۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۹

اعلام آمادگی موسسه شرق شناسی شیکاگو برای تحویل الواح هخامنشی به ایران

اعلام آمادگی موسسه شرق شناسی شیکاگو برای تحویل الواح هخامنشی به ایران

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری فارس،‌ محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته برای بازگشت الواح هخامنشی از آمریکا به ایران گفت: فرآیند ارسال الواح هخامنشی از آمریکا به ایران از مدت‌ها پیش آغاز شده و حتی مجوزهای لازم برای ارسال 1780 لوح گلی هخامنشی از وزارت خزانه‌داری آمریکا اخذ شده است.

وی افزود: بعد از صدور مجوز ارسال 1780 لوح گلی هخامنشی از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا، اعتراضی درخصوص ارسال تمام الواح هخامنشی موجود در آمریکا، هم به موسسه شرق‌شناسی شیکاگو و هم از طریق وکلای ایران در امریکا به مراجع قضایی ارسال شد تا از بهانه‌جویی‌های مختلف جلوگیری شود. اگرچه آن‌ها موظف هستند تا کل الواح را فوری تحویل دهند، اما با توجه به احتمال زمان‌بر بودن صدور مجوز ارسال تمام الواح هخامنشی، مقرر شد مقدمات تحویل 1780 لوح هخامنشی به ایران فراهم شود وهم‌زمان فرایند اخذ مجوز اُفک برای تمام الواح مذکور توسط موسسه شرق‌شناسی از وزارت خزانه‌داری امریکا پیگیری و انجام شود.

طالبیان ادامه داد: در این میان راهکارهای نحوه ارسال و تحویل الواح هخامنشی مورد بررسی قرار گرفت و موسسه شرق‌شناسی شیکاگو بهانه‌هایی مانند بیمه و تحریم را مطرح کرد که با توجه به جلساتی که با وزارت خارجه، مرکز حقوقی ریاست‌جمهوری و دستگاه‌های دیگر انجام شد، مقرر شد اول با رایزنی آن‌ها متقاعد شوند که مجوز افک را کامل بگیرند و چنانچه نشد ایران مجدداً شکایت کند اما به‌دلیل احتمال طولانی شدن شکایت بعدی، با رایزنی‌های مختلف، موسسه شرق‌شناسی پذیرفت که هم‌زمان با ارسال مرحله اول، اقدام به اخذ مجوز ارسال بقیه الواح کند. ضمن این‌که مقرر شد، موضوع بیمه و ارسال الواح ـ که قانوناً برعهده موسسه مذکور است و تحویل آن‌ها به موزه ملی ایران نیز وظیفه آن‌هاست ـ از سوی موسسه شرق‌شناسی شیکاگو انجام شود.

معاون میراث‌فرهنگی کشور تصریح کرد: به‌تازگی ایمیلی از سوی موسسه شرق‌شناسی شیکاگو به دستمان رسیده که در این ایمیل موسسه شرق‌شناسی آمادگی خود را برای تحویل الواح هخامنشی به ایران در تهران اعلام کرده است.

وی افزود: در پاسخ به این ایمیل ما نیز با هماهنگی وزارت امور خارجه کشورمان آمادگی خود را برای صدور روادید به‌شرط پذیرفتن همه مراحل از بیمه تا ارسال اعلام کردیم.

طالبیان ادامه داد: ما آماده‌ایم تا برای موسسه شرق‌شناسی شیکاگو روادید صادر کنیم و اکنون منتظر پاسخ رسمی آن‌ها هستیم. در رایزنی‌های صورت‌گرفته و در توافق نهایی و بنا بر اعلام موسسه شرق‌شناسی شیکاگو، 1780 لوح تاریخی در تهران به ایران تحویل و به موزه ملی منتقل خواهد شد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها :اخذ مجوز
منبع : فارس

اخبار مرتبط

پربازدیدترین امروز

website tracking