۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۳

یزد | نظام رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد در کشور اجرا می‌شود

یزد | نظام رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد در کشور اجرا می‌شود
معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با بیان اینکه نظام رتبه‌بندی سازمان‌های مردم نهاد در کشور اجرا می‌شود، از فعالیت 20 هزار سمن در حوزه‌های اجتماعی کشور خبر داد.‌‌
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، کمال اکبری عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران یزد اظهار داشت: سازمان‌های مردم نهاد به دنبال کسب یا حفظ قدرت سیاسی نیستند بلکه برای نفع اجتماعی تلاش و فعالیت می‌کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر با رویکردی که نسبت به مشارکت اجتماعی وجود دارد، زمینه توسعه فعالیت‌ سازمان‌های مردم نهاد در کشور فراهم شده است.

معاون افزود: در حال حاضر قریب به 20 هزار سازمان مردم نهاد در کشور داریم که در موضوعات مختلف اجتماعی ائم از رسیدگی به نیازمندان، بهداشت و درمان در موضوعات مختلف و موارد مختلف دیگر از جمله حفاظت از محیط زیست و میراث فرهنگی فعالیت دارند.

اکبری عنوان کرد: در حال حاضر آن رویکردی که برای توسعه کیفی سازمان‌های مردم نهاد که در حال حاضر دستور کار ماست، با چند محور به مرحله اجرا رسیده و به صورت جدی این موضوع را دنبال می‌کنیم.

فعالیت‌های سازمان‌های مردم نهاد کردستان افزایش می‌یابد

وی از استقرار نظام رتبه بندی سازمان مردم نهاد در کشور خبر داد و گفت: با تکمیل این روند مشخص می‌شود که سازمان‌های مردم نهاد در چه رده‌ای قرار دارند و دستگاه‌ها و مردمی که می‌خواهند با آنها فعالیت کنند، به خوبی می‌دانند که توانایی و میزان فعالیت این سازمان به چه حد است.

معاون ادامه داد: مردم به وسیله این نظام می‌توانند بدانند که این سازمان مردم نهاد در چه جایگاهی قرار دارد و کمک‌های خود را با اطمینان خاطر در اختیارشان قرار دهند.

اکبری خاطرنشان کرد: امروزه خیرین کشور ما به دلیل تنوعی که در موضوع سازمان‌های مردم نهاد وجود دارد، در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند به گونه‌ای که حتی ما وقت زمان هم داریم و بسیاری از افراد زمانی از روز یا هفته خود را به کمک به دیگران از طریق همین سازمان‌ها می‌گذرانند.

وی از فعال‌سازی خانه سازمان‌های مردم نهاد در برخی استان‌های کشور خبر داد و افزود: در سایر استان‌های کشور هم این خانه‌ها افتتاح می‌شوند و به این وسیله، زمینه ارتباط هرچه بیشتر و هم‌افزایی سمن‌ها به وجود می‌آید.

معاون با تاکید بر اینکه سازمان‌های مردم نهاد جزو اولین گروه‌هایی بودند که در سیل‌های امسال به مناطق آسیب دیده کمک کردند ادامه داد: 338 سازمان مردم نهاد به صورت مستقیم و بیش از 1200 سازمان مردم نهاد به صورت غیر مستقیم در بحران سیل به مردم کمک کردند و قریب 500 میلیارد تومان کمک‌های نقدی و غیر نقدی این سازمان‌ها در اختیار سیل زدگان قرار گرفت.

بانک اطلاعاتی سازمان‌های مردم نهاد یزد بروزرسانی می‌شود

همچنین  فخرالسادات خامسی هامانه عصر امروز در نشست خبری معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با خبرنگاران یزد اظهار داشت: تا به امروز، 133 مورد پروانه فعالیت و 13 مورد نمایندگی سازمان‌ها و تشکل‌ها در استان یزد صادر شده است.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد خاطرنشان کرد: در مجموع نزدیک به 700 سازمان مردم نهاد در استان یزد در حال فعالیت در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، معماری، شهرسازی و موضوعات مختلف دیگر هستند.

وی با بیان اینکه 66 درصد از این سازمان‌های مردم نهاد فعال هستند که آمار بسیار خوبی است گفت: هیئت نظارت سازمان‌های مردم نهاد هم امسال رشد 60 درصدی در ارتباط با تعداد جلسات برگزاری داشته است.

خامسی هامانه با تاکید بر اینکه یک سری برنامه‌ها تدارک دیده شده و در دست اجرا هستند گفت: یک سری نشست‌های گفت‌و‌گو محور و همچنین نشست صمیمانه سازمان‌های مردم نهاد با مدیران استان هم در راستای افزایش سطح کیفی این سازمان‌ها در نظر گرفته شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: یزد دومین استان بود که شبکه سازمان‌های مردم نهاد مدیریت بحران را تشکیل داده و بسیار در این حوزه فعال بوده و نشست‌های متعددی برگزار شده است.

وی افزود: یک سری کارگاه‌های آموزشی برای سازمان‌های مردم نهاد و کارشناسان آنها تدارک دیده شده و انشاالله بانک اطلاعاتی سازمان‌های مردم نهاد هم در دست اقدام قرار گرفته که بروزرسانی و تکمیل می‌شود.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد افزود: امسال برای روز ملی تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی و هفته بزرگداشت این مناسبت، طرحی را به نام طرح سحر در دست اقدام قرار داده و به فرمانداری‌ها هم ابلاغ شده است.

خامسی هامانه گفت: این طرح چندین بخش از جمله نشست مسئولین با سمن‌ها، برگزاری نمایشگاه‌های دستاوردها، ارائه عملکرد، فعالیت‌های رسانه‌ای با مشارکت صدا و سیما و سایر رسانه‌ها را شامل می‌شود.

منبع : تسنیم
website tracking