۲۳ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۹

افزایش 100 درصدی اقامت در واحدهای بوم گردی آذربایجان غربی

افزایش 100 درصدی اقامت در واحدهای بوم گردی آذربایجان غربی
دومین جشنواره ملی گردشگری که در ارومیه برگزار می‌شود اگر توجه جدی به زیرساخت‌های گردشگری شود و شناسایی و معرفی خوب این ظرفیت‌ها می‌تواند به فرصتی بی‌بدیل برای اشتغال‌زایی جوانان و رونق اقتصادی منطقه تبدیل شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آذربایجان غربی به لحاظ داشتن چهارفصل و هوای معتدل، طبیعتی بکر، زیست گونه‌های باارزش ملی گیاهی و جانوری، وجود آثار تاریخی و بناهای باستانی ثبت‌شده در فهرست ملی و بین المللی و همچنین وجود یکی از شورترین دریاچه‌های جهان  توجه هر گردشگری را برای سفر کردن به خود جلب می‌کند.

توجه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری در استان و همچنین معرفی و شناسایی ظرفیت‌های گردشگری می‌تواند به یکی از ظرفیت‌های بی‌بدیل برای توسعه اقتصادی جوامع محلی و اشتغال‌زایی برای جوانان منطقه شود اما باوجود روستاها و مناطق طبیعی بکر این ظرفیت‌ها در استان به خوبی شناسایی نشده است.

طبیعت‌گردی بهاری در ارومیه ظرفیت مغفول مانده‌ای است که برای ترویج ملی آن هیچ اقدامی نشده و برای تولید محتوای رسانه‌ای آن نیز کسی اقدام به برنامه‌ریزی و انجام فعالیت عملیاتی نکرده است و دومین جشنواره ملی گردشگری که باهدف شناساندن ظرفیت‌های استان در ارومیه برگزار می‌شود می‌تواند چشم‌اندازی روشن برای آینده این استان رقم بزند.

برگزاری دومین جشنواره ملی گردشگری فرصتی برای شناساندن ظرفیت‌های استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی بابیان اینکه دومین جشنواره ملی گردشگری و همچنین ششمین جشنواره ملی صنایع‌دستی مردادماه امسال برگزار خواهد شد می‌گوید: این جشنواره از 26 تا 29 مردادماهسال جاری در پارک جنگلی محل دایمی نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

جلیل جباری بابیان اینکه برگزاری جشنواره‌ها را فرصتی برای شناساندن استان در سطح کشور و در سطح ملی است، می‌افزاید: خوشبختانه این جشنواره با استقبال خوبی مواجه شده و تابه‌حال 16 استان اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی بابیان چگونگی برگزاری این جشنواره می‌گوید: 20 غرفه بوم گردی، 8سیاه‌چادر، 4 غرفه گروه هنری، 12 غرفه اداره کل میراث فرهنگی، 8 غرفه گروه آیینی، 13 گروه چادرهای عشایر که 5 گروه مربوط به آذربایجان غربی است و چندین غرفه دیگر که تا زمان برگزاری جشنواره به مجموع غرفه‌ها اضافه می‌شود.

افزایش 100 درصدی اقامت در واحدهای بوم گردی استان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه 20 غرفه در جشنواره را به 20 شرکت‌کننده فعال در حوزه بوم گردی اختصاص داده‌ایم تصریح می‌کند: امسال درزمینه اقامت در واحدهای بوم گردی در استان 7 هزار نفر اقامت ثبت‌شده که شاهد افزایش 100 درصدی در این زمینه هستیم.

جباری با اشاره به اینکه شاهد حضور 8 چادر عشایری از استانهای کشور در این جشنواره خواهیم بود می‌گوید: در این چادرها به معرفی فرهنگ و آداب‌ورسوم وزندگی عشایر پرداخته می‌شود.

وی با اعلام اینکه حضور گروه‌های هنری نیز در این جشنواره زینت‌بخش این جشنواره است تأکید می‌کند: این گروه‌های فرهنگی و آیینی جایگاه خاصی دارند و از استان‌های قزوین، همدان، مرکزی، ایلام، خراسان شمالی و رضوی، کردستان به معرفی آداب رسوم و سنت‌های خود می‌پردازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بابیان اینکه  اولین موزه کودک در این جشنواره معرفی می‌شود، بیان می‌کند: انجمن‌های صنفی و ادارات و تشکل‌های مرتبط با جشنواره نیز حضور فعال و گسترده برای معرفی استان وجاذبه‌های آن خواهند داشت.

وی از حضور غرفه‌های مربوط به برخی بانک‌ها، بیمارستان‌ها ازجمله آفتاب، بیمارستان امید، بیمارستان آذربایجان، و همچنین سازمان تأمین اجتماعی، و غرفه گردشگری سلامت نیز در این جشنواره خبر می‌دهد و می‌گوید: حضور این غرفه‌هادر نمایشگاه می‌تواند مسافران و بازدیدکنندگان را به استفاده از بسته‌های سفرارزان‌قیمت تشویق کنند.

رویدادهای گردشگری بهترین فرصت برای معرفی قابلیت‌های گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اشاره به ویژگی‌های جشنواره ملی گردشگری می‌گوید: رویدادهای گردشگری بهترین فرصت برای معرفی قابلیت‌های گردشگری استان است و جشنواره ملی گردشگری بهترین فرصت برای این امر است.

 جلیل جباری بابیان اینکه  یکی از عوامل مهم در رونق گردشگری برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای گردشگری و فرهنگی است می‌افزاید: تبلیغات و معرفی جاذبه‌های گردشگری استان در جشنواره‌ها و فستیوال‌های فرهنگی و هنری می‌تواند نقش مهمی در شناساندن استان و ظرفیت‌های آن داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی درزمینه برگزاری جشنواره‌ها و رویدادهای فرهنگی تجارت زیادی دارد تصریح می‌کند: در آینده‌ای نزدیک که شاهد برگزاری دومین جشنواره ملی گردشگری در استان خواهیم بود باید نهایت تلاش خود را برای معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های گردشگری استان انجام دهیدم.

3000 میلیاردتومان پروژه گردشگری در گلستان اجرا می‌شودشهرکرد| "گردشگری" به رشته های دانشگاه پیام نور اضافه می‌شوداصفهان| فراهم شدن گردشگری سالم و امن در گرو کاهش تهدید‌های این حوزه است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان می‌گوید: اگر جشنواره‌هادر زمان و مکان مناسب و به‌طور مستر برگزار شوند می‌توانند تأثیر بسزایی در رونق گردشگری داشته باشند.

جباری با اشاره به برنامه‌های این اداره می‌گوید: آذربایجان غربی ازجمله استان‌های کشور است که دارای آثار فرهنگی زیادی است که به ثبت ملی رسیده است بنابراین یکی از برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی تغییر ذائقه مسافران و گردشگران از سفر به نقاط شمالی و جنوبی کشور به‌طرف غرب کشور است.

وی با اشاره به نقش مهم  اصحاب رسانه و همچنین دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان را در شناساندن استان و جذب گردشگران به سمت استانمی‌افزاید: باید گردشگری شمال غرب کشور را به تحرک وادار کنیم و با حمایت ویژه و سرمایه‌گذاری در این منطقه و همچنین تشکیل ستاد خبری در جشنواره ملی گردشگری استان را معرفی کنیم.

برپایی چادرهای عشایری برای جشنواره ملی گردشگری در ارومیه

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی بابیان اینکه چادرهای عشایری توسط 13 گروه همزمان با جشنواره ملی گردشگری در ارومیه برپا می‌شود می‌گوید: برپایی سیاه‌چادرهای عشایری در کنار این جشنواره نیز جز برنامه‌ها بوده که 8 استان اعلام آمادگی کردند و 5 گروه عشایری هم از خود استان آذربایجان غربی در جشنواره حضور خواهد داشت.

ریتا خضرزاده می افزاید: امسال چادرهای عشایری از سراسر کشور و سطح استان در قالب این جشنواره حضور خواهند داشت و علاوه بر آن عشایر شاهین‌دژ، اشنویه، مهاباد، نقده و 2 گروه از ارومیه در قالب 5 گروه عشایری در جشنواره گردشگری شرکت می‌کنند.

وی با اشاره به شرکت‌کنندگان در این جشنواره ملی تصریح می‌کند: کردستان، اردبیل، خراسان رضوی، ایلام، کرمانشاه، آذربایجان شرقی و خوزستان ازجمله استان‌های شرکت‌کننده در این جشنواره ملی هستند.

گزارش از فائزه نماززاده

کلیدواژه ها :چادر
منبع : تسنیم

اخبار مرتبط

website tracking