۲۸ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۴۴

ملایر مهمترین باغ شهر کشور و نخستین باغ شهر همدان است

رئیس جهاد کشاورزی ملایر گفت: ملایر مهمترین باغ شهر کشور و نخستین باغ شهر استان همدان است که توانست با داشتن 29 درصد از سطح باغات و تولید 35 درصد محصولات باغی در سال 97 رتبه اول در تولید محصول انگور، آلبالو و بادام را به خود اختصاص دهد.
- اخبار استانها -

علی مروت امیری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ملایر،با اشاره به اینکه هر ساله 5 تا 10 درصد به سطح زیر کشت مزارع آلبالو در شهرستان اضافه می‌شود اظهار داشت: هم اکنون 500 هکتار ‌‌از اراضی شهرستان ملایر زیر کشت آلبالو است که از این میزان 90 درصد آن بارور است.

وی با بیان اینکه شهرستان ملایر رتبه اول تولید آلبالو در استان را به خود اختصاص داده گفت: این شهرستان یکی از شهرهای عمده تولید گیلاس نیز هست و پیش‌بینی می‌شود امسال حدود 500 تن گیلاس در ملایر تولید شود.

امیری با بیان اینکه بیشترین میزان تولید گیلاس شهرستان در بخش زند است، بیان کرد: میانگین تولید سالانه گیلاس در ملایر سه هزار و 200 کیلوگرم در هر هکتار است.

کاهش قیمت 15 قلم میوه در میادین میوه و تره بار/ آلبالو 12 هزار تومانکاهش قیمت 17 محصول در میادین میوه و تره‌بارخوردن 10 نوع میوه ای که در تابستان توصیه می شودرئیس جهاد کشاورزی ملایر سطح زیر کشت گیلاس در این شهرستان را 200 هکتار عنوان کرد و افزود : از این میزان 130 تا 140 هکتار آن بارور است.

وی با بیان اینکه  برداشت آلبالو از باغ‌های ملایر از نیمه دوم تیرماه آغاز می‌شود، بیان کرد: بیشترین میزان تولید آلبالو شهرستان در بخش زند و اراضی روستاهای کمازان، کساوند، گوشه کساوند، میشن، سیاه چغا، پیروز، احمدیه و زنگنه است.

امیری بیان کرد: با توجه به کیفیت بالای آلبالوی ملایر بیشتر این‌ محصول به عنوان تازه خوری در بازارهای تهران به فروش می‌رسد، تصریح کرد: بیشترین مصرف آلبالو برای تهیه شربت، ترشی، مربا، لواشک و آلبالو خشک  است.

رئیس جهاد کشاورزی ملایر  بیان کرد: ملایر مهمترین باغ شهر کشور  و نخستین باغ شهر استان است که با 29 درصد از سطح باغات و تولید 35 درصد محصولات باغی در سال 97 رتبه اول در تولید محصول انگور، آلبالو، بادام، رتبه دوم در تولید گیلاس و رتبه سوم تولید گردو را به خود اختصاص داده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون سطح زیر کشت باغات آلبالو در ملایر 500 هکتار است که از میزان 450 هکتار بارور بوده و 50 هکتار آن تازه کشت و غیربارور است ابراز کرد: میانگین تولید آلبالو در هر هکتار از باغات این شهر8 تا 10 تن بوده و پیش‌بینی می‌شود امسال میزان برداشت این محصول به 3 هزار 700 تن برسد.

امیری افزود: شهرستان ملایر با داشتن بیش از 10 هزار هکتار باغات انگور و برداشت سالیانه بیش از 250 هزار تن محصول انگور و تولید 20 درصد کشمش کشور رتبه دوم را در این زمینه به خود اختصاص داده است.  

 

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking