۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۳

دوره نوسانات اقتصادی کشور رو به ‌اتمام است

دوره نوسانات اقتصادی کشور رو به ‌اتمام است
گروه سیاست و اقتصاد- معاون اقتصادی رئیس جمهوری گفت: دوره نوسانات اقتصادی کشور رو به اتمام است؛ برآوردهای کارشناسی در همه بخش‌ها به‌ویژه کشاورزی، گردشگری و صنعت، نوید بهبود وضعیت و تراز مثبت را برای کشور می‌دهد.

به گزارش ایکنا از سیستان‌وبلوچستان، محمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهوری شب گذشته، 3 تیرماه در نشست هم‌اندیشی با نخبگان و دانشگاهیان استان، گفت: با عزم دولت و همرایی بخش خصوصی به دشمنان نشان دادیم که با همه سختی‌ها و تحریم، نمی‌توانند اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را به‌زانو درآورند.
وی با بیان اینکه دوره نوسانات اقتصادی کشور رو به اتمام است، خاطرنشان کرد: برآوردهای کارشناسی در همه بخش‌ها به‌ویژه کشاورزی، گردشگری و صنعت، نوید بهبود وضعیت و تراز مثبت را برای کشور می‌دهد.
معاون اقتصادی رئیس جمهوری بیان کرد: در دو ماه نخست سال جاری رشد اقتصادی ایران مثبت بوده و تورم نیز روند کاهشی را نشان می‌دهد. امسال باید تلاش کنیم تا رونق تولید در کشور محقق شود که این مهم نیازمند عزم دولت و بخش خصوصی است.
وی ادامه داد: اگر کارنامه حرکت در کشور را از سال ۹۲ تا ۹۶ بررسی کنیم، در اقتصاد ایران حرکت همه جانبه در مسیر مثبت کردن رشد اقتصادی و همزمان کاهش نرخ تورم که حاصل آن مثبت شدن و باسواد شدن فضای کلان اقتصادیست، رخ داده است.
نهاوندیان اظهار کرد: اتفاقی که در سال ۹۷ افتاد یک هجمه سیاسی خارجی توسط دولتی با رویکرد خصمانه نسبت به ملت ایران بود که هیچ‌گونه ملاحظه‌ای هم نداشته و اقتصاد کشور را دچار نوسانات خارج از انتظار کرد.
وی افزود: اولویت نخست این است که روی استراتژی واحد سخن گفته شود؛ وقتی یک جنگ اقتصادی بر ما تحمیل شود، بهترین واکنش و جواب به مهاجم اقتصادی این است که اتفاقی در اقتصاد بیفتد که از نیل به اهداف با وضعیت موجود ناامید شود.
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: به همین منظور دستور کار سال ۹۸، رونق تولید قرار گرفته و معنایش این است که فشارهایی بر درآمدهای نفتی آمده و ناگزیر هستیم بازنگری در بودجه کشور انجام دهیم؛ وقتی فشار بر روی روش‌های ذخایر ارزی رخ می‌دهد، باید در ساز و کار تغییر ایجاد کرد و از اتکا به صادرات نفتی کم و صادرات غیر نفتی را افزایش داد.
نهاوندیان بیان کرد: استان‌هایی نظیر سیستان و بلوچستان با برخورداری از مرز دریایی و زمینی با کشورهای پاکستان و افغانستان می‌تواند در این مسیر گام‌های ارزنده‌ای را بردارند. سیستان و بلوچستان از ظرفیت‌های بی‌نظیر اقتصادی برخوردار است و آینده این استان با اقدامات مثبتی که دولت در زیرساخت و امور زیربنایی برداشته، بسیار درخشان است.

انتهای پیام

کلیدواژه ها :صنعت نفت
منبع : خبرگزاری قرآن

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking