۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۸

روش زندگی سالم ریسک زوال عقل را کاهش می‌دهد

روش زندگی سالم ریسک زوال عقل را کاهش می‌دهد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دیلی‌میل، یک متخصص می‌گوید:  زندگی سالم می‌تواند مانع از یک سوم موارد زوال عقل شود و ده‌ها هزار نفر را از ابتلا به این بیماری نجات دهد.

آلیستر برنز یکی از دانشمندانی که در وزارت بهداشت انگلیس در تلاش است تا بتواند ابتلا به زوال عقل را با پیروی از شیوه زندگی سالم تحت کنترل درآورد، می‌گوید: نقش فعالیت‌های ذهنی و فیزیکی بر تأثیر حفظ قدرت شناختی انکار نکردنی است. 

افراد می‌توانند با یادگیری یک زبان جدید، حل جدول، کتاب خواندن و پیاده روی و ورزش کردن ریسک بروز زوال عقل را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

به گفته یک پزشک ارشد در وزارت بهداشت انگلیس، ده‌ها هزار نفر می‌توانند با ایجاد تغییرات ساده در شیوه زندگی از زوال عقل جلوگیری کنند.

برنز تأکید می‌کند، یک سوم موارد ابتلا به این بیماری به طور بالقوه قابل پیشگیری هستند زیرا در ارتباط با رژیم، عدم تحرک یا سلامتی مغز هستند.

وی تأکید کرد که ترکیبی از مداخلات ساده در شیوه زندگی در هر سنی خطر ابتلا به شخص را به طرز چشمگیری کاهش می‌دهد.

این موارد شامل یادگیری یک زبان جدید  پیاده‌روی هر روز کمی بیشتر، کنترل فشار خون و سطح کلسترول و ارتباط با دوستان و نزدیکان است.

آمار هفته گذشته دفتر ملی آمار نشان داد که زوال عقل مسئول یک هشتم مرگ و میرها است؛ حدود 850 هزار  بزرگسال با این شرایط زندگی می‌کنند و کارشناسان می‌گویند: «زوال عقل بزرگترین بحران سلامتی زمان ما است».

انتهای پیام/ 

منبع : فارس
website tracking