۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۴۴

ویتامینی که منبع غذایی ندارد

ویتامینی که منبع غذایی ندارد
زمانی که فرد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، کلسترول موجود در پوست بدن طی فرایندی بیوشیمیایی که در کبد و کلیه صورت می‌گیرد، ویتامین ‌D در بدن ساخته می‌شود.
به گزارش «شیعه نیوز»، کارشناس تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سمنان گفت: افراد برای جذب ویتامین D مورد نیاز بدن لازم است هفته‌ای دوبار به میزان 10 تا 20 دقیقه در معرض مستقیم تابش خورشید قرار بگیرند.

مصطفی حسینی، با بیان اینکه ویتامین D از گروه ویتامین‌های محلول در چربی است، افزود: منبع غذایی مناسبی برای دریافت این ویتامین وجود ندارد و این ویتامین باید از طریق نور مستقیم خورشید به بدن برسد.

وی با اشاره به مقادیر بسیار کم این ویتامین در لبنیاتی چون شیر و همچنین روغن کبد ماهی که معمولا مصرف عمومی ندارد گفت: اگر فرد برای دریافت این ویتامین تنها به این مواد غذایی اکتفا کند، دچار کمبود این ویتامین می‌شود، کما اینکه بسیاری از افراد نیز دچار کمبود این ویتامین مهم در بدن هستند.

این کارشناس تغذیه اظهار کرد: توصیه می‌شود افراد هفته‌ای دوبار بین 10 تا 20 دقیقه در ساعات بین 10 صبح تا 4 ظهر دست، پا و صورت خود را در معرض نور خورشید قرار دهند تا ویتامین دی لازم و مورد نیاز در بدن تولید شود.

وی در خصوص چگونگی تولید این ویتامین در بدن گفت: زمانی که فرد در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، کلسترول موجود در پوست بدن طی فرایندی بیوشیمیایی که در کبد و کلیه صورت می‌گیرد، ویتامین ‌D در بدن ساخته می‌شود.

حسینی با اشاره به نقش بسیار مهم این ویتامین در بدن افزود: این ویتامین در رشد و استحکام استخوان‌ها نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند و کمبود آن سبب پوکی استخوان شده و در سنین بالا سبب می‌شود استخوان‌های فرد با کوچکترین ضربه شکسته ‌یا آسیب ببیند.

این کارشناس تغذیه اظهار کرد: این ویتامین را می‌توان با دستور و تجویز پزشک به صورت تزریقی‌ یا مکمل‌های دارویی نیز بکار برد.

وی تصریح کرد: در نظام سلامت مکمل این ویتامین تا سنین 3 سالگی به صورت رایگان در اختیار کودکان قرار می‌گیرد و همچنین از امسال نیز در دبیرستان‌های دخترانه مکمل این ویتامین در اختیار دختران قرار داده شده تا ماهی یک قرص را استفاده کنند.

حسینی اظهار کرد: با توجه به اینکه این ویتامین یک ویتامین محلول در چربی محسوب می‌شود، استفاده زیاد از آن ممکن است سبب ذخیره در کبد و بافت‌های چربی شود که این امر خطرناک بوده و سبب مسمومیت می‌شود، لذا ضرورت دارد استفاده از مکمل‌ها حتما زیر نظر پزشک استفاده شود.
منبع : شیعه نیوز

پربازدیدترین امروز

website tracking