۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۴

اخلاق؛ مهم‌ترین شاخص رشد جامعه/تمدن بدون اخلاق معنا ندارد

اخلاق؛ مهم‌ترین شاخص رشد جامعه/تمدن بدون اخلاق معنا ندارد
گروه فعالیت‌های قرآنی ـ نماینده ولی‎فقیه در لرستان با بیان این‌که اخلاق بالاترین نشانه دین‌داری و مهم‌ترین شاخص رشد و تعالی هر جامعه است و تمدن بدون اخلاق معنا ندارد، گفت: فراموش کردن خدا، بی‌حیایی و بی‌عفتی، دروغگویی، دلبستگی به دنیا، کفران نعمت، ظلم، تبعیض، فساد، جنگ‌افروزی مهم‌ترین مشکلات جوامع بشری امروز است.

مآیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‎فقیه در استان و امام جمعه خرم‎آباد در گفت‌وگو با ایکنا از لرستان، با بیان این‌که یکی‌از شاخص‌های تمدن نوین اسلامی امام مهدی(عج) رشد اخلاق و معنویت در جامعه است، گفت: امام زمان(عج) عالی‌ترین تمدن بشری و حکومت جهانی را براساس اخلاق پایه‌گذاری می‌کند.
وی با بیان این‌که اخلاق بالاترین نشانه دین‌داری و مهم‌ترین شاخص رشد و تعالی هر جامعه است و تمدن بدون اخلاق معنا ندارد، افزود: وقتی سخن از تمدن اسلامی است به‌دنبالش اخلاق اسلامی نیز مطرح می‌شود لذا مساله تمدن اسلامی که حضرت مهدی(عج) آن‌را شکل می‌دهد برپایه اخلاق و معنویت است.

به کمال رساندن اخلاق و رشد فضائل اخلاقی؛ از وظایف مهم رهبران دینی

این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که به کمال رساندن اخلاق و رشد فضائل اخلاقی از وظایف مهم رهبران دینی بوده است، اضافه کرد: پیامبراکرم(ص) به‌عنوان اسوه و الگوی بشریت، وقتی‌که به مدینه آمد و تمدن اسلامی را شکل داد مهم‌ترین کاری که انجام داد توجه به اخلاق جامعه بوده است لذا در حدیثی فرموده است: «من مبعوث به رسالت شدم تا مکارم اخلاق را به اتمام برسانم» که این به‌عنوان یک سخن مهم و کلیدی در تاریخ ثبت شده است.
آیت‌الله میرعمادی به حدیثی از امام محمدباقر(ع) با این مضمون «چون قائم ما قيام كند، دستش را بر سر بندگان مى گذارد و عقول آنان را متمركز ساخته و اخلاق شان را كامل مى كند»، گفت: مقصود از گذاشتن دست روی سر بندگان یعنی موانع اخلاق و چیزهای ضد اخلاق و مقابل اخلاق را از بین می‌برد.

دوران امام زمان(عج) دوران صالحان است

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با یادآوری این‌که دوران امام زمان(عج) دوران صالحان است، اظهارکرد: امام زمان(عج) آن‌چه از اخلاق اسلامی مدنظر است را داراست او تمام ضد ارزش‌ها را از بین می‌برد.
وی با بیان این‌که امروز جوامع بشری به مسائل ضد اخلاقی دچار هستند، اضافه کرد: غفلت و فراموش کردن خدا، از خودبیگانگی، بی‌حیایی و بی‌عفتی، دروغگویی، دلبستگی به دنیا، کفران نعمت، ظلم، تبعیض، فساد، جنگ‌افروزی، خون‌ریزی و جنایت مهم ترین مشکلات جوامع بشری امروز است.
امام جمعه خرم‎آباد با بیان این‌که امام زمان(عج) همه این مشکلات را از بین می‌برد و تمدنی را پایه‌ریزی می‌کند که براساس اخلاق باشد، گفت: امام زمان(عج) بر قلب‌ها حکومت می‌کند او با اخلاق و منطق دل‌ها را فتح می‌کند کمااینکه در روایت است که امام علی(ع) فرموده است: «وقتی امام زمان قیام می‌کند کینه‌ها را از بین می‌برد و انس، الفت، اخوت و برادری را بین مردم ترویج می‌دهد».
وی افزود: دوران امام زمان(عج) دورانی است که اخلاق به درجه اعلی می‌رسد، حرص، طمع، دروغگویی، بدنامی و بددهنی را از بین می‌برد و عزت و درست‌کاری را در جامعه رواج می‌دهد .
این مفسر قرآن‌کریم با بیان این‌که مهم‌ترین خواسته امام زمان(عج) اصلاح اخلاق جامعه است، گفت: ماه رمضان ماه اخلاق است در این ماه تمرین کنیم اخلاق‌مان را درست کنیم.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking