۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۱۶

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس
گروه بین‌الملل ـ ماه رمضان جایگاه خاصی در میان مسلمانان بمبئی دارد و روزه‌داران این شهر مراسم جمعة الوداع و روز قدس را چنان با شکوه برگزار می‌کنند که اخبار آن در روزنامه‌های کثیرالانتشار بازتاب داده می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ هند دومین کشور پرجمعیت جهان است که حدود یک ششم جمعیت جهان را در خود جای داده است، تنوع نژادی، فرهنگی، زبانی و مذهبی شبه قاره چشم‌اندازی شگرف از همزیستی مسالمت‌آمیز و هارمونی زیبایی میان اعتقادات و ادیان گوناگون به وجود آورده است.

هند معجونی از ادیان مختلف و فرقه‌های مذهبی گوناگون است که بیشتر آنها هندو، مسلمان و بودایی هستند. حدود 80.5 درصد مردم شبه قاره هند پیرو آیین هندوئیسم و حدود 13.5 درصد مسلمانند. بندر بمبئی با جمعیت 25 میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر شبه قاره محسوب می‌شود، لازم به ذکر است که تعداد زیادی از جمعیت این کشور بدون داشتن هویت ثبتی به زندگی خود ادامه می‌دهند و سرشماری نشده‌اند. 

مسلمانان کلانشهر بمبئی مراسم و اعیاد را با شور خاصی برگزار می‌کنند و ماه رمضان جایگاه خاصی در میان آنها دارد که در ادامه به برخی از این آداب اشاره می‌شود.

خوراکی بازار

مسلمانان بمبئی چند روز مانده به ماه رمضان محله‌ها و معابر نزدیک مساجد را تمیز می‌کنند. در این محله‌ها با فرارسیدن ماه رمضان بازارچه‌های خوراکی راه‌اندازی می‌شود و مردم می‌توانند غذاهای خود را از آنجا تهیه کنند و جالب آنکه پلیس و شهرداری نیز نسبت به راه‌اندازی این بازارچه‌ها هیچ مشکلی ندارند و آنها را باعث رونق شهر می‌دانند و مقرارت عبور و مرور برای سهولت مسلمانان را وضع می‌کنند. یکی از این بازارچه‌های معروف که نزدیک مناره مسجد بمبئی برپا می‌شود، «خوراکی بازار» است. این بازارچه سالانه شاهد استقبال بسیاری از روزه‌داران مسلمان است.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا «جمعة الوداع» باشکوه در روز قدس

تعطیلی رستوران‌ها

مسلمانان بمبئی با حلول ماه رمضان لباس‌های تمیز بر تن می‌کنند و غسل اول ماه و اعمال آن را به جای می‌آورند. در این ماه بسیاری از رستوران‌های متعلق به مسلمانان در روز تعطیل بوده و در طول شب مشغول سرویس‌دهی به مشتریان هستند. در زمان افطار ترقه‌ای با صدای بلند منفجر می‌شود که بیانگر زمان مغرب است. در این ماه محافل انس با قرآن با شرکت فعال روحانیون و علما و حضور پرشور روزه‌داران در مساجد برگزار می‌شود.

شور و حال مسجد ایرانیان بمبئی

در مسجد ایرانیان کلانشهر بمبئی که به عنوان یکی ار نمادهای شیعیان شناخته می‌شود با حضور روحانیون برنامه‌های مختلفی برای همه گروه‌های سنی برگزار می‌شود که استقبال گرم علاقمندان را در پی دارد. در مسجد ایرانیان از ابتدای رمضان هر شب ضیافت افطار و در شب‌های قدر نیز مراسم باشکوهی همراه با سوگواری برای امیر المؤمنین حضرت علی(ع) برگزار می‌شود.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا «جمعة الوداع» باشکوه در روز قدس

بنا به اعلام خانه فرهنگ ایران در بمبئی؛ در برخی مساجد اهل سنت نیز نماز تراویح خوانده می‌شود که تعداد زیادی از اهل سنت برای اقامه آن حاضر می‌شوند. در شب های قدر نیز همگی به مساجد رفته و ضمن شب زنده داری، آداب شب‌های احیا را به جا می‌آورند. در دهه آخر در بسیاری از مساجد مراسم اعتکاف به جای می‌آورند.

افطاری کنسولگری‌ها

در این ماه احزاب سیاسی و همچنین کنسولگری‌های کشورهای اسلامی مراسم افطاری با حضور سرکنسولگرهای دیگر کشورها، مقامات دولتی و اعضا حزب و کارکنان بخش‌های دولتی برگزار و بسیاری از افراد نیز در آنها شرکت می‌کنند.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا «جمعة الوداع» باشکوه در روز قدس

سفر عمره و نجف

بسیاری از مسلمانان که دارای وضعیت خوب اقتصادی هستند با  نام نویسی مشتاق سفر عمره در ماه رمضان هستند و به همین دلیل هزینه سفر عمره چندین برابر زمان عادی خود است.

به گفته یکی از مسئولان تورهای جهانگردی و زیارتی نزدیک به 10 هزار نفر در ماه رمضان به سرزمین وحی رفته‌اند و مبالغی بالغ بر5/1 میلیارد روپیه برای این سفر نیز هزینه کرده‌اند.

البته بسیاری از شیعیان نیز عازم نجف می‌شوند تا حرم امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) را زیارت کنند و این سفر بیش از 10 روز به طول می‌انجامد تا روزه زائران قضا نشود.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا «جمعة الوداع» باشکوه در روز قدس

مسلمانان کلانشهر بمبئی در این ماه خوراکی‌های مخصوصی پخت می‌کنند که بسیار خوشمزه و لذیذ است و در وقت سحر بیشتر کیچری (مخلوطی از برنج پخته شده به همراه عدس)، تخم مرغ آب پز، کیما (گوشت چرخ کرده پخته شده به همراه پیاز) استفاده می‌کنند.

سینی میوه در افطار

مراسم افطار مسلمانان بسیار جالب است آنها در یک سینی بزرگ و یا بشقاب چندین نوع میوه را می‌گذارند و با خرما و یا رطب و یا فالوده روزه خود را افطار می‌کنند. پس از آن به خوردن پاکوره (خمیر به همراه سبزیجات و سیب زمینی)، باجیا (خمیر تشکیل شده از آرد لپه به همراه سیب زمینی، پیاز و سبزیجات سرخ ‌شده)، بریانی (مخلوط گوشت، برنج و غیره) و حلیم  مشغول می‌شوند. باید گفت که حلیم جایگاه خاص در میان مسلمانان دارد و بهترین آن متعلق به شهر حیدرآباد است و در برخی از رستوران‌ها پخت می‌شود.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا «جمعة الوداع» باشکوه در روز قدس

روز قدس باشکوه

مسلمانان کلانشهر بمبئی سالانه به رسم سنوات گذشته مراسم روز قدس و جمعة الوداع را با شکوه خاصی برگزار می‌کنند. در روز قدس شیعیان پس از اقامه نماز جمعه با در دست داشتن پلاکارد‌ها و سردادن شعارهایی علیه رژیم اشغالگر قدس و حامیان یاغی و استعمارگر آن از «خوجه مسجد» به سوی سالن «نور باغ» می‌روند و راهپیمایی باشکوهی انجام می‌دهند که در روزنامه‌های کثیرالانتشار اخبار آن بازتاب داده می‌شود.

رمضان بمبئی؛ از خوراکی بازار تا جمعة الوداع باشکوه در روز قدس

عید فطر و خرید لباس سفید

با نزدیک شدن به عید فطر بسیاری از مسلمانان به خرید لباس‌های نو به ویژه لباس‌های سفید می‌پردازند. مسلمانان در روز عید فطر پس از خواندن نماز عید به دید و بازدید می‌روند و این عید سه روز به طول می‌انجامد. شایان ذکر است در روز عید مبلغ هنگفتی از فطریه جمع می‌شود که بیشتر آن به مدارس علمیه اختصاص می‌یابد.

چند سالی است که مجامعی با هدف خدمت‌رسانی به قشر ضعیف جامعه مسلمانان از طریق جمع‌آوری زکات تشکیل شده‌اند که برای جمع آوری فطریه و اختصاص آن به بخش آموزش افراد محروم با هدف ترقی جامعه اقدام می‌کنند.

تنظیم گزارش: زهرا نوکانی

انتهای پیام

کلیدواژه ها :ایرانی عید
منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking