۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۰

سخنرانان خطبه‎های نماز عید سعید قربان در تهران تاکید کردند؛

انقلاب اسلامی ایران تداوم راه حضرت ابراهیم است

انقلاب اسلامی ایران تداوم راه حضرت ابراهیم است
مردم مومن و خداجوی شهرستان‎های استان تهران امروز در نماز عید قربان شرکت کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از شبکه خبری تهران نیوز، مردم مومن و خداجوی شهرستان های استان تهران امروز در نماز عید قربان شرکت کردند.

مشروح خطبه های نماز عید قربان در استان تهران

برخورد با عناصر نامطلوب در قوه قضائیه

 

خطیب نماز عید قربان در تهران: سپاه پاسداران ابهت آمریکا را فروریخته است

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های نماز عید قربان که صبح امروز(دوشنبه) در مصلی تهران برگزار شد، با اشاره به سیره حضرت ابراهیم(ع) اظهار کرد: قرآن می‌فرماید ابراهیم وقتی پیام الهی را دریافت کرد، در خصوص قوم لوط از خدا و ملائک درخواست می‌کند عذاب را نازل نکنید. انبیاء الهی دغدغه گناهکاران را دارند. ملت اسلام باید پای خود را جای پای حضرت ابراهیم (ع) بگذارند.

وی افزود: این مدرسه ابراهیم و پیامبر اعظم است، ببینید خداوند در قرآن چگونه از ابراهیم تجلیل می‌کند. مردم! مسلمانان! بدانید که ابراهیم حلیم بود، یعنی با گذشت بود. آیا ما در جامعه خود به این خصیصه آراسته هستیم و برای کسانی که در راه حق گام بر نمی‌دارند نگرانیم؟ دعا می‌کنیم؟ یا خدای نکرده از آنها فاصله می‌گیریم.

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: حضرت ابراهیم نگران قوم لوط است، ما چقدر نگران یکدیگر هستیم؟ ابراهیم برای نجات قوم گناهکار لوط هم نگران بود، از خدا درخواست می‌کرد و دعا می‌کرد.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: اینکه حضرت نوح بعد از صدها سال قوم خود را نفرین می‌کند بر این اساس این بود که خداوند به او گفت از قوم تو حتی یک نفر هم به خدا ایمان نمی‌آورد. تازه بعد از این پیام بود که وقتی کاملا مایوس شد لب به نفرین گشود. تا مایوس نشده‌ایم باید دغدغه یکدیگر را داشته باشیم، باید به فکر یکدیگر باشیم.

وی با بیان اینکه روز عید قربان روز تجدید بیعت با ابراهیم خلیل است، گفت: برادران و خواهران عزیز! شما که اهل نماز جمعه و جماعت هستید و در صف اول قدم بر می‌دارید، باید بیش از دیگران دغدغه داشته باشید.

خطیب نماز جمعه تهران در خصوص سیره و رفتار آزادگان در دوران دفاع مقدس هم بیان کرد: در آستانه سالروز ورود آزادگان به میهن هستیم، یکی از مهمترین دستورالعمل‌های سید آزادگان در دوران اسارت خطاب به نیروهای بسیجی، سپاهی، ارتشی و خیل عظیم آزادگان که با همه وجود در این راه قدم برداشته بودند این بود که برادران هم بند! نباید حتی یک نفر از ما در این اسارت جا بماند. همه با هم باید استقامت کنیم، همه باهم باید ایستادگی کنیم، همه باهم باید برای ملت ایران، نیروهای مسلح، امام و رهبری پیام‌آور قدرت و عزت باشیم.

ابوترابی‌فرد گفت: این اندیشه است که آزادگان ما آن اقتدار را به نمایش گذاشتند، همه با عزت ایستادند و با قدرت از انقلاب دفاع کردند. مردم عزیز! آزادگان ما در طول سال‌های سیاه، پر رنج و پر شکنجه اسارت حتی یکبار هم نشد که پیام بدهند که ما خسته شدیم، بلکه پیام آنها برای امام، مسئولین و رزمندگان در جبهه این بود که ما ایستاده‌ایم و این پیام بود که دفاع مقدس را به قله اقتدار تبدیل کرد.

وی ادامه داد: نکته دیگر از مدرسه درس حضرت ابراهیم مبارزه با شرک، کفر، استکبار و زیاده خواهی است. این آمریکا کیست که شما در برابر آن خضوع و تواضع می‌کنید. این قدرت های استکباری چه شأنی دارند که ملت‌ها را مقهور خود کرده اند.

خطیب نماز جمعه تهران بیان کرد: اروپا و بریتانیا دیروز، از ملت ایران درس بیاموزید. از شخصیت و هویت خودتان در برابر آمریکا دفاع کنید. اروپای مقهور، اروپای تسلیم در برابر نظام سلطه و آمریکا. اما ملت ایران، ملت اسلام و جبهه مقاومت چه درس زیبایی از مدرسه حضرت ابراهیم آموخته است.

ابوترابی تصریح کرد: ببینید امام بزرگوار چگونه به ما درس عزت آموخت، چگونه به ما ایستادگی در برابر نظام سلطه را آموخت، ای رهبر معظم ای خلف صالح امام، این مدرسه ای که شما برای ما گشوده‌ای، مدرسه عزت و اقتدار ابرهیمی است، تداوم راه حضرت ابراهیم (ع) است.

وی با تاکید بر اینکه اقتدار ملت ایران در این هفته‌های اخیر به نمایش گذاشته شد، گفت: سپاه پاسداران پهپاد آمریکا سرنگون نکرد بلکه شخصیت پوشالی آمریکا را مورد هدف قرار داد و ابهت آمریکا را فروریخت.

ابوترابی‌فرد تصریح کرد: رژیم صهیونیستی، آل سعود و رژیم آل خلیفه بر سر نیزه نشسته‌اند و قطعا محکوم به شکست و نابودی هستند.

وی افزود: این جان کلام رهبری که جان کلام قرآن است، اینکه ملت اسلام، ملت عزیز، مستقل، شجاع و مقتدر سوریه، عراق، حزب الله مقاوم لبنان و دلیرمردان یمن! شما در راه ابراهیم خلیل الرحمان گام بر می دارید. اتکای به خدای متعال و ایستادگی در برابر این بت‌ها و مجسمه های بی روح و بی‌جان.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: شما اقتدار ملت ایران در هفته های اخیر را مشاهده کردید که چگونه به نمایش گذاشته شد. این سبزپوشان مقتدر، پهپاد رادار گریز آمریکا را مورد هدف قرار ندادند، بلکه شخصیت پوشالی آنها را هدف قرار دادند و ابهت آمریکا را فرو ریختند.

ابوترابی فرد بیان کرد: این کشتی انگلیسی نبود، این بریتانیای کبیر بود که در برابر قدرت ملت بزرگ ایران احساس ضعف کرد، این راه ابراهیم و قدرت ابراهیمی است که دسیسه‌ها را به نردبانی برای قدرت و عزت ملت ایران تبدیل و آتش را گلستان می‌کند. این راهبرد قطعی جمهوری اسلامی ایران است که چهار دهه است در دنیای اسلام نهادینه شده است.

وی ادامه داد: مقابله سازمان یافته و گسترده با منافع نامشروع و زیاده‌خواهی‌های آمریکا و نظام سلطه. ایستادگی در برابر رژیم صهیونیستی که نمایندگی نظام سلطه در منطقه جنوب غرب آسیا را برعهده دارد و دستش به خون جوانان، زنان، مردان و کودکان فلسطینی آلوده است. ایستادگی در برابر این جریان مفسد و فاسد الهام از مدرسه ابراهیمی است. خلق قدرت و استفاده بهینه از قدرت، برای ارتقای جایگاه امت اسلام، به استقبال خطر رفتن با آرمان های بلند و مبانی مستحکم مبتنی بر دانش، اینها راهبرد ایران است.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه ما در سالگرد پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه قرار داریم، تصریح کرد: آقای میشل عون رئیس‌جمهور لبنان در سالگرد جشن آزادی سرزمین های اشغالی لبنان اینگونه گفت «درود بر آنها که صبر و ایستادگی داشتند (در تجلیل از رزمندگان مقاومت) و خون هایشان خاکمان را آبیاری کرد.»

ابوترابی فرد افزود: این رزمندگان شجاع، این سربازان پر توان انقلاب، شاگردان مدرسه حضرت ابراهیم خلیل الرحمان هستند که این راه را آغاز کردند و با قدرت هم تداوم می بخشند.

وی گفت: آنان که در مسجد الاقصی بر خواهران و برادران مظلوم فلسطینی ما یورش بردند، بدانند که بر سر نیزه می‌توان تکیه کرد، اما نمی‌توانند بر سر نیزه بنشینند، رژیم صهیونیستی، آل سعود و آل خلیفه بر سر نیزه نشسته‌اند و رژیم هایی که بر سر نیزه نشسته اند قطعا محکوم به نابودی و زوال هستند.

خطیب نماز جمعه تهران در خصوص مساله اخیر کشمیر گفت: عقلانیت، مدیریت مبتنی بر اخلاق و علم وحدت کشور را خلق می کند، مبادا به سرنیزه روی بیاورید. ملت مسلمان کشمیر جزیی از امت اسلام است و هر حرکت غیرقابل دفاع و غیر اصولی با هر فردی از جامعه اسلامی، برخورد با امت اسلام است.

ابوترابی فرد بیان کرد: مسلمانان و غیر مسلمانان صدها سال است که با هم در شبه قاره هند زندگی مسالمت آمیز دارند، حاکمان باید این نوع زندگی را استحکام ببخشند. منطقه ما ظرفیت تنش و نزاع را ندارد. ما دغدغه آرامش و امنیت در امت اسلام، صلح در شبه قاره هند و دغدغه همکاران، خواهران و برادارن خود در جهان اسلام را داریم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم دولتمردان پاکستان و هند در شبه قاره هند، با عقلانیت و دانش، راه را برای حراست از حقوق انسان‌ها و مسلمانان به ویژه در کشمیر فراهم کنند و ما شاهد دوستی و مودت آنها باشیم.

 

حجت الاسلام جوکار

 

امام جمعه شهرقدس: تا می توانید برای عید سعید غدیر سرمایه گذاری کنید

نماز عیدسعید قربان، عید طاعت و بندگی و روز پیروزی وظیفه بر غریضه و روز ترجیح رای و نظر خدا بر رای و نظر خود و هوای نفس با حضور باشکوه مردم شهرستان قدس در مصلی بزرگ صبح امروز برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار امام جمعه شهرستان قدس در خطبه های نماز عید سعید قربان اظهار داشت: یکی از نمادهای تقوا در حج و به ویژه در عید قربان، قربانی کردن است. قربانی کردن دارای فلسفه و اهداف متفاوتی است. در روز عید قربان خون قربانی ریخته می شود اگر قربانی کردن برای رضای خدا باشد با ریخته شدن اولین قطره خون قربانی تمام گناهان آمرزیده می شود و حج یعنی دعا کردن درعید قربان و در نماز عید قربان از خداوند درخواست داریم بهترین هایی که به بندگان صالح عطا کرده ای به ما نیز عطا کند.

تعظیم شعائر الهی

وی افزود: یکی از اهداف قربانی کردن در عید سعید قربان اینست که اگرچه انسان به ظاهر حیوانی را قربانی می کند اما در واقع روح حیوانی و نفس اماره و هوای نفس خود را قربانی کرده است. قربانی کردن نماد تقوا و پیروزی وظیفه انسانی برای خدا در مقابل غرائض نفسانی است. خدای متعال روز عید را برای شادی انسان ها قرار داده و قربانی کردن و توزیع گوشت قربانی میان فقرا نیز موجب شادمانی نیازمندان می شود. قران کریم در اینباره اشاره می کند که هم خود از گوشت قربانی بخورید و هم به فقیر قانع و فقیر نیازمند بدهید.

حجت الاسلام و المسلمین جوکار ادامه داد: نشانه تقوای دل تعظیم شعائر الهی است. روز عید قربان آغاز دهه ولایت است، اساسی ترین و زیربنایی ترین عید مسلمانان عید ولایت و عید سعید خم است و تا می توانیم برای عید سعید غدیر سرمایه گذاری و برنامه ریزی کنیم و هرکس بر درب منزل و محل کار خود و معابر پرچم سبزی نمادی از شادی شیعیان و پیروان اهل بیت نصب کند و این عید سعید را بزرگ بداریم.

وی با اشاره به پیام رهبر معظم انقلاب در کنگره عظیم حج خاطر نشان کرد: منظور از آئین برائت که به معنای بیزاری از مشرکین و بی رحمی ها و زشتی هاست از برکات حج است. برائت از مشرکین یعنی دوری از جبهه شرک و کفر مستکبران و برائت از مظلوم کشی و جنگ افروزی. با توجه به اینکه جبهه استکبار بیش از هر زمان دیگری به سرکردگی امریکای جنایتکار به دنبال جنگ افروزی در منطقه است و با تجهیز سلاح به کشورهای به ظاهر مسلمان به دنبال تفرقه میان مسلمانان و جنگ و خونروزی میان آنهاست، با حمایت عربستان سعودی و امارات جنگ علیه مسلمانان یمن را شروع کرده و تا کنون ۸۵ هزار کودک را کشته و بیش از ۶۰ هزار غیرنظامی را به شهادت رسانده اند و این طرح بسیار شوم معامله قرن را رقم می زنند.

معامله قرن محکوم به شکست است

امام جمعه با تاکید بر سخنان رهبر انقلاب بیان کرد: پدیده شوم معامله قرن محکوم به شکست است همانطور که حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه پیروز شد و القاعده و داعش نابود شدند، این ها پیش بینی های رهبر معظم انقلاب است که محقق شد و امروز نیز می بینیم که عربستان در باتلاق یمن گیرکرده است و شکست مفتضحانه خورده است. وعده های مقام معظم رهبری برگرفته از وعده های تخلف ناپذیر خداوند است و امروز هم معامله ای که برای فلسطین صورت می گیرد شکست خواهد خورد. فلسطین اصلی ترین مسئله جهان اسلام است و در اوج تضعیفی که دشمن در امت اسلامی ایجاد می کند، تنها جمهوری اسلامی ایران است که ندای وحدت سر می دهد و پرچم امیدواری و وعده به فتح و نصرت و پیروزی را در جهان بلند کرده و قطعا و یقینا این پیروزی محقق خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

عقب گرد به گذشته در دولت دوازدهم عربستان در باتلاق یمن گیر کرده است

وی ادامه داد: علائم شکست امریکا در منطقه واضح است. سقوط هواپیمای بدون سرنشین و جاسوسی امریکایی توسط نیروهای غیور ایرانی نشان از ناتوانی امریکاست. سقوط بدون دلیل هواپیمای امریکایی در کشور عراق که حامل تعدادی موشک بود نشانه فتح و نصرت الهی و ضعف و اضمحلال امریکای مستکبر است و قطعا اعراب هم به این نتیجه خواهند رسید. امریکایی که در منطقه از خود نمی تواند دفاع کند چگونه می تواند از آنها دفاع کند؟

حجت الاسلام و المسلمین با اشاره به غرب گرایان کشور تصریح کرد: غرب گرایان کشور بدانند امریکایی که امروز در دفاع از خود درمانده است چرا عده ای دل به امریکا بسته اند؟ آنها باید متوجه باشند و آگاه شوند که تنها تدبیر کننده عالم خداوند است و تمام کمک خواهی ما باید از پرودگار توانا باشد.

 

امام جمعه رباط کریم

 

خطیب نماز عیدقربان در رباط کریم:  باید از پیاده نظام دشمن در منطقه برائت جست

حجت الاسلام ترابی در خطبه های روز عید قربان که در مصلی امام خمینی (ره ) و با حضور آحاد مردم خداجو برگزار شد بیان کرد: اسلام دارای دو عید رسمی است ،نخست عید سعید فطر است که در پایان ماه مبارک رمضان است و این‌گونه تعبیر می شود که عید پاکی از گناه و معصیت است و دیگر عید قربان که جشن قربانی کردن و خود پرستی است.

حجت الاسلام ترابی در ادامه عید قربان را روز قربانی کردن فرزند ابراهیم خلیل دانست.

وی در ادامه بیان کرد : اگر کسی اسرار حج را نداند حج بیهوده است ، قربانی کردن یعنی رها کردن تمام وابستگی ها،سنگ زدن بر ستون‌هایی که به عنوان نماد شیطان است.

وی بیان کرد: از جنبه های تاثیر گذار در مناسک حج مراسم برائت از مشرکین است و حج بی برائت به طور قطع بی معنا است.

خطیب جمعه رباط‌کریم در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری برای حجاج بیت الحرام مبنی براینکه برائت از مشکرین امسال برائت از مشکرین کودک کش است،خاطرنشان کرد: این عمل برائت از مشرکین است که با حمایت از اسرائیل روز به روز ارمان فلسطین را به ضعف می برد، امسال برائت از مشرکین است که به پیاده نظام دشمن در منطقه تبدیل شده اند.

 

امام جمعه موقت شهریار

 

خطیب نماز عید قربان در شهریار: شهادت شهید حججی یادآور داستان حضرت ابراهیم بود

حجت‌الاسلام جعفر رفیعی امام جمعه موقت شهریار در خطبه‌های نماز عید قربان که در مصلی امام خمینی(ره) شهریار برگزار شد ضمن تبریک این عید بزرگ و آسمانی گفت: تسلیم حق بودن و دنبال رضایی الهی بودن صفتی بسیار رفیع و برجسته است که همه باید خود را به آن متخلص کنیم، امروز در قنوت نماز عید قربان یک کلام را بارها تکرار کردیم و اینکه سر و دل ما را از هوا و هوس خالی کن، چرا که سر و دلی که از هوا و هوس باشد حرف خدا، قرآن و پیامبر اکرم(ص) در آن جایی ندارد.

رفیعی اظهار داشت: داستان فرمان خداوند به ابراهیم خلیل‌الله در قربانی کردن فرزند و همراهی فرزند با پدر یادآور داستان شهید حججی‌ها است که به قربانگاه می‌رفت در حالی که چهره‌اش خواست الهی موج می‌زد و به واقع تسلیم الهی بود.

وی بیان داشت: مسئولان در مسیر رشد، توسعه و تعالی تولید ملی و حمایت از آن قدم بردارند و این موضوع نه در حرف بلکه باید در مقام عمل باشد و به دور از هر تخطی در مسیر خدمت به مردم که همان مسیر الهی است حرکت کنند.

رفیعی تصریح کرد: خانواده‌های شهدا نیز این کلام را از خداوند دریافت کرده و زیر سایه جامعه اسلامی از این مهم سربلند بیرون آمدند و اکنون نیز که مردم ما در مشکلات اقتصادی قرار دارند با تأسی از شهدا و امام شهدا این مهم یعنی «صَدَقتَ» تصدیق شدن و سربلند شدن را دریافت خواهند کرد.

امام جمعه موقت شهریار گفت: امروز مسئولان باید بیش از گذشته تقوا پیشه کنند و در مسیر خدمت‌رسانی به مردم حرکت کنند، این زیبنده نیست در کشوری با چنین ظرفیتی، این همه مشکل وجود داشته باشد و به جای اینکه در مسیر شعار سال حرکت کنیم شاهد تبلیغ اجناس خارجی در کشور باشیم.

منبع : دانا

پربازدیدترین امروز

website tracking