۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۰۳

رمضان؛ دانشگاه انسان‌سازی

رمضان؛ دانشگاه انسان‌سازی
گروه معارف- امام جمعه مهربان، ماه مبارک رمضان را دانشگاه انسان‌سازی دانست و گفت: رمضان ماه تهذیب نفس، کسر شهوت، غلبه و چیره شدن بر نفس، ماه صبر و استقامت و بالاخره ماه خودسازی و اصلاح جامعه است.

رمضان؛ دانشگاه انسان‌سازی

حجت‌الاسلام حسن مرسلی، امام جمعه مهربان‌ نیز در گفت‌وگو با ایکنا از آذربایجان شرقی، اظهار کرد: اگر انسان در ماه رمضان از قرآن و روزه ببرد می‌توان گفت که رمضان مدرسه‌ای است که انسان را به تقوا می‌رساند و قرآن یکی از سفره‌های واسعه الهی است که برای بشریت از جانب خداوند نازل شده است.
وی با استناد به آیه ۱۸۳ سوره بقره «يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا كُتِبَ عَلَيكُمُ الصِّيامُ كَما كُتِبَ عَلَى الَّذينَ مِن قَبلِكُم لَعَلَّكُم تَتَّقونَ» بیان کرد: در این آیه می‌خوانیم: ای افرادی که ایمان آورده‌اید! روزه بر شما نوشته شده، همان‌گونه که بر کسانی که قبل از شما بودند نوشته شد؛ تا پرهیزکار شوید.
حجت‌الاسلام مرسلی ماه رمضان را دانشگاه انسان‌سازی دانست و ادامه داد: رمضان ماه تهذیب نفس، کسر شهوت، غلبه و چیره شدن بر نفس، ماه صبر و استقامت و بالاخره ماه خودسازی و اصلاح جامعه است. این ماه دانشگاه انسان‌سازی است؛ بله رمضان دانشگاه علمی و عملی، آموزشی و پرورشی و تربیتی و اصلاحی است.
امام جمعه مهربان یادآور شد: ماه مبارک رمضان سایه خیر و برکت، ماه نزول قرآن، ماه مغفرت و آمرزش، ماه جود و کرم، ماه بخشش و نیکوکاری، ماه ایثار و از خود گذشتگی، ماه جهاد و کوشش، ماه سعی و تلاش، ماه رحمت و سازندگی و ماه ضیافت الله است.
وی با اشاره به فرموده امام جعفرصادق(ع) افزود: ایشان می‌فرمایند: آنگاه که روزه می گیری باید چشم و گوش و مو و پوست تو هم روزه دار باشند.«یعنی از گناهان پرهیز کند.
حجت‌الاسلام مرسلی، ضمن بازگو کردن دیگر محصول ماه رمضان تأکید کرد: محصول عمده‌ دیگر این ماه رمضان، تقواست؛ که فرمود: «لعلّکم تتّقون». «دستی که عنان خویش گیرد»؛ معنای تقوا این است. عنان دیگران را گاهی درست می توانیم بگیریم؛ اگر بتوانیم عنان خودمان را بگیریم، خودمان را از چموشی، از وحشیگری، از عبور از خطوط قرمز الهی باز بداریم، این هنر بزرگی است.

انتهای پیام

منبع : خبرگزاری قرآن

پربازدیدترین امروز

website tracking