۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۵

انتقاد نماینده ایران از سکوت سازمان ملل در قبال جنایات علیه غیرنظامیان در درگیریهای مسلحانه

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مجید تحت روانچی نماینده دائم ایران در سازمان ملل در نیویورک می گوید یکی از مشکلات اساسی در حفاظت از غیرنظامیان در درگیریهای مسلحانه تصمیم گیری بر اساس ملاحظات سیاسی و مسئول نشناختن عاملان جنایات است.

تخت روانچی که در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره حفاظت از غیرنظامیان در درگیریها سخنرانی می کرد، افزود: موارد متعددی وجود دارد که سازمان ملل و بویژه شورای امنیت در قبال جنایات علیه غیرنظامیان در درگیریهای مسلحانه سکوت اختیار کرده اند. 

در این رابطه، وی به برخی از این موارد، از جمله حملات هوایی آمریکا در افغانستان و حملات هوایی عربستان در یمن اشاره کرد که در نتیجه آنها تعداد زیادی از شهروندان غیرنظامی، از جمله زنان و کودکان، کشته و زخمی شده اند.

نماینده کشورمان همچنین به کشته شدن بیش از 280 نفر و زخمی شدن بیش از 32 هزار نفر از تظاهرات کنندگان در غزه به دست نیروهای رژیم اسرائیل در یک سال گذشته اشاره کرد و گفت؛ سکوت تنها واکنش شورای امنیت به این جنایات بود.

وی ادامه داد که عدم مقابله با اینگونه جنایات، عاملان آنها را در کشتار بیشتر غیرنظامیان گستاخ تر کرده و موجب فرسایش مستمر احترام به حقوق بین الملل بشردوستانه شده که باید به آن پایان داده شود. 

منبع : فارس

پربازدیدترین امروز

website tracking