۱۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۲

لیگ‌های فوتبال اروپایی؛

نگاهی به رقابت‌های فوتبال اروپا در فصل ۲۰۱۸ - ۲۰۱۹

رقابت‌های فوتبال اروپا در این فصل شاهد برگزاری رقابت‌های جذاب و زیبایی بود.

به گزارش خبرنگار دنیای ورزش گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان، رقابت های لیگ های معتبر باشگاه های فوتبال اروپا در کشور های فرانسه، انگلیس، اسپانیا، ایتالیا و آلمان پیگیری شد و تیم های مدعی آن رقابت جذابی را برای کسب عنوان های مختلف در جام حذفی و لیگ به نمایش گذاشتند  اما در پایان و در یک اتفاق جالب و بی نظیر دقیقا تیم هایی موفق به کسب عنوان قهرمانی رقابت های لیگ شدند که در سال قبل از آن هم این عنوان را کسب کرده بودند. 

لیگ جزیره 

رقابت های لیگ فوتبال جزیره در این فصل شاهد رقابت دیدنی و جذاب میان تیم های منچستر سیتی و لیورپول بود. شاگردان گواردیولا که در فصل قبل از آن موفق به کسب عنوان قهرمانی شده بودند از ابتدای لیگ بازی های جذابی را به نمایش گذاشتند اما آن ها رقیبی قدرتمند به نام لیورپول را رو به روی خود می دیدند که تا هفته آخر پا به پای آن ها جنگید. 

تیم فوتبال منچستر سیتی در حالی موفق به کسب عنوان قهرمانی شد که برای نخستین بار در تاریخ رقابت برای قهرمانی ۲ تیم در حالی بود که هر ۲ بیش از ۹۰ امتیاز کسب کرده بودند و در نهایت این سیتیزن‌ها بودند که عنوان قهرمانی‌شان را تکرار کردند و لیورپولی‌ها هم حسرتشان ۳۰ ساله شد.

تیم فوتبال منچستر سیتی علاوه بر کسب عنوان قهرمانی لیگ جزیره برای نخستین بار سه گانه داخلی انگلیس را کسب کرد که تا پیش از این هیچ تیمی موفق به کسب آن نشده بود. آن‌ها به جام حذفی و جام اتحادیه هم رسیدند تا پایانی خوب را داشته باشند با این حال سیتیزن‌ها در لیگ قهرمانان ناکام بودند و به جمع ۴ تیم پایانی نرسیدند.

لیورپول در طرف مقابل اگر چه در لیگ جزیره به جامی نرسید اما توانست با پیروزی مقابل تاتنهام در فینال لیگ قهرمانان اروپا قهرمانی را از آن خود کند. تیم فوتبال چلسی هم که سوم لیگ جزیره شد در فینال رقابت‌های لیگ اروپا آرسنال را شکست داد و قهرمان اروپا شد تا سومین تیم موفق انگلیسی این فصل نام بگیرد.

فوتبال انگلیس در مجموع شرایط خوبی را تجربه کرد و ۴ تیم از این کشور ۴ تیم نهایی فینال لیگ‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپا را تشکیل دادند که در نوع خود رکوردی جالب بود. اوبانمیانگ از آرسنال به همراه محمد صلاح و مانه از لیورپول در پایان این رقابت‌ها به عنوان آقای گلی رسیدند همچنین لیگ جزیره در پایان با میانگین ۳۸ هزار هوادار دومین رقابت‌های فوتبال پر بیننده اروپا شد.

لالیگا اسپانیا

تیم فوتبال رئال مادرید در رقابت‌های امسال عملکرد فاجعه باری را به نمایش گذاشت و هیچ جامی نگرفت آن‌ها همچنین شاهد ۳ تغییر روی نیمکت شان بودند که در نوع خود جالب توجه بود همین اتفاق‌ها باعث شد تا فوتبال اسپانیا که فوتیالی ۲ قطبی است جذابیتش را از دست بدهد و بارسلونا به تنهایی یکه تاز رقابت‌های آن شود.

آبی اناری پوشان در لالیگا عملکرد خوبی داشتند و در پایان خیلی راحت و چند هفته زودتر قهرمانی‌شان در این رقابت ها را قطعی کردند اما در فینال جام حذفی نتوانستند از سد والنسیا بگذرند تا فصل را بدون جام به پایان ببرند.

بارسایی‌ها در لیگ قهرمانان هم در مرحله نیمه نهایی حذف شدند تا ناکامی اسپانیایی‌ها را در رقابت‌ها اروپایی تکمیل کنند. تا چندی پیش همواره تیم‌هایی اسپانیایی یک پای ثابت جام یا حضور در جمع چهار تیم برتر بودند که این اتفاق در این فصل رخ نداد.

در مجموع فوتبال اسپانیا به دلیل خروج کریستیانو رونالدو از آن و ناکامی تیم‌های اسپانیایی فصل خوبی را سپری نکرد. لیونل مسی که در این فصل دیگر رقیبی به نام رونالدو را نداشت آقای گل این رقابت‌ها شد.

سری آ ایتالیا

تیم فوتبال یوونتوس همانند چند فصل گذشته در این رقابت‌ها به قهرمانی رسید این اتفاق در حالی افتاد که امسال هم رقیب جدی و قدرتمندی در این لیگ برای بووه ای‌ها وجود نداشت علاوه بر آن رونالدو پس از ترک رئال به تورین آمد تا در یوونتوس حاضر شود و همین مسئله باعث تغییر محسوسی در این تیم و لیگ فوتبال ایتالیا شد.

یوونتوس، اما در جام حذفی موفق نبود و پس از سه عنوان قهرمانی پیاپی توسط آتلانتا حذف شد تا وداع زود هنگامی با این رقابت ها داشته باشد. آن‌ها همچنین در لیگ قهرمانان هم با وجود ارائه بازی‌های زیبایی رو به روی اتلتیکو ممنچستر سیتی و درخشش رونالدو تا جمع ۸ تیم پایانی پیش رفتند، اما مقابل تیم خوب آژاکس شکست خوردند و حذف شدند.

دیگر تیم‌های ایتالیایی هم موفقیت چندانی نداشتند و نتوانستستند حتی به جمع چهار تیم پایانی در لیگ‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپا برسند. کولادریارلا از سمپدوریا در پایان آقای گل این رقابت‌ها شد و سری آ هم در مجموع با میانگین ۲۴ هزار تماشاگر چهارمین لیگ پر تماشاگر معتبر اروپایی شد.

بوندس لیگا

تیم‌های فوتبال دورتموند و بایرن مونیخ در این فصل رقابت‌های جذاب و دیدنی را پشت سر گذاشتند و پس از چند فصل تکلیف قهرمان بوندس لیگا در هفته آخر مشخص شد که در نوع خود جالب توجه بود. بایرنی‌ها در لیگ قهرمانان اروپا موفق نبودند و توسط لیورپول حذف شدند، اما موفق به کسب ۲ گانه و به قهرمانی جام حذفی آلمان هم رسیدند.

آینتراخت فرانکفورت دیگر تیم آلمانی بود که در این فصل نمایش خوبی داشت و توانست به جمع ۴ تیم برتر لیگ اروپا برسد و در نهایت در حالی مقابل چلسی شکست خورد.

لواندوفسکی با ۲۲ گل عنوان آقای گلی این رقابت‌ها را کسب کرد و رقابت‌های فوتبال آلمان هم در پایان با میانگین ۴۸ هزار تماشاگر پر تماشایی‌تر رقابت فوتبالی اروپا بود.

لوشامپیونه

رقابت‌های لیگ فرانسه در این فصل شاهد قهرمانی مجدد تیم فوتبال پاری سن ژرمن بود آن‌ها اگر چه در این رقابت‌ها به قهرمانی رسیدند، اما در جام حذفی و لیگ قهرمانان ناکام بودند. استراسبورگ قهرمان جام حذفی شد و تیم‌های فرانسوی در مجموع عملکرد خوب و درخشانی در رقابت‌های اروپایی نداشتند.

پاری سن ژرمن که تیم بسیار پر مهره و گران قیمتی است در لیگ قهرمانان اروپا مقابل منچستر یونایتد حذف شد تا ناکامی فرانسوی‌ها را تکمیل کند. امباپه از پاری سن ژرمن آقای گل فرانسه شد و رقابت‌های فوتبال فرانسه هم با میانگین ۲۳ هزار هوادار رده پنجم  لیگ های معتبر فوتبال اروپا را از آن خود کرد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking