۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۲۷

برداشت گلرنگ در سیستان و بلوچستان آغاز شد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: برداشت گلرنگ از سطح ۵۲۷ هکتار از زمین‌های کشاورزی این استان آغاز شد.

برداشت گلرنگ در سیستان و بلوچستان آغاز شدبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زاهدان،  علیرضا دهمرده معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برداشت گلرنگ تا خرداد در سیستان و بلوچستان ادامه دارد گفت: شهرستان‌های دلگان و میرجاوه مناطق عمده کشت گلرنگ در این استان محسوب می‌شوند.

وی متوسط برداشت گلرنگ در سیستان و بلوچستان را بین یک و نیم تن ذکر کرد و افزود: پیش بینی می‌شود امسال افزون بر ۸۰۰ تن از این محصول برداشت شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: گلرنگ از جمله محصولاتی است که برای کشت آن آب کمی مصرف می‌شود و تحمل شوری خاک را نیز دارد.

وی ادامه داد: گلرنگ یک گیاه زراعی با هدف استحصال روغن و یا اصلاح الگوی تناوبی کشت در زمین‌های کشاورزی بوده که به علت کیفیت محصول این گیاه، کشت آن در کشور رو به فزونی گذاشته و بسیاری از زمین‌های کشور زیر کشت آن قرار گرفته است.

دهمرده بیان کرد: دانه روغنی گلرنگ در صنعت روغن کشی استفاده می‌شود و همچنین می‌توان با جمع آوری گل آن در صنایع غذایی و دارویی کسب درآمد کرد.

 گلرنگ (کاجیره) یا کاغاله گیاهی است یکساله که ارتفاع آن به حدود ۶۰ سانتیمتر می‌رسد.

برگ‌های آن پهن، دندانه دار و بدون دمبرگ است که گل‌های آن منفرد، لوله‌ای و به رنگ زرد مایل به قرمز بوده که در انتهای ساقه ظاهر می‌شود.

کلیدواژه ها :کشاورزی گیاه گیاهی
منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking