۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۷:۳۹

بی مهری به دانش آموزان استثنایی کهگیلویه و بویراحمد؛ محرومیت از فضای آموزشی و ورزشی

بی مهری به دانش آموزان استثنایی کهگیلویه و بویراحمد؛ محرومیت از فضای آموزشی و ورزشی
دانش آموزان استثنایی کهگیلویه و بویراحمد از داشتن فضای مناسب آموزشی و ورزشی محروم‌اند و دست یاری به سمت خیرین مدرسه ساز بلند می‌کنند.
- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، دومین نشست شورای آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با حضور اعضای حقیقی و حقوقی عضو این شورا با دستور کار بررسی مسائل، مشکلات و چالش‌های پیش روی آموزش و پرورش استثنایی این استان برگزار شد.

چنارانی:آقای بطحایی کنکور و مافیای آن چه منافع اقتصادی برای آموزش و پرورش دارد؟چالشی به نام "عدالت" در نظام پرداخت و توانمندسازی معلمان در آموزش و پرورشنظام کلاسیک آموزش و پرورش پاسخگوی تمامی نیازهای تربیتی دانش‌آموزان نیست

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: دانش آموزان استثنایی با نیازهای ویژه در 7 گروه مشخص تحت پوشش خدمات آموزش و پرورش استثنایی قرار دارند که باید خدمات لازم از جمله درمانی، توانبخشی و آموزشی ارائه شود.

هادی زارع‌پور با اشاره به اینکه 968 دانش اموز استثنایی در استان داریم، افزود: از این تعداد 170 نفر دانش آموزان تلفیقی فراگیر و 600 نفر نیز مراکز عادی مشغول تحصیل هستند و کل کارکنان آموزش و پرورش استثنایی 16 نفر و نیروهای خدماتی نیز 16 نفر، معلمان 400 نفر و توانبخشان 40 نفر است.

وی با تاکید بر اینکه در زمینه تامین فضاهای آموزشی برای دانش اموزان استثنایی مشکلات جدی داریم، ادامه داد: مدارس این دانش آموزان باید با تیپ خاص خود احداث شود.

زارع‌پور ابراز کرد: در یاسوج 4 مدرسه آموزش استثنایی داریم که طبق استانداردها باید 8 مدرسه باشد و در بخش دیشموک نیز یک مدرسه در مکان استیجاری داریم.

وی با اشاره به اینکه در گچساران 4 مدرسه وجود دارد که دو مورد تخریبی بوده و 4 مورد دیگر نیاز است، خاطرنشان کرد: همچنین در دهدشت با وجود داشتن 4 مدرسه باید 8 مورد داشته باشیم.

زارع‌پور بیان کرد: مدرسه دانش آموزان استثنایی در چرام استیجاری بوده و از 24 مدارس ضمیمه روستایی  22 مورد استجیاری است و در مجموع در استان کمبود فضای ورزشی و اموزشی داریم داریم.

مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد خواستار مناسب سازی فضاهای آموزشی موجود شد و افزود: کمبود تجهیزات آموزشی و توانبخشی، مشکلات ایاب و ذهاب، نبود وسیله نقلیه مناسب برای بازدیدهای آموزشی و کمبود نیروی تخصصی از جمله بینایی سنج و شنوایی سنج و ... برای دانش آموزان استثنایی مشهود است.

زارع پور خاطرنشان کرد: در صورتی که خیری برای احداث مدارس برای دانش آموزان استثنایی 30 درصد هزینه را قبول کند سایر هزینه‌ها توسط آموزش و پرورش و نوسازی مدارس تامین و اسم مدرسه بنام خیر نامگذاری می‌شود.

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کهگیلویه و بویراحمد با تاکید بر اینکه کمبود فضای آموزشی برای دانش آموزان استثنایی مشهود است، گفت: در صورت تامین زمین، خیری برای احداث یک باب مدرسه برای دانش اموزان استثنایی یاسوج اعلام امادگی کرده است.

پیروز کرمی با اشاره به اینکه پیگیر تامین زمین از طریق آموزش و پرورش و سایر دستگاه‌های اجرایی هستیم، ادامه داد: ضروری است نیازهای آموزش و پرورش در این زمینه اعلام تا مکاتبات لازم با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور انجام شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست با ابراز گلایه از کمبود فضای اموزشی می‌گوید: بیش از 30 دانش آموز استثنایی در یک مدرسه تخریبی با نشستن بر روی ویلچر تحصیل می‌کنند.

شهربانو بختیاری بیان کرد: نرم کلاس‌های ما با سه یا 5 نفر تشکیل می‌شود  و حداکثر نرم کلاسی در این استان 7 نفر است و در برخی مناطق با 25 نفر دانش آموز مدرسه خاص استثنایی تشکیل می‌دهیم در حالی برای این تعداد کادر مختلفی از جمله مادر یار و کار درمان باشد.

منبع : تسنیم

پربازدیدترین امروز

website tracking