۲۷ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۴۴

نبود نظارت و نقشه راه در مسجدسلیمان، علت وضعیت نامطلوب ساخت و ساز

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، علت وضعیت نامطلوب ساخت و ساز در مسجدسلیمان را نبود نظارت، کنترل و نقشه راه در این شهرستان دانست.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، مازیار حسینی معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی در شورای مدیریت بحران شهرستان مسجدسلیمان، ساخت و ساز‌های غیرمجاز از مهم‌ترین مسائل و مشکلات مسجدسلیمان عنوان کرد و گفت: تاکنون نظارت، کنترل و نقشه راهی در زمینه ساخت و ساز در این شهرستان وجود نداشته، به همین دلیل وضعیت ساخت و ساز‌ها در این شهرستان نامطلوب و مشکل ساز شده است.

وی افزود: در این شهرستان محدودیت‌ها برای ساخت و ساز باید برداشته شود تا دیگر مردم در این زمینه دچار مشکل نشوند.

حسینی تصریح کرد: برخی محلات این شهرستان شرایطی برای زندگی ندارند و منازل باید جابجا شوند تا در حوادث احتمالی با خسارت‌های بیشتر مواجه نشویم.

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اذعان داشت: زلزله مسجد سلیمان ۲۵ سانتی متر شتاب داشت و تا این اندازه خسارت وارد کرد و این درحالی است که استاندار یک ساختمان در برابر بلایای طبیعی نظیر زلزله باید بالای ۲۵۰ سانتیمتر باشد.

این مقام مسئول اظهار کرد: اکنون اقدامات اساسی در زمینه بافت‌های فرسوده در زاهدان و چابهار توسط سازمان ملی مسکن، بازآفرینی و بنیاد مسکن انجام شده، اما مساله‌ای که در شهرستان مسجدسلیمان وجود دارد، تسهیلاتی است که به مردم تعلق می‌گیرد و باتوجه به شرایط موجود مردم قدرت بازپرداخت آن را ندارند.

مازیار حسینی بیان داشت: در این زمینه باید تفاهم نامه چهارجانبه‌ای امضا شود و ما نیز حاضریم بخشی از هزینه‌ها را برای کمک به مردم تامین کنیم.

وی در ادامه گفت: با ورود به مقوله ساخت و ساز استاندارد در مسجدسلیمان منازلی در شان مردم این منطقه ساخته می‌شود که دیگر با کوچک‌ترین زلزله، با این حجم خسارت مواجه نشویم.

حسینی اظهار کرد: در زلزله اخیر این شهرستان، ساختمان‌های آسیب دیده اند که قابلیت ترمیم و بازسازی را دارند که برای این موضوع نیز می‌توانیم یک تیم فنی به منطقه اعزام و اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی افزود: برخی منازل نیز تا اندازه‌ای آسیب دیده اند که می‌توان آن‌ها را با هزینه‌های پایین، اما مهندسی دقیق بازسازی و تعمیر کرد. ظرفیت مازاد مسکن مهر نیز در این شهرستان وجود دارد که می‌توان آن را در اولویت قرار داد.

تلاش‌های استاندار خوزستان در کنترل بحران‌های استان شایسته تقدیر است

همچنین محمد مخبر دزفولی رئیس ستاد اجرایی فرمان امام در این جلسه گفت: استاندار خوزستان در ماه‌های گذشته به صورت ۲۴ ساعته پای کار بوده و تلاش‌های زیادی برای مدیریت بحران‌های خوزستان چه در رابطه با سیل و چه زلزله داشته که شایسته تقدیر است.

وی افزود: پیش از این نیز رهبر معظم انقلاب نسبت به تلاش‌های استاندار خوزستان ابراز رضایت کرده بودند و امید است با تلاش تمامی مسئولان استان بتوانیم این بحران را نیز پشت سر بگذاریم.

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام گفت: توسعه کشور مدیون مسجدسلیمان است در حالی که این شهرستان با کمبود‌های زیادی همراه است.

وی افزود: وزارت نفت، وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور باید به به صورت جدی به میدان بیایند و تصمیم اساسی برای مشکلات مسجدسلیمان بگیرند.

مخبر دزفولی گفت: تکمیل واحد‌های مسکن مهر نیمه‌تمام از ضرورت‌ها است که باید در دستور کار قرار گیرد و ما نیز حاضریم در این زمینه حمایت‌های خود را داشته باشیم.

وی تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های مردمی بهتر استفاده کنیم چرا که مردم در سیل خوزستان حماسه آفریدند و اگر در کنار دولت نبودند شاید نمی‌توانستیم سیل را کنترل کنیم.

لزوم توقف ساخت و ساز‌های غیرمجاز در مسجد سلیمان

همچنین غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان گفت: اگر بتوانیم ۸۹۵ واحد مسکونی مربوط به مسکن مهر را در مسجد سلیمان تکمیل کنیم بار زیادی از مشکلات را برداشته ایم و پس از آن برای حل مشکلات زلزله بهتر تصمیم گیری کنیم.

وی افزود: چهار هزار و ۵۰۰ واحد در مسجدسلیمان که نیاز به تعمیر دارند باید مقاوم سازی شوند ودولت نیز در انتظار برآورد هزینه‌ها است.

استاندار خوزستان گفت: امید است بنیاد مسکن سریع میزان خسارت‌ها را مشخص کند تا دولت بتواند در زمینه تامین اعتبار اقدامات لازم را انجام دهد.

وی گفت: ستاد اجرایی فرمان امام نیز همواره در تمامی مشکلات ما را همراهی کرده و جای قدردانی دارد.

شریعتی افزود: برخی واحد‌های ساختمانی در مسجد سلیمان که به دلیل عدم نظارت به صورت غیر کارشناسی و فاقد پی بنا شده اند در سیل اخیر خسارت‌های زیادی متحمل شده اند.

استاندار خوزستان از شهرداری و راه و شهرسازی خواست بر ساخت و ساز در مسجد سلیمان نظارت بیشتری داشته باشند و از ساخت و ساز‌های غیرمجاز جلوگیری کنند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking