۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۴

همه‌چیز در ارتباط با فرودگاه جدید استانبول (İstanbul Havalimanı)

همه‌چیز در ارتباط با فرودگاه جدید استانبول (İstanbul Havalimanı)
فرودگاه جدید استانبول یکی از مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جهان است؛ که در شمال غربی شهر و در منطقه آرناووت کوی (Arnavutköy) واقع‌ شده است. این فرودگاه در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸، روز ملی در ترکیه، توسط رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، به‌طور رسمی افتتاح شد. آخر هفته ۶ آوریل ۲۰۱۹ این فرودگاه به عنوان اصلی‌ترین فرودگاه مسافربری استانبول جایگزین فرودگاه آتاتورک استانبول شد.

به گزارش ایسنا، بنابر اعلام عتیق گشت، اگر قصد سفر به استانبول و خرید بلیط هواپیمای استانبول را دارید؛ پس به‌طور حتم از نزدیک شاهد زیبایی‌های این فرودگاه جدید خواهید بود اما اگر در حال حاضر برنامه‌ای برای سفر به استانبول و خرید بلیط هواپیما ندارید با ما همراه باشید تا با فرودگاه جدید استانبول و ویژگی‌ها و امکانات آن آشنا شوید.

جالب است بدانید که فرودگاه جدید استانبول پس از فرودگاه بین‌المللی المکتوم در دبی، بزرگ‌ترین فرودگاه در جهان به شمار می‌رود. در حال حاضر، این فرودگاه توانایی سرویس‌دهی به ۹۰ میلیون مسافر در سال را دارد؛ که این آمار در آینده افزایش پیدا کرده و این فرودگاه قادر خواهد بود تا ۲۰۰ میلیون مسافر در سال را سرویس دهد. خطوط هوایی ملی ترکیه، عهده‌دار ۸۰ درصد از کل پروازهای فرودگاه استانبول است.

طراحی بخش‌های مختلف فرودگاه جدید استانبول بسیار چشمگیر و زیباست و چند جایزه معماری را به خود اختصاص داده است؛ برای مثال طراحی منحصربه‌فرد برج کنترل ترافیک هوایی و ساختمان فنی فرودگاه که در طراحی آن از یک گل لاله که از نمادهای فرهنگ ترکی- اسلامی و سنتی استانبول به شمار می‌رود، الهام گرفته شده، موفق به دریافت جایزه معماری شده است.

فرودگاه جدید استانبول در قسمت اروپایی استانبول و فرودگاه دوم استانبول، فرودگاه صبیحا گوکچن (Sabiha Gökcen) در سمت آسیایی آن واقع شده است.

موقعیت فرودگاه جدید استانبول

فرودگاه جدید استانبول کجا واقع شده است؟

جدیدترین فرودگاه استانبول در شمال غربی شهر واقع‌شده است. جاده ملی D۰۲۰ فاصله دسترسی به فرودگاه را کوتاه کرده و از این طریق به آسانی می‌توانید به فرودگاه برسید.

فرودگاه جدید استانبول چند ترمینال دارد؟

فرودگاه استانبول جدید دارای یک ترمینال بسیار بزرگ و مدرن است که شامل یک سطح خروج (Giden yolcu katı) و یک سطح ورودی (Gelen yolcu katı) است. دومین ترمینال این فرودگاه که از ترمینال اصلی کوچک‌تر است در سال ۲۰۲۵ افتتاح خواهد شد.

سالن خروج فرودگاه جدید استانبول از طریق هفت در ورودی قابل دسترسی است؛ که ورودی ۱ و ۲ برای پروازهای داخلی (İç Hatlar) و ورودی‌های ۳، ۴، ۵، ۶ و ۷ برای پروازهای بین‌المللی (Dış Hatlar) قابل‌دسترسی است. اگر شما با هواپیمایی‌های ترکیه (Turkish Airlines) پرواز می‌کنید، باید از طریق ورودی‌های ۳، ۴ یا ۵ وارد شوید. دسترسی به میزهای پذیرش (check-in) دیگر خطوط هواپیمایی بین‌المللی، از طریق درب‌های ۶ و ۷ ساده‌تر است.

به‌طور حتم با رسیدن به ترمینال اصلی این فرودگاه محو زیبایی و معماری آن خواهید شد. طراحان ساختمان ترمینال این فرودگاه موفق به دریافت جایزه‌ای بین‌المللی در معماری شده‌اند. اگر به سقف ترمینال مرکزی این فرودگاه نگاه کنید، شاید طراحی معماری آن برایتان آشنا باشد؛ زیرا این بخش با الهام از سبک معماری دوره عثمانی طراحی شده و زیبایی منحصربه‌فردی به این فرودگاه بخشیده است.

حمل‌ونقل در فرودگاه جدید استانبول

ماشین

اگر ماشین شخصی دارید در نظر داشته باشید که فاصله فرودگاه جدید استانبول تا مرکز استانبول ۵۰ کیلومتر است؛ که به وسیله ماشین، ۶۰ دقیقه تا رسیدن به مرکز استانبول زمان می‌برد.

وسیله حمل‌ونقل عمومی در فرودگاه جدید استانبول

وسیله حمل‌ونقل عمومی مانند تاکسی و مترو به‌راحتی در این فرودگاه قابل دسترسی است. در ادامه با وسایل نقلیه عمومی در فرودگاه جدید استانبول آشنا خواهید شد.

اتوبوس

از ۲۹ اکتبر سال ۲۰۱۸، اتوبوس‌های عمومی (اتوبوس جدید فرودگاه) در مسیر فرودگاه و شهر استانبول عبور رفت‌وآمد دارند. بین سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۸ حمل‌ونقل اتوبوس توسط دو شرکت HAVAİST و İETT اداره می‌شود که هر دو سرویس‌دهنده اتوبوس متعلق به شرکت Otobüs AŞ هستند. هر روز درمجموع ۱۵۰ دستگاه اتوبوس بین مسیر فرودگاه جدید استانبول و ناحیه اروپایی و آسیایی استانبول در رفت‌وآمد هستند. ۲۰ مسیر HAVAİST و ۳ مسیر İETT وجود دارد که شما می‌توانید در ادامه و در جدول زیر ببینید. بسته به مقصدی که دارید، زمان سفر شما بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه خواهد بود.

ایستگاه اتوبوس طبقه ۲ با آسانسورها و پله‌برقی‌ها قابل دسترسی است؛ که می‌توانید بلیط‌های خود را در اینجا خریداری کنید. شما می‌توانید برای یک استانبول کارت (Istanbulkart) قابل شارژ ۵ کارت عبور و یا ۱۰ کارت عبور را انتخاب کنید. در فرودگاه جدید استانبول، خریداری این کارت‌ها از طریق کانتر بلیط HAVAİST و دستگاه biletmatik امکان‌پذیر است که این دستگاه‌ها در دورنگ زرد و آبی موجود هستند. در نظر داشته باشید که دستگاه‌های خرید بلیط زرد رنگ Istanbulkart و ۵ کارت عبور را به فروش می‌رسانند و دستگاه‌های خرید بلیط آبی رنگ، Istanbulkart و ۱۰ کارت عبور را به فروش می‌رسانند. شما می‌توانید از یک استانبول کارت برای چندین نفر استفاده کنید. همچنین کودکان تا ۵ سال، نیاز به خرید بلیط ندارند و سفر آن‌ها با حمل‌ونقل عمومی در استانبول رایگان است.

مسیرهای اتوبوس

خدمات اتوبوسرانی با بالاترین فرکانس و تکرار در مسیرهای پر تردد IST-۵ فرودگاه استانبول به سمت منطقه بشیکتاش Besiktas، IST-۱۸ فرودگاه استانبول به سمت منطقه مجیدیه کوی Mecidiyeköy و IST-۱۹ فرودگاه استانبول به سمت منطقه تکسیم Taksim در جریان هستند؛ که این اتوبوس‌ها هر ۱۵ دقیقه به سمت فرودگاه و از فرودگاه به سمت شهر می‌روند. طولانی‌ترین مسیر، یعنی ۹۷ کیلومتر، فرودگاه استانبول - پندیک (۳۰ لیره ترکیه)، منطقه‌ای در بخش شرقی استانبول است. اتوبوس سریع‌السیر فرودگاه H-۲ به سمت ایستگاه مترو Şişli-Mecidiyeköy در حال حاضر ارزان‌ترین مسیر دسترسی از فرودگاه جدید استانبول به سمت شهر است که قیمت آن با استانبول کارت ۵.۲۰ لیر و زمان سفر ۳۵ دقیقه است. پس از رسیدن به آنجا می‌توانید مسیر خود را به خط مترو M۲ به سمت Taksim و Sultanahmet تغییر دهید که قیمت آن ۲.۶۰ لیر است. اتوبوس‌های HAVAİST فضای مناسبی برای قرار دادن چمدان‌های شما در قسمت پایین اتوبوس ارائه می‌دهند؛ در حالی که اتوبوس‌های İETT فضای محدودی برای بار دارند.

پارکینگ

فرودگاه جدید استانبول به مسافران خود گزینه‌های پارکینگ مختلفی را از درجه‌یک تا اقتصادی ارائه می‌دهد. پارکینگ فرودگاه جدید استانبول دارای ظرفیت ۱۸ هزار اتومبیل است که در نوع خود بزرگ‌ترین در اروپا به شمار می‌رود.

علاوه بر این، گزینه‌های پارکینگ جایگزین در نزدیکی فرودگاه در دسترس هستند که می‌توانید پیش از سفر خود به‌راحتی این پارکینگ‌ها را رزرو کرده و با خیال راحت و با اطمینان از محل پارک برای ماشین خود سفر کنید.

محل اقامت در فرودگاه

هتل یوتل (YOTEL) که یکی از بزرگ‌ترین هتل‌های فرودگاهی در جهان و بزرگ‌ترین در اروپا محسوب می‌شود، تنها محل اقامت در فرودگاه جدید استانبول است؛ که به دو بخش تقسیم می‌شود. YOTELAIR (Airside) ۱۷۴ اتاق را ارائه می‌دهد و تنها برای افرادی که پرواز بین‌المللی دارند، در دسترس است. بخش دوم YOTEL (Landside) است که دارای ۲۷۷ اتاق بوده و می‌تواند توسط همه افراد رزرو شود؛ زیرا ورودی آن قبل از محل کنترل گذرنامه واقع‌شده است. این هتل دارای مرکز تناسب‌اندام و میز پذیرش ۲۴ ساعته است.

برخی از امکانات فرودگاه جدید استانبول

اتاق نماز

در فرودگاه جدید استانبول اتاق‌های برای نماز و عبادت تعبیه‌شده است که می‌تواند توسط همه بازدیدکنندگان آزادانه مورد استفاده قرار گیرد. در مجموع ۴۴ اتاق نماز وجود دارد و نیمی از آن‌ها برای مردان و نیم دیگر برای زنان اختصاص یافته است.

همچنین به‌زودی در شهر فرودگاه، یک مسجد با ظرفیت ۶ هزار نفر ساخته خواهد شد که هم در مساحت و هم در معماری برجسته و ممتاز خواهد بود.

محل بازی کودکان

برای مسافران کوچک نیز در این فرودگاه امکانات سرگرمی دیده شده که این ناحیه بازی در محوطه هوایی محل خروج واقع شده است.

انتهای رپرتاژ خبری

منبع : ایسنا

پربازدیدترین امروز

website tracking