۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۴۲

9 حلقه مار در بافق رهاسازی شد

9 حلقه مار در بافق رهاسازی شد
سید جلال موسوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مارها به وسیله مردم به محیط زیست بافق تحویل داده شده بودند که بلافاصله در زیستگاه اصلی خود رهاسازی شندد .
وی، خطر گونه مار جعفری را حدود 6 گاما گرم اعلام کرد و افزود: این گونه سمی و خطرناکترین نوع مارهای موجود ایران است.
این مسئول مشخصات این نوع مار را علامت صلیب بالای سرش اعلام و بیان کرد: دم کوتاه و قد 70 الی 80 سانتی متری از مشخصه های مار جعفری است که در هنگام احساس خطر با مالش بدن خود به هم ، ایجاد صدا و اعلام هشدار می کند.
موسوی با بیان اینکه بیش از 10 گونه مار در این منطقه حفاظت شده شناسایی شده افزود: هنگام گزش مار جعفری حفظ خونسردی، بستن بالای محل گزیدگی و مراجعه سریع به مراکز درمانی ضروری است.
رئیس یگان حفاظت محیط زیست شهرستان بافق اظهار داشت: محل گزش اگر از قلب پائین تر باشد باید دست و پا و عضو مورد گزش را پائین تر از قلب نگهداریم.
موسوی خاطر نشان کرد: چندروز قبل نیز یک حلقه مار در منطقه لرد شیطور توسط مردم گرفته شد که با دخالت و همکاری محیط زیست در همان دشت رهاسازی شد.
کوه حفاظت شده بافق محل رویش انواع گیاهان از قبیل درختچه های اُرس،پدن، درمنه، قیچ و گیاهان دارویی مانند آویشن، کلفوره، هنگ و زیره است.
کبک، زاغ نوک قرمز، شاهین ، عقاب و ... از مهمترین گونه پرندگان هستند که در این کوه زیست می کنند.
کوه حفاظت شده بافق همچنین زیستگاه پلنگ ایرانی، یوز آسیایی، کل، قوچ، بز و میش کوهی، کاراکال ، شغال، گربه شنی، روباه و گرگ است.
مار، مارمولک، آگوما و بزمچه هم مهمترین خزندگان این کوه به شمار می آیند.
کوه حفاظت شده مذکور در فاصله 40 کیلومتری شهر بافق و مرکز این شهرستان 50 هزار نفری در فاصله 110 کیلومتر جنوب شرق یزد قرار دارد.
7543/ 6197
انتهای پیام
کلیدواژه ها :مار بافق جعفری
منبع : جماران

پربازدیدترین امروز

website tracking