۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۰۷

سرمایه گذاری ۷۰۰۰ میلیاردتومان اعتبار برای نجات دریاچه ارومیه

سرمایه گذاری ۷۰۰۰ میلیاردتومان اعتبار برای نجات دریاچه ارومیه
مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی گفت: ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح نجات دریاچه ارومیه سرمایه‌گذاری شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از تبریز،ساعی مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی در جمع اصحاب رسانه در تبریز گفت: با اتمام پروژه‌های مطرح‌شده برای تأمین منابع آبی جدید، هرسال معادل ۲۱ سانتی‌متر آب به ارتفاع دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار برای طرح نجات دریاچه ارومیه سرمایه‌گذاری شده ، اظهار داشت: سال جاری آخرین سال پرهزینه دریاچه ارومیه خواهد بود و در صورت تأمین اعتبار و اجرای پروژه‌های مطرح‌شده، عملاً از سال آینده با هزینه‌ای حدود ۱۵۰ میلیارد تومان می‌توان وضعیت دریاچه را حفظ و به سمت احیای کامل پیش برد.

وی افزود: پروژه انتقال آب زاب تا به امروز بیش از ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تنها حدود ۷.۵ کیلومتر از آن باقی‌مانده است.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی بابیان اینکه همچنین بیش از ۷۰ درصد پروژه شبکه‌های فاضلاب دو شهر تبریز و ارومیه به اتمام رسیده و با تأمین اعتبار به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با اتمام سه پروژه مهم برای تأمین منابع آبی جدید سالانه به‌صورت پایدار و دائمی ۸۰۰ میلیون مترمکعب و به عبارتی هرسال معادل ۲۱ سانتی‌متر آب به ارتفاع دریاچه ارومیه اضافه خواهد شد.

وی افزود: برنامه‌های دیگر احیای دریاچه آن‌چنان هزینه‌بر نبوده و با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو اجرا می‌شود.

ساعی با تأکید بر ضرورت تأمین اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌ها گفت: در حال حاضر با توجه به اقدامات انجام‌شده و بارندگی‌های اخیر و بالا آمدن تراز دریاچه امید مردم به احیای دریاچه بیشتر شده است و با اتمام سه پروژه مطرح‌شده برای تأمین منابع آبی دائم تا پایان سال جاری عملاً احیای دریاچه ارومیه در سال‌های آتی محقق خواهد شد.

 

منبع : باشگاه خبرنگاران

پربازدیدترین امروز

website tracking