۲۵ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۵۱

مصری : تولیدکننده داخلی باوجود تمام مشکلات در حال رقابت با شرکت‌های خارجی است

به گزارش حوزه احزاب خبرگزاری فارس، پنجاه و دومین نشست ماهانه جامعه اسلامی مدیران در ادامه موضوع رونق تولید برگزار شد.

میهمانان این نشست، عبدالرضا مصری نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی، محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مظفر علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران بودند.

در ابتدا محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به نقش تولید در زندگی روزمره اظهار داشت: بسیاری از اقلام از خوراک و پوشاک تا صنعت ساختمان سازی از جمله نیازها روزانه مردم در جوامع است. تحلیل ما این است که ارزش افزوده این قسمت ها حدود 80 درصد است. شرکت هایی که اقلام مصرفی تولید می کنند معمولا سهم ارزش افزوده آنان با تغییراتی همیشه وجود دارد و با تلاطم بازار ارز نیز زمینه صادراتی برای محصولاتشان فراهم شده و کسب سرمایه می کنند.

وی افزود: عقبه تولیدات مصرفی، کالاهای واسط هستند که مشتری متوجه نقش آنان نیست اما نقش اساسی در تولیدات کشور دارند. که بنا بر تحقیقات ما سهم ارزش افزوده این تولیدات 60 تا 65 درصد است. ساختارهای ایجادگر صنایع حدود 40 تا 45 درصد ارزش افزوده دارند. این در حالی است که در صنایعی که نیازمند سرمایه گذاری های سنگین و یا نیاز به شرکت های چند ملیتی بوده است به جز موارد محدودی که کارهای خوبی صورت گرفته کامل موفق نبوده ایم. بخش دیگر نیز فعالیت استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان است که در کشور سابقه چندانی ندارند.

صالحی نیا افزود وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن بیان اینکه در صنایعی مثل صنعت بسته بندی، سیمان، کاشی و سرامیک سازی  که بیشتر توسط بخش خصوصی شکل گرفته توسعه و پیشرفت های خوبی داشته‌ایم، وی خاطر نشان کرد: البته حمایت از محورهای مطرح شده برای ایجاد رونق تولید تفاوت هایی دارد. در شرایط فعلی در کالاهای مصرفی رونق تولید را شاهد هستیم البته این به معنی نبود مشکل نیست. در بخش واسطه ای  تحرکات و ظرفیت های خوبی وجود دارد و ما برای هر کدام از بخش ها نیازمند سیاستگذاری صحیح هستیم.

در ادامه نشست عبدالرضا مصری نائب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی این سوال  را مطرح کرد که «برای حاکمیت تولید مهم تر است یا تامین؟» و در پاسخ به این سوال گفت: همواره از ابتدای انقلاب به واسطه شرایط کشور تامین نیازها بر تولید ارجحیت داشته و افرادی که در زمینه تامین نیازهای کشور فعالیت داشته اند منفعت برده اند. و نتیجه آن شده که امروز جذابیت با واردات است تا تولید.

مصری با تاکید بر اینکه ابتدا باید ببینیم برای تولید چه عواملی نیاز است، تصریح کرد: سرمایه، تکنولوژی، نیروی انسانی، مواد اولیه، قوانین و مقررات، حمل و نقل، انرژی، استاندارد ها و نظارت ها از جمله عوامل موثر بر تولید است که با تک تک این عوامل مورد موشکافی واقع شود تا بتوانیم موانع تولید را برداریم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس افزود: امروز تولید کننده با وجود تمام مشکلات داخل کشور در حال رقابت با شرکت های خارجی است در حالی که متاسفانه به طور مثال در موضوع لاستیک واردات لاستیک با عرض 4200 تومانی انجام می شود اما واردات مواد اولیه لاستیک با عرض نیمایی صورت می گیرد! بدین معنا که امکان رقابتی برای تولید در کشور مهیا نکرده ایم.

مصری ادامه داد: اگر در بخشی از صنعت دولت توان فعالیت دارد به طور شفاف اعلام شود که آن بخش صرفا به صورت دولتی انجام می شود تا مجوز دیگری صادر نشود. باید در نگاه کلان هم تصمیم روشنی داشته باشیم که تولید ارجح است یا تامین، در دوره ابتدای انقلاب سیاست کشور بر روی تامین مایحتاج بود که به طور عادلانه با قیمت مناسب در دسترس مردم قرار می گرفت.

در ادامه علیخانی معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران با بیان اینکه شان ترسیم شده برای اتاق ایران یک شان مشورتی برای قوای سه گانه است، گفت: در دنیا نقش نهاد اتاق به عنوان صدای بخش خصوصی است. اتاق پل ارتباطی فعالین اقتصادی با قوای سه گانه، رسانه ها و دنیای خارج  و در داخل کشور، اتاق پل ارتباطی با ارکان اقتصاد کشور است. در سال رونق تولید نیاز است که یک برنامه کوتاه مدت و یک برنامه دراز مدت برای آینده اقتصاد ایران داشته باشیم.

معاون فنی و خدمات بازرگانی اتاق ایران ضمن تاکید بر اینکهفعالیت‌های اقتصادی در کشور ما یک ارزش محسوب نمی‌شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه سرمایه، ثروت و کارخانه داری در کشور ضد ارزش است و این نوع نگاه به اقتصاد ما ضربه زده است. که این نگاه در اصل 44 قانون اساسی ظهور و بروز پیدا کرد. بسیاری از فعالین اقتصادی شناسنامه دار کشور حاضر به اعلام کارخانه ها، دارایی و نیروی انسانی خود نیستند چرا مالکیت در کشور ارزش محسوب نمی شود. هیچ یک از کارآفرین های متدین و نمونه کشور به جامعه معرفی نشده است.حدود 3000 قانون کشور به محیط کسب و کار مربوط است که شرایط ضد تولید را در کشور به ایجاد کرده است.

معاون اتاق ایران افزود: امروز به علت رقابتی نبودن اقتصاد، بهره وری در کشور در شرایط مطلوبی نیست. تا زمانی که استراتژی تجاری و صنعتی کشور مشخص نشود کار به جایی نخواهیم برد. بر اساس مطالعه ای که صورت گرفته است آخرین گزارش نشان می دهد مهم ترین مشکل تولید کننده ایرانی دسترسی به مواد اولیه است. اگر سیاست های تجاری و ارزی اصلاح نشود مشکلات کشور برطرف نخواهد شد. متاسفانه تصمیمات خلق الساعه و روزمره و عدم هماهنگی به ارکان مختلف مشکلات کشور را بیشتر می کند.

پایان این نشست با پاسخ مهمانان به سوالات حاضرین اختصاص یافت. 

کلیدواژه ها :مصری لاستیک
منبع : فارس

بازتاب این خبر در رسانه ها

پربازدیدترین امروز

website tracking