۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۹

تبیین ضرورت مشارکت مردم در انتخابات؛ اولویت روابط عمومی‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حبیب‌الله خجسته‌پور پیش از ظهر امروز در گردهمایی مدیران روابط عمومی فرمانداری‌های استان سمنان اظهار کرد: وزارت کشور تنها در بحث انتخابات وظیفه اجرایی دارد و نحوه و شیوه اطلاع‌رسانی آن نیز با مابقی حوزه‌ها تفاوت بسیار زیادی داشته و از این‌رو، از مدیران روابط عمومی‌ها در این مهم توقع بیشتری داریم.

وی تصریح کرد: رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات استان سمنان باید زمینه و بستر را برای سخنگوی ستاد و اطلاع‌رسانی اقدامات توسط فرمانداران و استاندار فراهم آورد.

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان ادامه داد: سه اصل مهم مشارکت حداکثری مردم، امنیت و سلامت در بحث انتخابات بسیار حائز اهمیت و قابل توجه است.

خجسته‌پور بیان کرد: ما باید دنبال تحقق مشارکت حداکثری مردم در انتخابات باشیم و نیاز است تا با اقدامات تبیینی، زمینه را برای این مهم فراهم آوریم.

وی تصریح کرد: تبیین ضرورت مشارکت مردم در انتخابات و بیان مسائل و مباحث مختلف آن و ارائه جنبه‌های مثبت حضور حداکثری مردم در انتخابات باید در دستور کار روابط‌عمومی‌ها قرار گیرد.

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان ادامه داد: امنیت انتخابات به‌عنوان دومین مقوله، مهم و اساسی است و باید تلاش کنیم تا امنیت همه انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان را در انتخابات پیش رو تأمین کنیم.

خجسته‌پور گفت: اگر بتوانیم سلامت انتخابات را برای مردم تبیین کرده و اعتماد مردم را جلب کنیم، مشارکت نیز به‌طور قطع افزایش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: برای جلب اعتماد مردم، حوزه اطلاع‌رسانی نقش بسیار تعیین‌کننده و سازنده‌ای دارد و نیاز است تا در این مهم بی‌طرفی کامل رعایت شود.

رئیس ستاد انتخابات استان سمنان بیان کرد: همه ارکان استانداری و فرمانداری‌ها باید در برگزاری انتخابات به‌واسطه دخیل بودن در کار اجرایی، بی‌طرفی کامل را رعایت کنند.

لزوم اطلاع‌رسانی اقدامات دستگاه‌های دولتی به مردم

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان همچنین گفت: هر شخصی چه به‌صورت حقیقی یا حقوقی مایل به دیده شدن به‌واسطه اقدامات خود است و این مهم به‌طور قطع برای دستگاه‌های اجرایی و مراکز دولتی که وظیفه خدمت‌رسانی دارند، هدفی والاتر محسوب می‌شود.

خجسته‌پور بیان کرد: مردم حق دارند که بدانند خادمان آن‌ها در دستگاه‌های دولتی چه اقدامات و خدماتی را به آن‌ها ارائه می‌دهند.

وی افزود: یکی از وظایف روابط عمومی، اطلاع‌رسانی اقدامات دستگاه‌های دولتی به مردم به‌عنوان ولی‌نعمتان جامعه است.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان تأکید کرد: همان‌گونه که از نام روابط عمومی پیداست، این بخش باید فعالیت دوسویه داشته و خواسته‌ها و دغدغه‌های مردم را که در قالب سخنان اشخاص حقیقی یا آثار رسانه‌ای منعکس می‌شود، به سمع و نظر مسؤولان برساند.

خجسته‌پور گفت: روابط عمومی‌ها، حلقه‌های ارتباطی دوسویه میان دستگاه اجرایی و مردم هستند.

وی تصریح کرد: تفاوت روابط عمومی‌های دستگاه‌های اجرایی با روابط عمومی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت کشور در آن است که روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی در حالت تخصصی و اجرایی فعالیت داشته و نوع ارتباط آن‌ها با مردم سهل‌تر و آسان‌تر است؛ اما در مجموعه وزارت کشور، استانداری و فرمانداری‌ها، این مهم بسیار تفاوت دارد.

خجسته‌پور ادامه داد: وظیفه اصلی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت کشور همچون استانداری و فرمانداری‌ها، نظارت و ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی است و طبیعتاً حوزه اطلاع‌رسانی در این نهادها نیز نمی‌توانند خدمات را در قالب اعداد و ارقام به مردم بیان کنند.

تقویت ارتباط دوسویه میان مردم و دستگاه‌ها

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان گفت: یکی از وظایف اصلی روابط‌عمومی‌ها، تقویت ارتباط دوسویه میان مردم و دستگاه‌هاست.

خجسته‌پور افزود: در مقوله مهم ارتباطات، اطلاع‌رسانی و روابط‌عمومی در مجموعه‌های تابعه وزارت کشور، فرستنده پیام دستگاه‌های دولتی و گیرنده پیام عامه مردم بوده و آنچه مهم است آن است که نوع پیام باید به‌درستی تبیین و منتشر شود و اگر این امر به‌درستی صورت نگیرد، بازخورد مناسب و در شأن دستگاه حاکمیتی وزارت کشور حاصل نخواهد شد.

وی تصریح کرد: نیاز است تا کارشناسان روابط عمومی فرمانداری‌ها نظارت کافی بر امور داشته باشند و شأن و جایگاه حاکمیتی خود را به‌درستی انتقال دهند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار سمنان افزود: مدیران روابط عمومی فرمانداری‌ها بر اساس نوع وظیفه و ساختار کاری خود به‌گونه‌ای اخبار و اطلاعات را منتشر کنند که به انتقال توقعات مردمی از دستگاه‌های اجرایی به‌سوی دستگاه حاکمیتی منجر نشود.

خجسته‌پور بیان کرد: وظیفه مدیریت عالی استان و شهرستان‌ها، نظارت بر اجرای عموم اقدامات است و روابط عمومی‌ها باید به‌گونه‌ای این خدمات و اقدامات را به مردم انتقال دهند که موجب مطالبه‌گری آنان از دستگاه تخصصی شده و بی‌تردید در صورت انجام نشدن این مهم، ما نیز به‌طور قطع در کنار مردم به‌عنوان مطالبه گر از مدیران اجرایی وارد عمل خواهیم شد.

وی تصریح کرد: شأن و جایگاه یک دستگاه حاکمیتی، نظارت و ایجاد هماهنگی در سایر دستگاه‌های اجرایی است و این مهم را باید در قالب پیام به عموم مردم جامعه اطلاع دهیم.

تبعیضی میان رسانه‌های سمنان وجود نداشته باشد

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان با بیان اینکه نیاز است تا دولت خدمات مؤثر و مطلوب خود را به اطلاع عامه مردم برساند، گفت: درنگ در اطلاع‌رسانی خدمات دولت باعث ایجاد خلأهایی در جامعه شده و زمینه را برای بروز نقدهای هتاکانه از سوی برخی سودجویان نسبت به دولت را فراهم می‌کند و نباید اجازه دهیم این موقعیت ایجاد شود.

خجسته‌پور بیان کرد: قوه مجریه یکی از قوای جمهوری اسلامی بوده و اگر خدمات این قوه زیر سؤال برود، یعنی جمهوری اسلامی ایران زیر سؤال رفته است.

وی افزود: وظیفه روابط عمومی فرمانداری‌ها صرفاً خبررسانی نیست؛ بلکه شرط کافی برای اطلاع‌رسانی، ارائه تحلیل‌های مناسب در حوزه خدمات به مردم است.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان ادامه داد: روابط عمومی فرمانداری‌ها باید از واحدهای مربوطه در قالب مصاحبه، مقاله و گزارش، تحلیل‌های مناسب را دریافت کنند و با استفاده از ابزارهای اطلاع‌رسانی به اطلاع عموم مردم برسانند.

خجسته‌پور ادامه داد: اینکه استان سمنان کمترین آمار و میزان بیکاری را در کشور به خود اختصاص داده است، مقوله و مؤلفه‌ای بسیار ارزنده بوده و نیاز است تا روابط عمومی‌های استان این مهم را با تبیین و تحلیل مناسب به اطلاع عموم مردم برسانند.

وی بیان کرد: روابط عمومی‌ها باید همواره پیشگام بوده و قبل از فضاسازی برخی کانال‌ها و رسانه‌ها باید با انجام اقدامات پیشگیرانه از حوزه اطلاع‌رسانی شفاف، دقیق و مناسب حراست کنند.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان افزود: روابط عمومی‌ها، خبرگزاری و رسانه نیستند؛ بلکه نیاز است تا اقدامات و خدمات مطلوب دستگاه خود را توسط خبرگزاری‌ها به اطلاع عموم مردم برسانند.

خجسته‌پور گفت: مدیران روابط عمومی دستگاه‌های مختلف استان باید به این نکته مهم و اساسی توجه کنند که هیچ‌گونه خط‌کشی، تبعیض و تفاوتی در میان رسانه‌های استان وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: لازم است تا تعامل و هم‌افزایی با خبرگزاری‌های استان سمنان را فارغ از هرگونه دیدگاه سیاسی در دستور کار خود قرار دهند؛ چراکه خبرگزاری‌ها ابزار کار روابط عمومی‌ها بوده و نیاز است تا از ظرفیت این رسانه‌ها به نحو مطلوب استفاده شود.

رئیس شورای اطلاع‌رسانی استان سمنان افزود: تمام کمبودها و مطالبات روابط عمومی فرمانداری‌های استان را رصد و در جهت رفع مشکلات آن‌ها تلاش خواهیم کرد.

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking