۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۹

«بیکاری و تورم بالا» در کردستان بیداد می‌کند؛ دولت تدبیری بیندیشد

«بیکاری و تورم بالا» در کردستان بیداد می‌کند؛ دولت تدبیری بیندیشد
عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس گفت: نرخ بیکاری، تورم بالا، فقدان درآمد پایدار، عدم وجود سرانه و کمبود بسیاری از شاخصه‌های توسعه در استان بیداد می‌کند و باید دولت تدبیری بیندیشد.
- اخبار استانها -

سیداحسن علوی عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سنندج، با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی مردم اظهار داشت: امروزه کردستان با 2.1 دهم درصد جمعیت کشور علی‌رغم منابع غنی و ثروت نهفته فراوان، بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه کشور را به خود اختصاص داده بطوریکه هر خانواده کردستانی برای تامین مایحتاج اساسی زندگی عادی باید 10 تا 12 درصد بیشتر از سایر خانوارهای ایرانی هزینه کند.

وی افزود: نرخ بیکاری، تورم بالا، فقدان درآمد پایدار، عدم وجود سرانه و کمبود بسیاری از شاخصه‌های توسعه در استان کردستان بیداد می‌کند و باید دولت تدبیری بیندیشد.

نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس یادآور شد: استان کردستان علی‌رغم تمامی محرومیت‌ها و محدودیت‌ها، بخش زیادی از محصولات دامی و کشاورزی کشور را تامین کرده و نقش کلیدی در خودکفایی تولید برخی محصولات کشاورزی همچون گندم و توت‌فرنگی را دارد.

وی ادامه داد: کردستان با داشتن خاک زر خیر، معادنی غنی، منابع خدادادی و توانمندی‌های اقلیمی متنوع دارای ثمره‌‌های فراوانی است که اسماً به نام کردستان اما در عمل به کام دیگران به بار نشسته چراکه ظرفیت‌های موجود در راستای توسعه استان به خدمت گرفته نمی‌شود.

استاندار تیم اقتصادی دولت در کردستان را تغییر دهد؛ آقایان توانایی حل مشکلات را ندارندتداوم صدرنشینی کردستان در نرخ تورم نقطه به نقطه و رویکرد منفعلانه تیم اقتصادی دولت در استانتداوم صدرنشینی کردستان در تورم نقطه به نقطه کشور/ معاون اقتصادی استاندار به مردم پاسخگو باشد

علوی با تاکید بر ضروت توسعه زیرساخت‌ها و بهبود راه‌های ارتباطی استان گفت: «بروکراسی اداری پیش‌روی سرمایه‌گذاران، نبود صنایع تکمیلی و تبدیلی، فقدان وجود زیرساخت‌های آماده، عدم وجود سرمایه‌گذاران کلان، نبود بستر برای نقش‌آفرینی جوانان تحصیل‌کرده و خوش‌فکر و عدم تسریع در صدور مجوزها» اقتصاد و روند توسعه کردستان را فلج و کُند کرده است.

وی اظهار کرد: توسعه کردستان زمانی شکل می‌گیرد که راه‌های ارتباطی ضامن دوام، بقا، رشد و تعالی منابع ثروت‌آفرین باشند و زیرساخت‌های ترددی تامین شوند اما متأسفانه وضعیت تأسف‌بار راه‌های زمینی، عدم توسعه خطوط هوایی و عدم تکمیل راه‌آهن همدان به سنندج روز به روز عمق این فاجعه را بیشتر می‌کند.

عضو مجمع نمایندگان کردستان در مجلس گفت: کردستان با وجود امکان ارتباط مرزی با کشور عراق، همچنان استان منزوی در امر تبادلات مرزی است و وجود مرز مشترک با عراق، اشتراکات فرهنگی، بازارچه‌های مرزی و اشتراکات زبانی و قومی با همسایگان آنسوی مرز نتوانسته این استان را به یکی از قطب‌های توسعه مرزی تبدیل کند.

علوی خاطرنشان کرد: «عدم توسعه شاخصه‌های زیرساختی از جمله حمل و نقل ریلی، عدم توجه به ظرفیت‌های منطقه آزاد بانه و مریوان و عدم توسعه متوازن بر اساس محورهای شاخص توسعه‌ای» نقش کردستان را در این صحنه اقتصادی به گذرگاه نفت‌کش‌های متعدد محدود کرده و هر ساله جز بار روانی منفی، تصادفات، آلودگی محیط‌زیست و آب‌ها به‌دلیل واژگونی تانکرهای نفت‌کش ثمره‌ای دیگر برای این دیار به همراه نداشته است.

کلیدواژه ها :بیکاری
منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking