۲۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۵

سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان راه‌اندازی شد

سامانه پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان راه‌اندازی شد

به گزارش خبرنگار علمی و دانشگاه خبرگزاری فارس، رسولی مسئول پایگاه دانش ایران در پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در مراسم رونمایی از پایگاه اطلاعات دانش ایران (مشارکت ایرانیان در دانش جهان) اظهار داشت: سامانه دانش ایران برای پایش مشارکت علمی ایرانیان در جهان داده‌های دو نمایه جهانی «واس» و «اسکوپوس» را تحلیل می‌کند  و دارای پنج بخش کلیدی است.

وی ادامه داد:‌ پنج بخش این سامانه شامل آمارهای فراگیر انتشارات علمیَ، مشارکت مؤسسه‌های ایرانی در انتشارات علمی، مشارکت علمی ایران در منطقه و جهان، مقایسه شاخص‌های پایه و انتشارات علمی و تأثیر انتشارات علمی ایرانیان است.

رسولی گفت: برای نخستین‌بار در کشور همپوشانی این دو پایگاه روشن و آمار صحیح انتشارات علمی ایران  در جهان قابل گزارش شده است و این سامانه تنها سامانه‌ای است که در آن نام مؤسسه‌ای ایرانی یکسان گزارش شده است در حالیکه مؤسسه‌های ایرانی در نمایه‌های جهانی روش‌های نگارش گوناگونی دارند و با یکسان کردن نام مؤسسه‌ها گزارش صحیح از انتشارات هر مؤسسه برای کاربران قابل احصا شده است.

مسئول پایگاه دانش ایران با اشاره به نتایج قابل احصا از این سامانه گفت: برای مثال سازمان‌های از جمله وزارت علوم، وزارت بهداشت، دانشگاه‌ها در این سامانه‌ قابل مقایسه شده‌اند. همچنین میزان همکاری‌های ملی و جهانی مؤسسه‌های ایرانی در انتشارات علمی قابل تشخیص خواهد بود.

به گفته وی، انتشارات علمی همواره از ملاک‌های پیشرفت علم و نشان‌دهنده توان علمی کشورها به شمار می‌آید و از این‌رو احصای تعداد و روش انتشارات علمی برای سیاست‌‌گذاران علم اهمیت دارد.

رسولی گفت: در حال حاضر سامانه‌های مختلفی نوشته‌‌های علمی و دانشگاهی به زبان‌های مختلف در سراسر جهان را گردآوری می‌کنند و نخستین ویراش سامانه دانش ایران با هدف سنجش مشارکت ایرانیان در دانش جهان در سال 81 در کشور چاپ شد و پس از آن گزارش‌های تحلیلی بیشتر به سامانه افزوده شده است.

به گزارش فارس این سامانه در نشانی اینترنتی DA.IRANDOC.AC.IR  در دسترس است.

این سازمان توسط مسعود برومند معاون پژوهشی وزارت علوم افتتاح شد.

کلیدواژه ها :ایرانیان
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking