهای جامعه در حال دریافت آموزش هستند و حیف است که از این سرمایه استفاده نشود.
انتهای پیام

کلیدواژه ها :قم
منبع : خبرگزاری قرآن
website tracking