۲۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۷

یک کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران:

حمایت از کارآفرینان در صنعت خودرو باید در دستور کار قرار بگیرد

کاکائی گفت:در حوزه تولید قطعات خودرو با تنگنا‌های جدی روبه‌رو هستیم که حمایت از کارآفرینان می‌تواند به رفع موانع منجرشود.

حمایت از کارآفرینان و اتخاذ سیاست‌های راهبردی در صنعت خودرو/ بومی سازی تولید قطعه خودرو‌ها در کشورامیرحسین کاکائی کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با  خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص صفر تا صد تولید قطعات خودرو در داخل کشور، گفت: بومی سازی تولیدات قطعات خودرو  باید توسط بخش خصوصی انجام شود و دولت باید برای تحقق این امر، زمینه سازی‌های لازم را اتخاذ کند.

وی ادامه داد: دولت باید نقشه‌ی راهی برای تحقق بومی سازی صنعت خودرو داشته باشد، با توجه به اینکه ما در ۴۰ سال گذشته در تحریم بوده‌ایم باید با حداکثر توان  قطعاتی را در داخل کشور تولید کنیم.

کاکائی کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: صنعت قطعه‌سازی خودرو در کشور امروز با وجود فشار‌ها و مشکلات مختلف حوزه تولید با تنگنا‌های جدی روبه‌رو بوده که حمایت از کارآفرینان و اتخاذ سیاست‌های راهبردی می‌تواند به رفع موانع پرداخت.

کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: در حال حاضر باید شرایط لازم را برای تامین قطعات خودروساز‌ها فراهم کنیم چرا که افراد شاغل زیادی نیز در صنعت قطعه‌سازی در زنجیره قطعه‌سازان، خودروساز‌ها و خدمات پس از فروش نهادینه شده است.

بیشتر بخوانید: ریزش قیمت محصولات ایران‌خودرو

وی بیان کرد: موضوع خودرو با قطعات خودرو فرق می‌کند؛ شاید بتوان تمامی قطعات را در داخل تولید کرد، ولی مشکل اصلی سرمایه گذاری در این زمینه است. در دنیا هر کشوری را یک صنعت بخصوص سرمایه گذاری و آن صنعت را استراتژیک می‌کند بطوریکه در کشور آمریکا ۱۵۰ صنعت مختلف و در کشور آلمان ۴۰ صنعت مختلف وجود دارد و سرمایه گذاری می‌شود و مابقی قطعات از طریق واردات صورت می‌گیرد.

کاکائی بیان کرد: در ایران اگر ما تمام انرژی خود را روی صنعت خودروسازی بگذاریم در سایر صنایع نظیر کشتی سازی و هوایی رشد کمتری خواهیم داشت.


منبع : باشگاه خبرنگاران
website tracking