۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶

ايجاد منطقه نمونه گردشگری در شهرستان‌های همدان

 ايجاد منطقه نمونه گردشگری در شهرستان‌های همدان

به گزارش خبرگزاری فارس از همدان، نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان همدان در حالی برگزار شد که در ابتدای این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی استان هدف از برگزاری این جلسه را تعطیلی چند روزه عید سعید فطر در هفته آینده و ورود مسافران و گردشگران از سراسر کشور به همدان اعلام کرد اما در طول جلسه بیشتر به آمار و ارقام اقدامات این ستاد در تعطیلات نوروزی پرداخته شد و هیچ گزارشی از اقدامات ستاد خدمات سفر برای تعطیلات پیش‌رو و اعلام برنامه‌ریزی‌ها داده نشد.

افزایش 35 درصدی حضور گردشگر خارجی در همدان

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان با بیان اینکه نوروز امسال یک‌میلیون و 300 هزار نفر از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری همدان بازدید کرده‌اند، اظهار کرد: مناطق گردشگری غارعلیصدر، آرامگاه بوعلی، آرامگاه باباطاهر و تپه باستانی هگمتانه به ترتیب دارای بیشترین گردشگران در این ایام بودند.

علی خاکسار با اشاره به اینکه 237 هزار نفر در نوروز امسال در مراکز اقامتی اقامت داشته‌اند، افزود: در نوروز 98 نسبت به سال گذشته 35 درصد حضور گردشگر خارجی در همدان افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه شهرستان‌های همدان، ملایر، نهاوند و کبودراهنگ بیشترین مناطق اقامتی در استان بوده‌اند ادامه داد: امسال 130 برنامه نوروزگاهی با 506 عنوان در ایام نوروز اجرا شده است.

خاکسار با اشاره به اینکه در ستاد خدمات سفر مسوولیت کمیته نظارت و تنظیم بازار با سازمان صنعت، معدن و تجارت است، بیان کرد: در این ایام 40 هزار مورد بازرسی انجام و 4 هزار و 470 پرونده برای رسیدگی تشکیل و 87 واحد نیز پلمب شد.

وی خاطرنشان کرد: براساس آماری که از 3 هزار نفرگردشگر در زمینه کیفیت خدمات به مسافران سوال شد امسال 67 درصد میزان رضایتمندی مطلوب اعلام شد.

خاکسار افزود: خوشبختانه میزان اقامت در همدان از یک شب به دو شب برای 25 درصد گردشگران در ایام نوروز گزارش شده است.

مدیرکل اموراجتماعی استانداری همدان نیز گفت: در ایم نوروز 20 تیم بازرسی فعال در سطح استان داشته‌ایم که در مجموع 7 هزار و 85 نفر ساعت بازرسی انجام شده است.

مهرداد نادری‌فر تصریح کرد: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته نیروی انتظامی، دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری، میراث فرهنگی و آموزش و پرورش به عنوان 5 دستگاه برتر در نظارت و ارزیابی‌ها اعلام شد.

همدان دارای 28 منطقه نمونه گردشگری است

در ادامه مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان در خصوص برنامه‌های تعطیلات عید سعید فطر اظهار کرد: ساماندهی و فضاسازی محیطی محدوده‌های جاذبه گردشگری، عرضه غرفه‌های صنایع دستی در قالب برپایی نمایشگاه‌ها، برگزاری تورهای همدان گردی و تامین اقلام ضروری در این چند روز باید توسط دستگاه‌های ذیربط انجام شود.

وی در خصوص دستور جلسه دوم و تعیین مناطق نمونه گردشگری در همدان افزود: تاکنون برای استان همدان 28 منطقه نمونه گردشگری مصوب شده و مطالعات و امکان‌سنجی آن صورت گرفته است.

مالمیر ادامه داد: از مجموع 28 منطقه نمونه گردشگری استان تنها سه منطقه شامل باغ میوه، علیصدر و دامنه‌های شمالی الوند دارای سرمایه‌گذار هستند.

وی ادامه داد: محدوده مناطق نمونه گردشگری تاریک دره، سد اکباتان، حیدره و امامزاده محسن مصوب شده و باید برای این مناطق سرمایه‌گذار جذب شود.

حضور سرمایه‌گذار در بخش گردشگری تعیین تکلیف شود

معاون عمرانی استانداری همدان نیز با اشاره به اینکه عملکرد ستاد خدمات سفر در ایام نوروز مطلوب بوده است، گفت: امسال خوشبختانه کمیته ارزیابی و نظارت با برخورد قاطعانه خود اقدامت خوبی به نفع مردم داشته است.

محمودرضا عراقی بیان کرد: امسال با توجه به وقوع سیل ماندگاری مسافر در همدان افزایش یافت و شاهد افزایش استقبال از اقامتگاه‌های بومی در استان بودیم.

وی با اشاره به اینکه اقدامات ستاد سفر در نوروز امسال خوب بود اما رضایت‌بخش نیست خاطرنشان کرد: باید میزان رضایتمندی گردشگران به بالای 80 درصد برسد.

عراقی تاکید کرد: در تعطیلات عید سعید فطر هر مدیر یا فرمانداری در صورت رفتن به مرخصی باید جایگزین خود را به دفتر استانداری اعلام کند.

وی در زمینه دستور جلسه دیگر این ستاد مبنی بر معرفی مناطق نمونه گردشگری افزود: باید حضور سرمایه‌گذار در بخش گردشگری و فرآیند کار آن تعیین تکلیف و مشخص شود.

عراقی با تاکید بر اینکه برخی مکان‌ها قابلیت مناطق نمونه گردشگری را ندارند، بیان کرد: باید در گزینش این مناطق حساس بود و اولویت‌ها را در نظر گرفت.

وی گفت: باید در هر شهرستان استان یک منطقه نمونه گردشگری و یا یک مجتمع گردشگری با برند قوی معرفی شود.

عراقی در خصوص جذب سرمایه‌گذار برای مناطق نمونه گردشگری تاکید کرد: سرمایه‌گذاران باید در زمینه چگونگی سرمایه‌گذاری راهنمایی شوند و باید دقت شود دارای اهلیت و سوابق کاری باشند.

کلیدواژه ها :تعیین عید
منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking