۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۲

آغاز برداشت پشم از نژاد قوچ ماکویی در شهرستان مرند

مدیر جهادکشاورزی شهرستان ویژه مرند گفت: برداشت پشم از نژاد قوچ ماکویی در شهرستان ویژه مرند آغاز شد.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مرند، منوچهر رحمانی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به وجود 70 هزار رأس نژاد گوسفند ماکویی در منطقه یکانات این شهرستان اظهار داشت: پشم این نژاد، با توجه به ظرافت، بلندی، سفیدی و یکدست بودن تارهای آن از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد.

وی افزود: شهرستان مرند دارای 230هزار رأس گوسفند و بره بوده که بیش از100هزار رأس آن در بخش یامچی و همچنین 70 هزار رأس نژاد گوسفند ماکویی در منطقه یکانات پرورش داده می‌شود، در هر دوره برداشت، بیش از 296تن پشم گوسفند تولید می‌کند که 10درصد تولید پشم استان را به خود اختصاص داده است.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند در ادامه خاطر نشان کرد: گوسفند نژاد ماکویی به دلیل راندمان بالای تولید گوشت و دارا بودن پشم سفید با لکه‌های قهوه‌ای و سیاه کم رنگ و مرغوب با تارهای بلند از دیگر نژادهای بومی موجود یک سر و گردن بالاتر بوده و برنامه‌ریزی‌های لازم برای گسترش پرورش این نوع نژاد در شهرستان مرند قوت گرفته است.

پشم‌های تولیدی ‌دام‌های خراسان جنوبی با واقعی خریداری می‌شودچهارمحال و بختیاری| صادرات بی‌رویه پشم به چین; رکود اقتصادی به بازار فرش هم رسیدگرانی پشم کارگاه‌های صنایع دستی چهارمحال و بختیاری را تعطیل کرده است

رحمانی با اشاره به کوهستانی بودن و موقعیت ویژه جغرافیایی مرند به دلیل مراتع خوب و آب و هوای معتدل و مرطوب برای پرورش گوسفند نژاد ماکویی گفت: نژاد ماکویی از جمله نژادهای پشمی و گوشتی و شیری ایران است که پشم آنها با ظرافت خاصی با تارهای بلند و بدنشان کاملاً سفید بوده و برای رنگرزی و بافت فرش‌های ایرانی بهترین نقش را دارد.

وی با تاکید بر اینکه گوسفند نژاد ماکویی به جهت راندمان بالای تولید گوشت و دارا بودن پشم سفید مرغوبتر از دیگر نژادهای بومی می‌باشد اظهار نمود: این نژاد از لحاظ اقتصادی نیز دارای ارزش افزوده بالاتری بوده و برنامه ریزیهای لازم جهت گسترش پرورش آن در این شهرستان تداوم داشته و با توجه به کوهستانی بودن و موقعیت ویژه جغرافیایی مرند با مراتع خوب و آب و هوای معتدل و مرطوب، پرورش گوسفند نژاد ماکویی را توجیه پذیر می‌کند.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان مرند اضافه کرد: این نژاد در حال حاضر در منطقه یکانات و در روستاهای امیرآباد و یکان سعدی پرورش داده می‌شود و این مدیریت از سال 68 به بعد، طرح‌هایی جهت اصلاح نژادی درچهار گله با مشارکت بهره برداران اجرا نموده که بهترین نژاد پرورش داده شده نژاد ماکویی بوده است.

 رحمانی ادامه داد: میزان گوشت تولیدی بر اساس نر و ماده بودن و سن آنها در این نژاد مختلف و وزن قوچ‌های دارای سن چهار تا پنج ساله، تا 120 کیلوگرم و وزن لاشه آنها به 65 کیلوگرم نیز می‌رسد و بره‌های نر که صرفاً جهت پروار بندی پرورش می‌یابند، در یک سالگی و بهترین موقعیت پرواربندی، وزنشان 60 تا 70 کیلوگرم می‌رسد.

وی در پایان گفت: برداشت پشم گوسفند در شهرستان مرند و منطقه یکانات از اواسط اردیبهشت ماه شروع و تا آوایل خرداد ماه ادامه می‌یابد.

منبع : تسنیم
website tracking