۲۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۱

یادداشت| اصرار ظالمانه غرب در هدایت نتایج برجام

یادداشت| اصرار ظالمانه غرب در هدایت نتایج برجام

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، محمدرضا ذاکرى در یادداشتی نوشت: برجام از جمله قراردادهای بین المللی ای هست که درباره آن مطلب زیاد گفته و شنیده شده است. چه در کمیت گفتمانی آن و چه در کیفیت عملیاتی و اجرایی آن در دنیا. به عنوان الگویی از حق گویی و درک درست جریان ها از اعتماد بین المللی به ابرقدرت ها این معاهده خاص خط کشی بی نظیر در جریان شناسی، مقاومت و تدبیر حکومت هاست. درحالیکه اروپایی ها همیشه اصرار بر این داشته اند که تحریم های امریکا در اروپا اعمال نمی شود، اما اقدامات امریکا، اروپا را از اجرای تعهدات خود با ایران ترسانده است. این معامله چون شمعی که در برابر تندبادها و جریان های مختلف هوا شعله اش کم و زیاد می شود با وضع موجود و اصرار ظالمانه غرب در هدایت نتایج برجام به سمت مقصود خود به طور قطع و یقین برای ایران درحال خاموش شدن و مردن است؛ هرچند که از یک سو انگلیس ، فرانسه و المان در تلاشی وافر برای زنده نگه داشتن ان هستند و از دیگر سو چین و روسیه دو متحد چهل ساله ایران در عرصه سیاسی دنیا، متعهدان همیشگی آن تیز علاقه مند به حفظ و نگه داری آن نی باشند. 

خروج از برجام و ترک معامله برای ایران می تواند به سادگی صورت پذیرد،  چراکه آمریکا به عنوان یکی از متعهدان این قرارداد پرهیاهو از بیرون و خالی از دستاورد از درون، به سادگی آن را نقض کرد و ترک معامله از سوی ایران بی شک اروپا را متحمل زیان های فراوانی همچون از دست دادن فرصت های تجاری خود در کشور ما، گسست پیوند دیرینه تجاری با تجار ما و ثبت یک بدعهدی و کم اثری از سوی اروپاییان متعهد برجام در نزد افکار ایرانیان تا ابد می کند. از این رو اتحادیه اروپا به شدت سعی می کند از خروج ایران به طور کامل جلوگیری کند و ایران را متعهد به عدم بازگشت برنامه هسته ای  به وضعیت پیش از برجام کند.

مقام معظم رهبرى نیز درخصوص مذاکره ی هسته ای و برجام اظهار کردند یکی از برکات مذاکرات اخیر این بود که دشمنی آمریکایی‌ها و مسئولین دولت ایالات متحده‌  آمریکا با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد و برای همه مدلّل شد و همه این را فهمیدند.

خروج آمریکا از برجام تنش در خلیج فارس را افزایش داده و به وجود آمدن صلح در این حوزه و خاور میانه به صورت طبیعی امکان گسترده فروش سلاح، مهمات و جنگ افزارهای پیشرفته و گران قیمت و نیز معاملات مالی و سودهای هنگفت مربوط به ان که سبب حفظ اقتصاد غرب و به ویژه مانع جدی از فروپاشی اقتصادی آمریکا در این ۴۰ ساله انقلاب ایران بوده را از بین خواهد برد که این مساله به شدت کشورهای اروپایی و امریکا را متضمن ضرر خواهد کرد چراکه آن ها از جنگ و عدم امنیت موجود در خاورمیانه بیشترین سودها را خواهند برد و می توانند همچون همیشه به استعمار خود و در اشکال گوناگون و با روش های پیچیده و به روزشده ادامه دهند.

هارولد براون، وزیر دفاع پیشین تحت حکومت کارتر، در مقاله ای که برای واشنگتن پست نوشته بود، ادعا کرد که واقعیت این است که ایران به ایجاد یک سلاح هسته ای بسیار نزدیک بود و داشتن توانایی بالقوه یک سلاح، تلاش های غیرنظامی هسته ای را تضعیف می کند و به احتمال زیاد انگیزه ای برای دیگر کشورهای قدرتمند در خاورمیانه خواهد بود تا تکنولوژی مشابه را دنبال کنند.

مقام معظم رهبرى همچنین در یکی دیگر از سخنرانی های خود بیان کردند موافقت با این مذاکرات برای شکستن فضای خصمانه جبهه استکبار بر ضد ایران بود اما همه بدانند که حتی با وجود ادامه مذاکرات، فعالیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه تحقیق و توسعه هسته ای به هیچ وجه متوقف نخواهد شد و هیچ یک از دستاوردهای هسته ای نیز تعطیل بردار نیست.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :مذاکرات
منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking