۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۸

فیلم/ علت ذوب‌شدن یخ‌های گرینلند چیست؟

فیلم/ علت ذوب‌شدن یخ‌های گرینلند چیست؟
گرمای هوا و ذوب‌شدن یخسارها در قطب شمال، آینده‌ی کره‌ی زمین را در خطر قرارداده‌است.
- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ گرم شدن کره‌ زمین یکی از معضلاتی است که جهان با آن رو‌به‌رو است؛ امواج گرما به حد بی‌سابقه‌ای در قسمت شمالی کره‌ زمین در حال عبور و مرور است؛ در بسیاری از کشورهای اروپایی باران چندانی نباریده و  نگرانی در مورد خشکسالی را تشدید می‌کند. در این بین یکی از مسائلی که بسیار به چشم می‌آید، مسئله‌ ذوب‌شدن "یخسار" گرینلند در کشور دانمارک است؛ فرایند ذوب شدن این صفحه یخی از ابتدای ماه جاری شروع شده‌است. 

یَخسار انبوهه‌ای از یخ حاصل از یخچال طبیعی است که پهنه پیرامون خود را می‌پوشاند؛ یخسارها از جزیره‌های یخی یا یخچال‌ها بزرگ‌ترند؛ تنها یخسارهای موجود در جهان در قطب جنوب و گرینلند قابل مشاهده هستند؛  یخسارها بیش از پنجاه هزار کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده‌اند.

دانشمندان "موسسه هواشناسی دانمارک" گزارش داده‌اند که به دنبال گرمای تاریخی 22 درجه سانتیگرادی "یخسار" گرینلند در ماه ژوئن به طور کلی ذوب شده است؛ طی این ماه 197گیگاتون یخ ذوب شده‌است؛ بالاترین میزان آب‌شدن  یخ‌ها در 31 ژوئیه به ثبت رسید که در آن بیش از 10 میلیارد تن یخ (معادل 11 گیگاتون) ظرف 24ساعت ذوب شد؛ یکی از دانشمندان موسسه هواشناسی دانمارک می‌گوید مساحت منطقه‌ای از گرینلند که شواهد ذوب شدن یخ‌های آن دیده شده اکنون به سرعت در حال گسترش است و 56 درصد کل منطقه را شامل می‌شود. 

مطالعه ای در ماه ژوئن 2019 به وسیله دانشمندان آمریکایی و دانمارکی انجام شد که نشان می دهد ذوب شدن یخ ها فقط در منطقه گرینلند تا سال 2075 چیزی بین 5 الی 33 سانتیمتر به سطح دریاها و اقیانوس ها می افزاید؛ این مطالعه نشان می دهد در صورتی که تمام یخ منطقه گرینلند ذوب شود، هفت متر و بیست سانتیمتر به سطح آب های آزاد افزوده می شود. 

 

دانشمندان "دانشگاه مک‌گیل" کانادا دریافتند که ذوب شدن یخ‌های قطب شمال پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای آب و هوای زمین دارد؛ طبق داده های این تحقیقات، دمای آب و هوا زمین به 3-4 درجه بالاتر از سطح پیش صنعت افزایش خواهد یافت که در نتیجه آن،  مقدار زیادی یخ های آب شده از گرینلند و قطب جنوب به اقیاسوس جهان سرازیر خواهد شد؛ به همین دلیل  اختلال در جریان دریا و تغییر وضعیت دمای متوسط در سراسر دنیا بوجود می‌آید. در حال حاضر دمای متوسط قطب شمال 20 درجه سانتیگراد بالاتر از میزانی است که برای این فصل از سال پیش بینی می شد! 

گیرت جان فون الگدنبورگ از مؤسسه هواشناسی سلطنتی هلند و عضو (WWD) می‌گوید: «ما دریافتیم که موج گرمای اخیر در ایستگاه‌های شمالی، در قطب شمال غیرعادی و بی‌سابقه قلمداد می‌شوند.» این گروه از هواشناسان دریافته ‌اند که در اروپای شمالی فرایند گرم شدن کره زمین ریسک وقوع پدیده‌های گرمایی از این دست را تا دو برابر افزایش داده است؛ دلیل این موج گرمایی در این منطقه از حرکت بازماندن تندبادهایی است که معمولاً هوای خنک اقیانوس اطلس را به اروپا می ‌رسانند؛ حرکت بازماندن تندبادها سبب شده که هوای خشک و گرم به‌ مدت دو ماه یعنی بیش از حد معمول در این منطقه باقی بماند؛ حرکت بازماندن تندبادها در نیم‌ کره شمالی نسبت مستقیم با گرم شدن کره زمین و به ‌ویژه گرم شدن قطب و در نتیجه از بین رفتن یخ دریاها دارد. 

"کاسپر هارلوئو" مستند ساز، ذوب شدن بی سابقه یخ‌ها در گرینلند را به تصویر کشیده‌است؛ او مشغول ساخت مستندی به نام «سفر به دل یخ‌ها» است. "کاسپر هارلوئو" به رویترز گفت: «کاوش یخ‌کره بسیار مرموز و جالب بود. این یخ‌ها مثل یک هیولای بزرگ در آنجا به خواب فرو رفته‌اند. قبل از اینکه این هیولا شروع به ذوب شدن کند هیچکس به آن اهمیتی نمی‌داد. حالا همه به آن اهمیت می‌دهند، البته به دلیلی که موجه است.» 

یخ‌کره آن بخشی از کرهٔ زمین است که در آن آب به صورت جامد است و شامل یخ‌های دریاها، یخ‌های دریاچه‌ها، یخ‌های رودها، زمین‌های پوشیده از برف، توده‌های یخ و زمین‌های یخ‌زده می‌شود. 

در فیلم زیر آب شدن یخ‌ها توسط این مستندساز نشان داده‌شده‌است:

 

 

 

شکستن رکورد گرما در اروپا؛ "قاره سبز" در مسیر بیابانی شدن؟گرما در ژاپن جان 57 نفر را گرفتگرما و باران غیرمعمول در گرندپری آلمان

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking