۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۵

قصه پر غصه راه‌آهن ایلام به کجا رسید؟/کلنگی که هنوز به زمین زده نشده است

قصه پر غصه راه‌آهن ایلام به کجا رسید؟/کلنگی که هنوز به زمین زده نشده است
9 بهمن 97 مسئولان از کلنگ‌زنی فاز اول پروژه شبکه ریلی استان ایلام خبر دادند و اعلام کردند که در روزهای اخیر این کلنگ‌زنی به انجام می‌رسد اما تا زمان تهیه این گزارش نه کلنگی به زمین زده شده و نه پروژه ای آغاز شده است.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ایلام، پیش از این اخبار و گزارشات متعدد درباره بهره‌مندی استان ایلام از شبکه ریلی  مطرح کرده‌ایم که البته نه به کسی برخورد، نه جوابی داده شد که لااقل دلمان به این خوش باشد که موضوع در حال پی‌گیری است و اصلاً قرار است این پروژه فعال شود یا خیر. حالا گفتیم از یک زخم کهنه که تدریجاً به دلیل بی توجهی به دمل چرکین تبدیل شده حرفی به میان آوریم هر چند مطمئن هستیم نه گوش شنوایی برای شنیدن درد وجود دارد و نه قرار است در این مورد اطلاع رسانی شود و اگر هم اطلاع رسانی صورت گیرد با افعال«می‌شود» و«خواهدشد»انجام و شبکه ریلی ایلام  قصه تلخی است که در سخنرانی‌ها و وعده‌های عمل نشده بسیار شنیده می‌شود و هیچ نشانه ای برای آغاز حرکت لاک پشتی آن تاکنون بروز و ظهور نکرده است.

موضوع شبکه راه آهن ایلام را پیگیری می‌کنمپروژه راه آهن ایلام از طریق فایناس در دستور کار قرار گیردتنها 11 ماه استاندار ایلام بودم / کاش افتتاح پروژه راه آهن ایلام را می‌دیدم

9 بهمن 97 مسئولان از کلنگ زنی فاز اول پروژه شبکه ریلی استان ایلام خبر دادند و اعلام کردند که طی روزهای اخیر این کلنگ زنی به انجام می‌رسد اما تا زمان تهیه این گزارش یعنی 98/4/3 کلنگی به زمین زده نشده و پروژه‌ای نیز آغاز نگردیده است.

قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام نیز در ارتباط با پروژه راه‌آهن ایلام در بهمن 97 نیز اظهار می‌دارد: یکی از راه‌های توسعه برای استان مرزی ایلام ریل است.

استاندار ایلام گفت: توجه به این مهم« راه آهن ایلام» می‌تواند سبب رونق این استان در زمینه اقتصادی شود و از طرف دیگر ارتباط مردم آن با دیگر مناطق کشور راحت‌تر برقرار می‌شود.

وی  با بیان این که ایجاد خطوط ریلی در استان از مطالبات اصلی مردم است و با جدیت در حال پیگیری این مطالبه بحق هستیم، می‌افزاید: در دیدار اخیر با وزیر راه و شهرسازی مقرر شد فاز اول راه‌آهن ایلام در قالب مسیر اسلام‌آباد (کرمانشاه) به ایلام تا پایان سال کلنگ‌زنی شود.

 در آستانه چهارمین ماه سال 98 نیز قرار داریم ولی از کلنگ‌زنی و آغاز پروژه راه آهن ایلام خبری به شهروندان ایلامی که مطالبه گر این خواسته به حق خود هستند نرسیده است.

علی‌اصغر کاظمی نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها در سال 97  از کلنگ‌زنی و آغاز عملیات اجرایی پروژه‌ احداث راه‌آهن ایلام تا پایان سال خبر و ادامه می‌دهد: این پروژه از سمت اسلام‌آباد در استان کرمانشاه اجرا می‌شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام اظهار می‌کند: قرار است 17 کیلومتر از این پروژه از سمت اسلام‌آباد به مناقصه گذاشته شود که منتظر اجرا شدن این مناقصه هستیم.

این مسئول می‌گوید: همچنین، متصل شدن شهرستان دهلران از طریق خط ریلی اندیمشک در حال پیگیری است. اجرایی شدن این طرح نیز توسعه استان را در پی خواهد داشت.

کاظمی تاکید می‌کند: اتصال استان ایلام به شبکه سراسری راه‌آهن، علاوه بر این‌که ‏دسترسی منطقه به سایر مناطق کشور را آسان می‌کند، می‌تواند نقش موثری در جذب سرمایه‌های جدید به آن داشته باشد.

هرچند مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام معتقد است که «توسعه ایلام در گرو توسعه شبکه ریلی» اما با بیان این‌که عملیات اجرایی این پروژه بر عهده شرکت ساخت زیربنایی حمل ‌و ‌نقل کشور است، عنوان می‌کند: نقش تعیین‌کننده گسترش شبکه ریلی در توسعه اقتصادی هر منطقه بر کسی پوشیده نیست و امید است این مهم با عزم جدی‌ مسئولان به نتیجه برسد.

تحلیل گفتمان استاندار ایلام و مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام و وعده‌های داده شده از سال 1392 و نوید«به زودی»،«به مناقصه می‌رود» و «دردست پیگیری» است نشان از آن دارد که بهره‌برداری از راه‌آهن ایلام شاید وقتی دیگر به فرجام برسد و مطالبه گران این پروژه لااقل دلشان به این خوش باشد که موضوع در حال پی گیری است و انتظار دارند که پاسخ بشنوند اصلاً قرار است این پروژه  عملیاتی می شود یا خیر.

کلیدواژه ها :زمین
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking