۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۳۷

مومنی خبر داد؛

کشف سالانه ۸۰۰ تن موادمخدر در ایران

دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به کشف ۸۰۰ تن موادمخدر در سال گفت: تحریم اجازه مبارزه مناسب با قاچاق موادمخدر را نمی‌دهد.

کشف سالانه ۸۰۰ تن موادمخدر در ایرانبه گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اسکندر مومنی صبح امروز در نشست خبری با اشاره به در پیش‌رو بودن روز جهانی مبارزه با موادمخدر و برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این روز، اظهار کرد: اراده و خواست عمومی در حوزه مبارزه با موادمخدر در حال شکل‌گیری است. براساس آمار‌های استخراج شده توسط سازمان ملل، ۷۵ درصد کشفیات تریاک جهان، ۶۱ درصد مرفین جهان و ۱۷ درصد هروئین جهان مربوط به جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۷ ایران ۲۱ تن و در کل اروپا حدود چهار تن هروئین کشف شد. در کشور افغانستان تولید موادمخدر از ۲۰۰ تن در سال ۲۰۰۱ به ۱۰ هزار تن رسیده، اما میزان کشفیات در این کشور بر اساس آمار‌های سازمان ملل کمتر از ۳۰۰ تن است.

دبیر کل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به کشف ۸۰۰ تنی موادمخدر در ایران طی هر سال، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان درحال مبارزه با این پدیده شوم است، کشور‌های دیگر می‌توانند با موادمخدر مبارزه کنند، اما انجام نمی‌دهند درحالیکه جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد با این پدیده شوم مبارزه کند، اما با تحریم‌ها این اجازه را به کشورمان نمی‌دهند.

مومنی افزود: اگر محموله کوچکی از ایران عبور کند و در کشور‌های دیگر کشف شود تبلیغات آن‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران شروع می‌شود، امروزه کشفیات موادمخدر بدون تجهیزات جدید و به‌روز امکان‌پذیر نیست.

وی متذکر شد: کشور‌های دیگر باید سهم خود را در مبارزه با موادمخدر ادا کنند و ما نیاز به تشویق آن‌ها نداریم، چرا سایر کشور‌ها باید تماشاگر باشند، ما برای بیش از دو هزار کیلومتر در چند سال گذشته برای انسداد مرز هزینه کردیم، در ۳۰ سال گذشته با تشکیل ستادمبارزه با موادمخدر ۴۱ هزار عملیات با کشف ۱۲ هزار تن موادمخدر صورت گرفت که منجر به شهادت سه هزار و ۸۱۴ نفر شد و این عملیات‌ها ۱۲ هزار جانباز و مجروح برجای گذاشت.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تصریح کرد: ۵ درصد جمعیت جهان در آمریکا وجود دارد و ۲۰ درصد زندانیان جهان، معادل بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار زندانی در این کشور قرار دارند و ۴۷ درصد از زندانیان در امریکا به طور مستقیم مرتبط با موادمخدر هستند. در سال ۲۰۱۷، ۷۰ هزار نفر در امریکا به دلیل مصرف موادمخدر فوت کردند که در ایران این آمار حدود ۳ هزار و ۶۰۰ نفر بود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های ایجاد شده برای نگهداری معتادان متجاهر در کشور، گفت: دو اردوگاه در این زمینه راه‌اندازی شده و احداث ۱۰ اردوگاه دیگر در دستور کار قرار دارد.

به گفته دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در مراکز نگهداری معتادان متجاهر نسبت به مهارت‌آموزی اقدام می‌شود.

مومنی، افزایش بهره‌گیری از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد را یکی از کار‌های ایجاد شده توسط ستادمبارزه با موادمخدر برشمرد و گفت: اکنون ۳۸۰ هزار نفر از معتادان توسط سازمان فنی و حرفه‌ای مهارت آموخته‌اند همچنین در حال اجرای طرح "یاری‌گران" هستیم، در این طرح، اقدامات پیشگیرانه با اولویت آموزش و پرورش و خانواده‌ها انجام می‌شود.

وی با اشاره به اقدامات مقابله‌ای تمام دستگاه‌ها برای مبارزه با موادمخدر در دو ماه گذشته، تصریح کرد: در این بازه زمانی ۱۴۳ تن موادمخدر کشف شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته چهار درصد افزایش داشته، ۵۴۷ عملیات و درگیری در این دو ماه به وقوع پیوست، ۵ هزار و ۶۷۷ خودرو توقیف شد و تمام شاخص‌ها در حوزه مقابله، آموزش و درمان توسعه داشته است.

کلیدواژه ها :معتاد موادمخدر
منبع : باشگاه خبرنگاران

بازتاب این خبر در رسانه ها

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking