۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰

برداشت توت فرنگی در باغات مازندران + فیلم

برداشت توت فرنگی در باغات مازندران + فیلم
سالانه بیش از 15 هزار تن محصول توت فرنگی در مازندران تولید می‌شود اما صنایع تبدیلی، فرآوری و بسته بندی همچنان به عنوان حلقه مفقوده این محصول کشاورزی در این استان محسوب می شود.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ساری، توت فرنگی میوه ای خوش طعم و خوشمزه بوده که برای سلامت و زیبایی پوست بسیار مناسب است. تنظیم میزان قند خون، افزایش سیستم ایمنی بدن، کمک به کاهش وزن و مبارزه با کلسترول از جمله خواص بی نظیر این محصول بوده و سرشار از آهن، کلسیم، فسفر، ویتامین سی، آنتی اکسیدان با قابلیت ضد سرطانی و خواص درمانی برای انعقاد خون، کسیه صفرا و مثانه است.

14 هزار تن توت فرنگی در بابلسر تولید می‌شودخراسان رضوی| غفلت از یک محصول مهم کشاورزی؛ توتستان‌های وسیع گناباد نیازمند صنایع تبدیلی است

خواص ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد باکتریائی از دیگر مزیت های توت فرنگی بوده که استفاده مداوم از آن موجب نشاط و شادابی در افراد می شود.

این محصول کشاورزی علاوه بر خواص گیاهی و درمانی دارای توجیه اقتصادی و ارزآوری بالایی بوده که توجه به آن سبب اشتغالزایی و توسعه اقتصادی کشور می شود.

مازندران با سطح زیر کشت یکهزار و 500 هکتار در شهرستان های بابلسر، آمل، سیمرغ و جویبار پس از استان کردستان رتبه دوم تولید توت فرنگی را در کشور دارا بوده و محصولاتی نظیر مربا و شربت از اقلام سوغاتی حاصل از توت فرنگی به شمار می آید، محصولاتی که علاوه بر نوع کارخانه ای، بخش زیادی از آن دست پخت کدبانوهای مازندرانی بوده که هم مصرف خانگی دارد و هم به عنوان سوغاتی به مسافران و گردشگران عرضه می شود.

تولید سالانه 15000 تن توت فرنگی در مازندران

عزیزالله شهیدی فر، رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: استان مازندران در بحث تولید توت فرنگی جایگاه ویژه ای را در سطح کشور دارد و رتبه دوم را در کل کشور به خود اختصاص داده است.

وی افزود: شهرستان‌های مختلفی در مازندران به کشت توت فرنگی مشغول هستند که از امتیازات خاصی برخوردار بوده و بابلسر، سیمرغ، جویبار و آمل جزو شهرستان‌هایی هستند که بیشترین کشت این محصول در استان متعلق به این چند شهرستان است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه سالانه در بحث اقتصاد، اشتغال و فروش توت فرنگی‌های حاصله ارزش اقتصادی بالایی نصیب این استان می‌شود، گفت: چهار هزار بهره بردار در مازندران در امر توت فرنگی مشغول هستند و با 15 هزار تن تولید در هزار و 500 هکتار از اراضی استان در طول سال رتبه دوم کشور را دارا بوده و باید در جهت کیفی سازی و افزایش سطح گام برداریم.

سیل هم نتوانست مانع از تلاش کشاورزان شود

اما روزهای پایانی سال 97 بود که بارش باران و به دنبال آن سیل و طغیان رودخانه‌ها به مازندران رسید و سبب زیر آب رفتن بخش زیادی از اراضی کشاورزی این استان شد.

یکی از بخش‌های کشاورزی که بخاطر سیل و طغیان رودخانه‌ها زیر آب رفت و متاسفانه با آسیب زیادی در کاشت همراه بوده بخش تولید توت فرنگی در مازندران بود، ولی کشاورزان این استان با وجود تمام مشکلات، پا پس نکشیدند و با تلاش و پشت و کار به حرکت خود ادامه دادند.

شهیدی فر گفت: علی‌رغم اینکه امسال در بحث سیل خسارت‌هایی به باغات توت فرنگی مازندران وارد شده اما با تلاش باغداران و کشاورزان این استان، بخش عمده ای از این توت فرنگی‌ها احیا و برداشت و به بازار عرضه شد.

وی افزود: علی‌رغم اینکه با کاهش عملکرد در واحد سطح در بسیاری از اراضی به دلیل سیل در 20 تا 50 درصد کاهش محصول مواجه شده اما محصول خوب با قیمت مناسب در بازار عرضه شده است.

صنایع فرآوری و تبدیلی حلقه مفقوده کشاورزی مازندران

اما این محصول استراتژیک و خوشمزه در مسیر حرکتی تولید دارای هزینههایی در بخش کاشت، داشت و برداشت بوده که نیازمند انجام ابتکارات خاصی از سوی کشاورزان، سرمایه‌گذاران و مدیران بخش کشاورزی مازندران بوده که همچنان به عنوان حلقه مفقوده کشاورزی این استان محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت: یکی از اقداماتی که در این راستا باید انجام شود، صنایع فراوری بوده تا بتوان ارزش افزوده محصولات تولیدی استان از جمله توت فرنگی را افزایش داد.

شهیدی فر افزود: فرآوری و صنایع تبدیلی سبب ایجاد ارزش افزوده می‌شود و این اقدام از اصل محصولات خام بالاتر بوده و با توجه به هزینه‌هایی که در بحث تولید وجود دارد باید این مهم را اجرایی تا علاوه بر جبران هزینه های بخش تولید سبب افزایش دلگرمی کشاورزان شود.

گزارش از هومن رمضانیان

کلیدواژه ها :خواص
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking